LIVE UPDATES
Politike

Presidenti, VOA: Dështojnë sërish përpjekjet për konsensus

20 Maj 2022, 22:37 Nga DOSJA
Presidenti, VOA: Dështojnë sërish përpjekjet për
Presidenca

TIRANË- Në Shqipëri, përpjekja për një konsensus në zgjedhjen e presidentit të ri të vendit, duket se ka dështuar përfundimisht. Dy ditë më parë socialistët dhe kreu i grupit parlamentar demokrat Enkelejd Alibeaj, ranë dakort për mënyrën se si do të vepronin, por sot ata i bënë një interpretim të ndryshim marrëveshjes së arritur.

Zoti Alibeaj, deklaroi se sipas propozimit të tij, opozita do të ofronte 4 emra, nga të cilët shumica do duhej të jepte pëlqimin për një dy prej tyre. Më pas të dyja palët së bashku do të përzgjidhnin njërën kandidaturë të cilën do e zyrtarizonin me firmat e përbashkëta nga deputetë të të dy palëve. “Nga ana e PS pretendohet që Jo, kjo kandidaturë eventuale duhet të ketë vetëm nënshkrimet tona. Po këtë të drejtë na e jep kushtetuta. Kjo tërheqje nga nënshkrimi, edhe nga pala tjetër, nuk është gjë tjetër veçse mospranim i konsensualitetit të kandidaturës dhe nga konsensualiteti i procesit. Eshtë tërheqje”, deklaroi zoti Alibeaj.

I menjëhershëm ishte reagimi i kryetarit të grupit parlamentar socialist Taulant Balla, sipas të cilit shumica nuk e kishte pranuar formulën e propozuar nga zoti Alibeaj, por kishte pranuar që ajo vetë të mos ofronte propozime në raundin e dytë dhe të tretë. “Nëse ti vë kusht që ose zgjidh një nga këto 4 emra o s’ka, këtu ja ke hequr të drejtën palës tjetër që të propozojë. Dakortësia është që të gjithë të propozojnë, por që shumica nuk propozon dot në raundin e dytë dhe të tretë”, u shpreh ai duke shprehur “keqardhjen për tërheqjen e PD”.

Zoti Balla theksoi se ata janë të gatshëm të diskutojnë me opozitën, nëse do vendosin që të paraqesin emra kandidatësh dhe se do të lënë afatin maksimal për zhvillimin e raundeve të votimit, siç ishte dakortësuar.

Votimi i parë i të hënës, u dogj pa kandidatë, e po këtë fat duket qartë se do të ketë dhe raundi i dytë, ku po ashtu kërkohet një shumicë e cilësuar deri në raundin e tretë. Më pas në dy raundet pasuese, presidenti zgjidhet me shumicë të thjeshtë.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave