LIVE UPDATES
Politike

'Skuthi Basha 2'/ Kokalari s'ndalon me akuzat ndaj Këlliçit: Manipulon dhe sulmon

Përmes një postimi në Facebook, Kokalari merr dy shembuj si për të treguar se këto raste u manipuluan nga Këlliçi, që në shkrim e etiketon si 'Basha 2'

20 Qershor 2022, 07:27 Nga A.B
'Skuthi Basha 2'/ Kokalari s'ndalon me akuzat ndaj
Belind Këlliçi dhe Evi Kokalari

TIRANË- Aktivistja Evi Kokalari ka vijuar me akuzat për deputetin e Partisë Demokratike, Belind Këlliçin. Përmes një postimi në Facebook, Kokalari merr dy shembuj si për të treguar se këto raste u manipuluan nga Këlliçi, që në shkrim e etiketon si 'Basha 2'. Kokalari përmend (pa emra) këngëtaren Bleona Qerretin, për të cilën thotë se u fut si kandidate në Këshillin Kombëtar nga Këlliçi.

Personazhi i dytë për të cilën flet Kokalari është Drejtuesi i “Nova Media”, gazetari Arjan Asimi. Këtë të fundit, Kokalari e cilëson si personazh grotesk që ka një platformë të pallogaritshme në vend. 

KOMEDI SI PER DITE TE DIELË

Fillimisht Basha #2 fut një këngëtare (që akoma pres ta dëgjoj të këndoj të paktën njëherë live) si kandidate në Këshill Kombetar - dhe kur unë them "me këtë do e prezantojmë konservatorizmin shqiptar,” kjo bën të indinjuarën dhe dergon një ‘cease & desist’ letër nga një avokat që as nuk e paguan, dhe të thotë: "Boll shpifet për të se i dëmton reputacionin dhe do të të hedhim ne gjyq." Pastaj vete ja dërgon letrën 30 portaleve sepse per të ky është 'lajm'.

Në fakt pergjigja ime avokatit të kësaj ishte "Shumë mirë, më hidhni në gjyq - se seriozisht pres të shoh fytyren e gjykatesit kur ti tregoj fotot nudo të cilat i botoj uncle Fester, ose kur ti tregoj rastin kur meqë m’u ngjit gjatë fushatës së Trumpit, i mundesova të këndonte himnin Amerikan përpara një mitingu në Michigan, diku para zgjedhjeve të 2020, ku do ishte prezent zv. Presidenti Mike Pence, dhe mbasi e aprovuan shërbimet sekrete, stafi zv. Presidentit dha ultimatum momentin e fundit që kjo mos këndonte sepse me sa u la të nenkuptohej, profili i saj në internet binte në kundërshtim të plotë me virtytet dhe vlerat konservatore të Mike Pence. Nejse, në atë kohë më erdhi keq por dhe turp për drejtorin e fushatës së Michigan që kjo çfarë nuk i tha e nuk i bëri - duke e kërcënuar se do ta hidhte në gjyq, blah, blah, blah - a thu se ja kishte prishur ai i shkreti këtë gjë. Në fakt ajo vet ja prishi vetes, dhe askush tjetër nuk kishte faj. Më vonë në Kuvend Basha #2 fton një personazh tjetër super grotesk që ka një podcast diku andej nga Wisconsin apo Milwaukee, që personalisht nuk më pëlqen për fjalorin vulgar që përdor. Nejse, ky erdhi dhe bërtiste në Kuvend ashtu siç bërtet në emisionin e vet, pa kuptuar që përpara kishte një audience shumë ndryshe nga ata pak vetë që e ndjekin. Gallatë është kur thotë se po 'inkurajonte" demokratet sepse sipas tij ishin të gjithë duke qarë.

Ne fakt mua të gjithë mu dukën të lumtur atë ditë se në fakt Kuvendi i 30 Prillit ishte pika kulminante e gjithë betejës që filloj në Shtator. Tashti Basha #2 e manipuloi këtë tipin duke i thënë Evi bëri namin që ti fole në Kuvend, dhe ky tashti ka inat personal që ma shprehu vetë dje para se të lançonte sulmet e orientuara nga skuthi ‘Basha 2’ Në fakt ky është një sulm tjetër bazuar në shpifje dhe aludime nga më absurdet që janë në konkurrencë të plotë me sulmet e Fundorrimës që ky i Milëaukee me përbuzje thotë se Fundorrima ka a s’ka 1000 vetë që e ndjekin dhe nuk e lexon njëri, kur ky ka platform të fortë me 300,000 folloëers e se llogarit atë tjetrin. Dmth këtu kemi konkurrencë të llumit mediatik. Nejse - se ku lexova diku që këtu kanë filluar të vetë-pastrohen politikanët. Më duket se e njëjta gjë do të ndodh dhe me mediat, e ndoshta ky është fillimi i mirë i pastrimi të mediokritetit Shqiptar. Të djelë të mbarë të gjithëve!!

Kreu i FRPD-së Belind Këlliçi ka njoftuar se ka ngritur padi kundrejt Evi Kokalarit për shpifje. Me anë të një postimi në Facebook, Këlliçi ka deklaruar se shpifje dhe akuzave të Kokalarit nuk ka dashur tu përgjigjet në rrjete sociale, por me anë të një padie në Gjykatën e Tiranës.

Si nisi përplasja mes tyre?

Aktivistja Evi Kokalari ka akuzuar Belind Këlliçin se ka ndërhyrë në zgjedhjet e anëtarëve të Këshillit Kombëtar. Sipas Kokalarit, një listë lobimi me emrat që duheshin votuar ka qarkulluar nga kryesia e Forumit Rinor dhe disa bashkëpunëtorë të ngushtë të Belind Këlliçit. Ajo e ka akuzuar edhe se kishte orientuar votat për të dalë vetë më i votuari në Partinë Demokratike për zgjedhjet e Këshillit Kombëtar.

evi kokalari perplasja kellici-kokalari

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë