LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

PS zgjedh 58 kryetarë degësh, 28 gra, në 3 ripërsëritet procesi, Veliaj rikonfirmohet në krye të Tiranës

• Partia Socialiste ka zgjedhur kryetarët e 58 degëve në të gjithë Shqipërinë, pasi në tre të tjera, në Bashkinë Has, Roskovec dhe Himarë procesi për zgjedhjen e kryetarit do të përsëritet. Blendi Klosi, Sekretari Organizativ i Partisë Socialiste tha se në tre bashki nuk janë gjetur kandidatura të përshtatshme. • Në Tiranë është rikonfirmuar Erion Veliaj, i cili do të drejtojë kryeqytetin për katër vitet e ardhshme, ndërsa në shumë degë ka bashkë-kryesi. Janë dy persona që do të drejtojnë degën për katër vite në bashkëpunim me njëri-tjetrin. • Në total kanë qenë 561 kandidatë për kryetarë degësh, shifër që e bëri me dije vetë kryeministri Edi Rama. 190 prej tyre (34%) e kandidaturave janë të rinj të moshës nën 35 vjeç, 263 (47%) kandidatë janë nga mosha 36-50 vjeç, ndërsa vajza dhe gra përbëjnë 32.2% të kandidaturave, 28. • I pyetur nëse procesi i zgjedhjes së kryetarë është një farsë, Gjiknuri e mohoi një gjë të tillë duke shtuar se për këtë gjë është marrë mendimi i kryesisë. Edhe për rikonfirmimin e Veliajt, Gjiknuri tha se kryesia e ka konsideruar të arsyeshme që ai të jetë sërish në një rol që i përshtatet.

6 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Procesi i zgjedhjes së drejtuesve një farsë? Gjiknuri: Është marrë opinionin i anëtarësisë

PS zgjedh 58 kryetarë degësh, 28 gra, në 3 ripërsëritet
Damian Gjiknuri

TIRANË- Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Damian Gjiknuri ka deklaruar se për procesin e zgjedhjes së drejtuesve është marrë opinioni i anëtarësisië. Gjatë deklaratës për shtyp, Gjiknuri tha se nga ky proces PS-ja do të dalë më e fortë.

"Në fakt unë e kam dhënë dhe këtë shpjegim kemi të bëjmë me një proces krejt tjetër. E para njëherë nganjëherë kandidaturat zgjidhen duke reflektuar një raport, kësaj here është një proces që shkon përtej asaj, sepse kandidatët nuk filtrohen nga asnjë lloj strukture. Kandidatët vetëshpallen aplikojnë, ballafaqohen, është marrë opinion i anëtarësisë, grupi i punës ka pasur një metodologji ku përfshihej dhe opinion i Asamblesë. Ky proces, Partia Socialiste do të dalë më e fortë dhe besoj se kemi zgjedhur kandidatët më të mirë. Çdo parti ka formën e saj të organizimit dhe çdo ndryshim ne e bëjmë është në funksion të forcimit të organizatës dhe në funksion të objektivave elektoralë," tha Gjiknuri.

1 MUAJ ME PARE

Përse u rizgjodh Veliaj? Gjiknuri: I vjen natyrshëm roli, kryesia e mendoi si zgjidhjen më të mirë

PS zgjedh 58 kryetarë degësh, 28 gra, në 3 ripërsëritet
Damian Gjiknuri

TIRANË- Sekretari i Partisë Socialiste Damian Gjiknuri ka treguar se rizgjedhja e Erion Veliajt si kreu i PS-së në Tiranë ishte një proces i natyrshëm. Gjatë konferencës për mediat, Gjiknuri tha se Kryesia e PS-së, e ka menduar atë si zgjidhjen më të mirë.

"Është më i natyrshëm në rolin e tij për të kryer këtë proces. Është i pari që ka nisur përzgjedhjen e emrave dhe përfshirjen në këtë proces, kështu që e ka bërë. Kryesia e Partisë Socialiste ka menduar që kjo është zgjidhja më e mirë," tha Gjiknuri.

1 MUAJ ME PARE

LISTA-TË PËRZGJEDHURIT/ Kush i drejton degët e PS, Veliaj rikonfirmohet në krye të Tiranës

PS zgjedh 58 kryetarë degësh, 28 gra, në 3 ripërsëritet
Blendi Klosi

TIRANË- Partia Socialiste ka zgjedhur kryetarët e 58 degëve në të gjithë Shqipërinë, pasi në tre të tjera, në Bashkinë Has, Roskovec dhe Himarë procesi për zgjedhjen e kryetarit do të përsëritet. Blendi Klosi, Sekretari Organizativ i Partisë Socialiste tha se në tre bashki nuk janë gjetur kandidatura të përshtatshme. Në Tiranë është rikonfirmuar Erion Veliaj, i cili do të drejtojë kryeqytetin për katër vitet e ardhshme, ndërsa në shumë degë ka bashkë-kryesi. Janë dy persona që do të drejtojnë degën për katër vite në bashkëpunim me njëri-tjetrin.

LISTA ME TË PËRZGJEDHURIT:

Shkodër: Ilmi Lakti dhe Miral Petani

Malësi e Madhe: Lulzim Zaraj

Vau i Dejës: Kristjan Shkreli

Pukë: Anjeza Doda dhe Pajtim Zeqiri

Fushë Arrëz: Ervin Doda

Kukës: Anila Sokoli dhe Besmir Lamallari

Has: Do të ripërsëritet procesi

Tropojë: Egzon Bashkurtaj

Dibër: Alma Selami dhe Danjel Gjura

Bulqizë: Albion Gjini dhe Festime Mjeshtri

Klos: Armando Gjini

Mat: Hasan Pasha dhe Lindita Barci

Durrës: Luan Zaza

Krujë: Redon Roshi

Shijak: Fatmir Koci

Tiranë: Erion Veliaj

Kamëz: Rebeka Sulejmani

Vorë: Endrisa Haxhiu

Kavajë: Marinela Aliaj dhe Shpend Barameta

Rrogozhinë: Lufti Kashari

Elbasan: Ardit Demiri dhe Ermira Urupi

Belsh: Mariglen Bali

Cerrik: Tomor Zaimaj

Peqin: Bukurosh Maci

Gramsh: Enis Zani

Librazhd: Fatbardha Qatja

Prrenjas: Haxhi Collaku

Berat: Valbona Zylyftari

Dimal: Adelina Vangjeli dhe Albana Kora

Kuçovë: Gentjan Qafoku dhe Renata Baçi

Polican: Erjon Zylyftari dhe Sara Satka

Skrapar: Edmond Omeri dhe Xhanina Kushova

Pogradec: Erion Thëngjilli

Maliq: Orlind Demollari dhe Rudina Brego

Korçë: Anxhela Tao dhe Petrika Tollfuçi

Devoll: Genti Lakollari dhe Zerina Sinani

Pustec: Katerina Ago, Sandri Nikolla

Kolonjë: Eraldo Xhelili

Gjirokastër: Gentjan Llogo dhe Mihare Lapa

Dropulli: Kristo Vorsane

Libohovë: Dhurata Demiri dhe Jani Memo

Përmet: Ervin Tuçi

Këlcyrë: Hodjan Selmani

Memaliaj: Edmonda Harizi

Tepelenë: Dino Selimi dhe Kleona Bahja

Vlorë: Admir Malaj

Selenicë: Nertil Bellaj

Himarë: Do ripërsëritet procesi

Delvinë: Izet Sinaj

Finiq: Thoma Kallojeri

Sarandë: Elron Gjoni

Konispol: Kristo Mallanezo

Lezhë: Florian Gjini

Kurbin: Bernard Pale

Mirditë: Marjana Prenga dhe Reunar Kolaj

Fier: Adela Hysenaj dhe Ramion Kurti

Lushnje: Merjeme Dervishi dhe Erges Krakulli

Divjakë: Agim Maka

Patos: Artjol Hoxhaj dhe Suela Hoxhaj

Roskovec: Do ripërsëritet procesi

Mallakastër: Zamir Malasi

1 MUAJ ME PARE

Mbyllet mbledhja e kryesisë së PS, Gjiknuri: Jemi një parti që ka debat brenda saj

PS zgjedh 58 kryetarë degësh, 28 gra, në 3 ripërsëritet
Damian Gjiknuri

TIRANË- Sekretari i Partisë Socialiste Damian Gjiknuri ka deklaruar se është i kënaqur nga procesi që u ndoq për përzgjedhjen e kryetarëve të degëve të PS-së. Në një deklaratë për shtyp, Gjiknuri tha se ata janë një parti ku kanë debat brenda tyre.

"Unë personalisht jam shumë i kënaqur nga ky proces, për herë të parë ne kishim mundësi të dëgjonim kandidatë që nuk vinin nga përzgjedhja e vetë strukturës, por aplikonin dhe flisnin për ambiciet e tyre. Jemi një parti ku debati zhvillohet brenda dhe kthen veten në platformën më të madhe të ideve," tha Gjiknuri.

 
1 MUAJ ME PARE

Kandidatët për kryetarë dege, Rama: Në total janë 561, 32.2% e tyre janë vajza dhe gra

PS zgjedh 58 kryetarë degësh, 28 gra, në 3 ripërsëritet
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka publikuar dhe numrin e kandidatëve për kryetarë të degëve, pak para nisjes së mbledhjes së kryesisë së Partisë Socialiste, të cilët janë gjithsej 561. Sipas përqindjeve të publikuara nga Rama në Facebook, 34% e tyre ose 190 kandidatë janë nën 35 vjeç. Po ashtu bëhet me dije se 47% e kandidatëve ose 263 janë nga mosha 36-50 vjeç. Ndërkohë që 32.2% e kandidatëve janë vajza dhe gra.

Partia Socialiste do të mbledhë pasditen e sotme kryesinë për zgjedhjen e 61 kryetarëve të degëve të kësaj partie. Mësohet se në mbledhjen e sotme do të shqyrtohet procesi i zhvilluar i deritanishëm si dhe do të analizohen të gjithë kandidatët. Ndërkohë që pasi të merren të gjitha rezultatet nga komisioni që ka zhvilluar dëgjesat, kryesia e PS-së do të caktojë dhe kryetarët e rinj në degët. Në Kongresin e PS-së të mbajtur më 9 prill delegatët votuan ndërprerjen e mandatit të 61 kryetarëve aktual të Partisë. Kjo u bë me qëllim riorganizimin e partisë për zgjedhjet vendore të vitit 2023.

1 MUAJ ME PARE

Mblidhet kryesia e PS-së në selinë rozë, mbërrin Rama, ç’do diskutohet

PS zgjedh 58 kryetarë degësh, 28 gra, në 3 ripërsëritet
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka nisur mbledhjen në kryesinë e Partisë Socialiste. Mbledhja ka nisur në orën 17:00 në selinë rozë, ku i pranishëm është edhe kryeministri Rama. Në këtë mbledhje fokusi do të jetë te zgjedhja e kryetarëve të degëve të PS-së në rrethe. Pritet të vendoset se cilët do të jenë kryetarët e degëve të PS në 61 bashki.

I pari që pritet të mbajë fjalën Blendi Klosi, i cili do të bëjë një raportim për procedurën e ndjekur deri më tani. Sot Rama bëri një rezyme të të gjithë turit të ndjekur nga socialistët për zgjedhjen e krerëve të degëve. 561 kandidatë kanë shprehur dëshirën për tu bërë kryetarë dege, mes tyre, 33.2% janë gra e vajza.

damian gjiknuri kryesia e ps 1 korrik 2022 blendi klosi

Sondazh

Poll

Policia aksion në call Centre

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar