LIVE UPDATES
Politike

VIDEO/ Rimbursimi i fermerëve për mbjelljen e grurit, Braçe: Procesi burokratik, por aplikoni! Dokumentet që duhen

Ndërkohë Braçe ka vijuar me kritikat ndaj ministrisë së Bujqësisë duke u shprehur se kjo skemë mund të ishte bërë më e mirë, më e thjeshtë dhe më pak burokratike duke qenë se fermerët i kanë dorëzuar njëherë këto dokumente.

8 Gusht 2022, 13:31 Nga e.k
VIDEO/ Rimbursimi i fermerëve për mbjelljen e grurit, Braçe:
Erion Braçe

TIRANË- Deputeti socialist i qarkut të Fierit, Erion Braçe me anë të një video mesazhi në facebook u ka bërë thirrje fermerëve që të aplikojnë në skemën mbështetëse të Ministrisë së Bujqësisë, që t'iu rimbursohen paratë për grurin e mbjellë. 

Ndërkohë Braçe ka vijuar me kritikat ndaj ministrisë së Bujqësisë duke u shprehur se kjo skemë mund të ishte bërë më e mirë, më e thjeshtë dhe më pak burokratike duke qenë se fermerët i kanë dorëzuar njëherë këto dokumente.

Në video-mesazhin e tij Braçe u ka sqaruar të gjithë fermerëve dokumentacionin që u duhet në mënyrë që të përfitojnë nga skema mbështetëse. Braçe thekson se duhet të përfitojnë kohën nga 8 gushti deri më 1 shtator që të mbledhin dokumentet.

"Tani jemi gati për grurin, për masën mbështetëse për prodhimin e grurit në vend. Ministria e Bujqësisë ka nxjerrë udhëzimin e saj për këtë proces, është burokratik, mund të ishte bërë shumë më i lehtë më i thjeshtë shumë më i kuptueshëm për bujqit, por ç’rëndësi ka ne duhet të ndjekim udhëzimin. Nga data 1 shtator deri në datën 23 shtator ora 22:00, aplikimi do bëhet online, do iu duhen një set me dokumente që janë standarde. Pra, certifikate pronësie, akti i marrje i tokës në pronësi, kontratë qiraje, nipt aktiv fermeri, llogari bankare aktive, fature fiskale (jo letra dore) për farën e grurit dhe plehrat kimike të blera. Janë tre procese, ai i aplikimit, i plotësimit të dokumentacionit nëse keni hyrë në fazën për të qenë fitues dhe së treti procesi i verifikimit që do të shoqërohet me dokumente shtesë. Verifikimi do të jetë metër për metër në territor. Ju do të jeni fitues nëse do keni sipërfaqen më të madhe të mbjellë me grurë dhe në rast se kjo sipërfaqe është e barabartë midis shumë bujqve atëherë do të ndikojë koha e aplikimit”, tha Braçe.

Gjithashtu Braçe u bëri thirrje fermerëvce që të tregohen të drejtë e mos të gënjejnë pasi çdo sipërfaqe territori do të verifikohet.

"Një gjë është shumë e rëndësishme, të mos gënjeni, paratë do të merren vetëm pasi të verifikohet metër për metër parcela e deklaruar, e mbjellë dhe e kultivuar me grurë. Ata që japin tokën me qira nuk duhet të bëhen pjesë e këtij procesi. Kjo masë mbështetëse do të shkojë për të gjithë ata që mbjellin grurë dhe prodhojnë grurë, jo për ata që japin tokën me qira të dikush tjetër për grurë. Do ju lutesha shumë sot është data 8, deri më 1 shtator keni kohë boll të bëni gati setin me dokumente. Janë fare të thjeshta, kryhen brenda një dite. E di që do më thoni që këto dokumente i keni paraqitur edhe për naftën, prandaj iu thash që udhëzimi mund të ishte bërë ndryshe, këto janë dokumente të depozituara, por ç’rëndësi ka, merrini këto dokumente për të qenë gati më 1 shtator", shtoi më tej Braçe. 

Prej datës 1 shtator të gjithë fermerët që kultivojnë grurë do të kenë mundësinë që të aplikojnë online pranë AZHBR-së për të përfituar rimbursimin prej 30 mijë lekësh për çdo hektar grurë që ka mbjellë. Aplikimet për këtë skemë do të qëndrojnë të hapura deri në 23 shtator. Përfitues do të jenë ata fermerë që do të mbjellin e kultivojnë grurë pas hyrjes në fuqi të këtij vendimi, ndërsa pagesa do të bëhet pas verifikimit në terren të sipërfaqes së mbjellë

erion brace ministria e bujqesise

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre