LIVE UPDATES
Politike

Turi në Ballkan/ Hasani në Maqedoninë e Veriut: Një kryeministër shqiptar, tregues i progresit

Në një konferencë të përbashkët me homologun Bujar Osmani, Hasani vlerësoi takimin si konstruktiv duke veçuar gjatë asaj bisede, diskutimin për kryesimin e OSBE-së nga Maqedonia e Veriut në vitin 2023.

17 Janar 2024, 10:56 Nga M.B
Turi në Ballkan/ Hasani në Maqedoninë e Veriut: Një
Igli Hasani dhe Bujar Osmani

MAQEDONIA E VERIUT- Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Igli Hasani, vijon me turin rajonal ku eshte ndalur paraditen e sotme në një vizitë në Maqedoninë e Veriut. Në një konferencë të përbashkët me homologun Bujar Osmani, Hasani vlerësoi takimin si konstruktiv duke veçuar gjatë asaj bisede, diskutimin për kryesimin e OSBE-së nga Maqedonia e Veriut në vitin 2023.

Hasani shton nga ana tjetër se faktori shqiptar në Maqedoninë e Veriut ka luajtur rol të qenësishëm në ruajtjen e stabilitetit të vendit.

“Patëm një bisedë të shkëlqyer dhe konstruktive. Faleminderit për vizionin e qartë përpara. Më lejoni ta përgëzoj Bujarin për kryessimin e OSBE. Prej fillimit të agresionit rus, OSBE ka ndryshuar shumë. Pavarësisht bllokimeve të krijuara nga Rusia në OSBE, ia dolët të keni një mandat të suksesshëm. Vizita në Shkup ka një rëndësi të posaçme, të dy vendet tona kanë arritur rezultate mbreslënëse. Ne sapo kemi përfunduar me sukses procesin screaning. Ne kemi ecur së bashku duke ndihmuar njëri-tjetrin, ky rrugëtim ka ndikuar për të forcuar bashkëpunimin mes nesh. Një nga projektet më madhore që jemi duke  punuar është korridori 8, i cili tashmë nuk është projekt në letër, por pjesë e korridoreve pan evropiane. Do të transformojë ekonomitë tona. Sot më shumë se kurrë njerëzit tanë ndajnë vizion të përbashkeë. Shqipëria do të ndjekë zhvillimet në Maqedoninë e Veriut si dhe zgedhjet politike parlamentare dhe presidenciale. Ne urojmë që ky proces të ecë mbarë. Dua të theksoj për rolin që luan faktori shqiptar për stabilitetin e Maqedonisë së Veriut. Shqipëria ka mbështetur dhe do të vazhdojë të mbështesë subjektet shqiptare në Maqedoninë e Veriut. Fakti që Maqedonia do të ketë përkohësisht kryeministër shqiqtar, tregon progesin që ka bërë vendi juaj dhe kjo shoqëri”, tha ai.

maqedonia e veiut igli hasani bujar osmani

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni