LIVE UPDATES
Aktualitet

Shuhet ish-Presidenti Nishani në Gjermani, 3 muaj i shtruar në spital, lajmi trondit politikën (Reagimet)

Nishani kaloi në vdekje klinike pa mundësi rikthimi në jetë.

28 Maj 2022, 14:13 Nga DOSJA
Shuhet ish-Presidenti Nishani në Gjermani, 3 muaj i shtruar në spital,
Bujar Nishani

TIRANË- Ish-Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, ka ndërruar jetë në moshën 56-vjeçare. Tre muaj pasi ishte shtruar në një spital në Gjermani pasi vuante nga një sëmundje autoimune në mëlçi e pasojat e Covid-19 që kishte kaluar një vitë më parë, Nishani mbylli sytë e u nda nga kjo jetë duke tronditur politikën në Shqipëri e përtej kufijve.  Nishani kaloi në vdekje klinike pa mundësi rikthimi në jetë e sot u vendos që t’i hiqeshin tubat duke e çuar drejt banesës së përjetshme. Situata shëndetësore e ish-kreut të shtetit u rëndua së fundmi. Tre muaj më parë ai u shtrua fillimisht në spitalin “Shfeqet Ndroqi”, por kur nuk u pa asnjë përmirësim, Nishani u nis me urgjencë drejt Gjermanisë për mjekim, ku edhe dha frymën e fundit.

Bujar Nishani lindi më 29 shtator 1966 dhe mandatin presidencial, ai e mori me fillim në 24 korrik 2012 dhe e përmbylli më 24 korrik 2017. Lajmi i hodhur tronditi dhe selinë blu sot që zgjidhi Kryesinë e Re. Emri i tij ishte mes 46 kandidatëve, porn ë mesditë, Komisioni ndaloi së numëruari votat e Nishanit pasi morën lajmin e hidhur. Me lot në sy, demokratët ulën kokat e mbajtën një minutë heshtje në nderim të një nga bashkëpunëtorëve më të ngushtë të selisë blu që prej ditës së sotme, nuk jeton më. Në familjen Nishani ka dhimbje, pork y lajm i hidhur ka bashkuar të majtë e djathtë me mesazhe ngushëllimi. Kryeministri Edi Rama, kreu i PD-së, Sali Berisha, demokratë e socialist përcollën ngushëllimet e tyre përmes mesazheve prekëse të postuara në rrjetet sociale. Ngushëllime pati edhe jashtë kufijve të Shqipërisë, nga politika në Maqedoninë e Veriut e në Kosovë, ku e kujtuan për mbështetjen që Nishani u dha si President, deri në frymën e fundit.

Ngushëllimet shprehur edhe pasardhësi i tij në krye të shtetit, Ilir Meta, Edith Harxhi, Edi Paloka, Enkelejd Alibeaj, Tritan Shehu, Ina Zhupa, Belind Këlliçi, Klevis Balliu, Oerd Bylkbashi, Lulzim Basha, Gazment Bardhi, Monika Kryemadhi, Lindita Nikolla, Damian Gjiknuri dhe Elisa Spiropali. Të gjithë shkruanin njëri pas tjetrit për vlerat që la pas Nishani, Presidenti pozitiv, i qetë e i matur i Shqipërisë. Reagimin e vetëm nga familja e ka bërë mbesa modele e ish-Presidentit, ish-banorja e Big Brother, Beniada Nishani. Ajo shkruante me dhimbje se xhaxhai i saj nuk konsiderohet i vdekur për aq kohë sa vijon të jetojë në zemrat e atyre që e duan. Beniada shprehur mbështetje ndaj vajzës së ish-Kreut të Shtetit, Fiona Nishani.

Ende nuk dihet se kur do të bëhet varrimi i Nishanit apo homazhet. Trupi i tij ndodhet ende në Gjermani e po vijohet me procedurat për sjelljen në Shqipëri. Bujar Nishani la pas të shoqen Odeta, vajzën, Fiona dhe djalin, Ersi.

(a.b;f.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet