LIVE UPDATES
Politike

Rama e konsideroi si takim rutinë, por si qëndron e vërteta e vizitës së David Cameron në Shqipëri

Por kundër kësaj që tha Rama, Cameron gjatë gjithë fjalës së tij është fokusuar vetëm në dy pika kryesore, që tregojnë hapur dhe arsyen e vizitës në Shqipëri. Fillimisht Cameron u fokusua te emigracioni i paligjshëm, duke e konsideruar këtë një problem shumë të madh, që duhej dhënë një zgjidhje. 

22 Maj 2024, 13:18 Nga Izmir Akulli
Rama e konsideroi si takim rutinë, por si qëndron e vërteta e
Edi Rama dhe David Cameron

Kryeministri Edi Rama e ka konsideruar vizitën e Sekretarit të Jashtëm britanik David Cameron si një takim rutinë pune. Gjatë fjalës së tij, Rama u shpreh se kjo vizitë e shpejt e Cameron ishte për të diskutuar me disa projekte që Anglia do të financojë në vendin tonë, por shumë pak është ndalur të arsyeja e vërtet e vizitës së Sekretarit britanik në Tiranë. 

"Pa hyrë në planet e bashkëpunimit, dëshiroj të theksoj se kemi folur për përfshirjen në një projekt strategjik për Shqipërinë dhe Kosovën, që është hekurudha Durrës-Prishtinë që është një element kyc i rritjes së kapacitetit të lëvizjes jo vetëm mes dy vendeve tonë por në rjaon e më gjerë. Së shpejti hapim garën për portin e ri tregtar të Durrësit, jemi në pritje ndërkohë të përgjigjes nga NATO, edhe Kosova do të ndërtojë një port të thatë në Prishtinë është një projekt që tejkaton interesin e dy vendeve tona. Britani ka shprehur interes të përfshihet me financim dhe ekspertizë. Cameron një avokat shumë i rëndësishëm i ynë në proceset transformuese," tha Rama.

Në lidhje me emigracionin e paligjshëm, Rama e konsideroi atë si një problem që me bashkëpunimin e të dyja vendeve është duke u çrrënjosur. Ndërkohë që nuk e fshehu dhe gëzimin e tij që operacioni i përbashkët kundër trafikut të paligjshëm të qënieve njerëzore do t'i shikohet fundi.

"Kemi folur padyshim edhe për projektin apo programin e përbashkët të luftës kundër trafikut të paligjshëm të qënieve njerëzore, jemi shjumë të kënaqur, por operacioni ynë i përbashkët do të vazhdojë. Gatishmëria në dekurajimin e flukseve të këtij trafiku do të jetë maksimale edhe në vazhdim. Lidhet me vullnetin e përbahket për t’i shkuar në rrënjë këtij fenomeni," tha Rama.

Por kundër kësaj që tha Rama, Cameron gjatë gjithë fjalës së tij është fokusuar vetëm në dy pika kryesore, që tregojnë hapur dhe arsyen e vizitës në Shqipëri. Fillimisht Cameron u fokusua te emigracioni i paligjshëm, duke e konsideruar këtë një problem shumë të madh, që duhej dhënë një zgjidhje. 

“Sa i takon emigracionit ka qenë një partneritet i arrirë dhe shpresoj të jetë shembull për të tjerët. Sepse në të gjithë Evropën problemi i emigracionit të parregullt është një problem që haset. I kam thënë edhe ministrave të tjerë të jashtëm që është një problem që duhet ta përballoni ju”, tha Cameron.

Një tjetër fokus që Cameron i dha vizitës në Shqipëri është dhe lufta kundër krimit të organizuar në Shqipëri. Ai deklaroi se Anglia është shumë e përfshirë në këtë problem që haset në Shqipëri.

"Ajo që dua të them unë dhe në emër të kryeministrit se kjo ka qene një periudhë e sukseseshme sepse Shqipëria është partnerja jonë besnike. Një partneritet që ne kemi krijuar është dhe për luftën kundër krimit të organizuar," tha Cameron.

Ambasada britanike në vend i ka dhënë rëndësi shumë të madhe luftës kundër emigracionit në vend, në postimet e saj në rrjetet sociale. Ndërkohë që vetëm disa ditë më parë në vendin tonë ishte Ministri Kundër Emigracionit të Paligjshëm Michael Tomlinson, i cili theksoi rëndësinë e bashkëpunimit mes vendeve kundër këtij fenomeni.

"Ministri Kundër Emigracionit të Paligjshëm në Mbretërinë e Bashkuar, Michael Tomlinson MP iu bashkua homologëve të tij nga i gjithë Ballkani Perëndimor, në një konferencë në Tiranë. Në fjalën e tij, ai theksoi rëndësinë e bashkëpunimit përtej kufijve për t’i bërë ballë sfidës së përbashkët të emigracionit të paligjshëm," postimi i Ambasadës.

Por jo vetëm kaq, pasi mediat britanike dhanë lajmin disa ditë më parë që Anglia ka financuar vendosjen e kamerave dhe droneve në kufirin Shqipëri-Kosovë, për të luftuar emigracionin e paligjshëm dhe luftën kundër krimit të organizuar. Financimi që Britania ka bërë në kufirin përgjatë Kosovës dhe Shqipërisë është 1.6 milionë paund. 

"Ata inspektuan kamerat e reja, të cilat shërbejnë për njohjen e targave, të financuara nga Mbretëria e Bashkuar, në vlerën e 1.6 milionë pound, me qëllim gjurmimin e kriminelëve që lëvizin mes vendeve. Ministri mori pjesë gjithashtu në demonstrimin e dronëve të rinj, financuar nga Mbretëria e Bashkuar, në ndihmë të Policisë Shqiptare dhe asaj të Kosovës, për të mbështetur luftën kundër krimit të organizuar dhe veçanërisht emigracionit të paligjshëm," thuhet në postim.

Ndërsa mediat britanike e kanë konsideruar vizitën e Cameron në Tiranë si një mënyrë për të treguar se Shqipëria është një vend i sigurtë. Por po ashtu mediat britanike theksojnë se pavarësisht këtyre nismave, numri i emigrantëve që kalojnë kanalin anglez në Francë vazhdon dhe të rritet.

"Ministri do të njoftojë gjithashtu nisma për të ndihmuar Shqipërinë të godasë bandat që kontrabandojnë njerëz nëpër Kanalin Anglez dhe nxisin krimin e drogës në Britaninë e Madhe. Në fillim të këtij muaji, Britania i dorëzoi Shqipërisë 1.6 milionë paund kamera dhe drone në një përpjekje për të kapur bandat e trafikut të njerëzve në kanal. Por numri i emigrantëve që mbërrijnë në MB ka vazhduar të rritet pavarësisht përpjekjeve të qeverisë për të frenuar kalimet," shkruan The Independent.

Tashmë përballë këtyre fakteve, është vështirë që vizita e Cameron në Shqipëri të konsiderohet si një vizitë rutinë për të diskutuar për financimin e projekteve shqiptare nga Britania. Por më shumë i jepet fokusi problemit britanik të emigracionit të paligjshëm, ku një pjesë e madhe e tyre janë të rinjtë shqiptarë të zhgënyer nga vendi i tyre.

david cameron edi rama

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme