LIVE UPDATES
Politike

Pas Vatikanit, presidenti Begaj në udhëtim privat. Kush e ftoi? Kush i mbuloi shpenzimet...?

Ka disa dritë-hije që nuk u zbuluan kurrë edhe pse Dosja.al insistoi disa herë me pyetje drejtuar zyrës së shtypit të të parit të shtetit shqiptar.

4 Dhjetor 2022, 13:09 Nga Dosja.al
Pas Vatikanit, presidenti Begaj në udhëtim privat. Kush e ftoi? Kush i
Bajram Begaj

VATIKAN- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvilloi një vizitë në Vatikan, ky zyrtarisht u njoftua se shoqërohej nga bashkëshortja e tij, Armanda. Veç saj, delegacioni, sipas zyrës së shtypit të Presidencës, përbëhej edhe nga drejtori i Kabinetit Eduart Seitaj; sekretari i Përgjithshëm, Florian Kali dhe këshilltarja për Protokollin. Por ka disa dritë-hije që nuk u zbuluan kurrë edhe pse Dosja.al insistoi disa herë me pyetje drejtuar zyrës së shtypit të të parit të shtetit shqiptar. Ajo që na interesonte u zbulua nga mediat italiane. E jo një por disa shkruan për vizitën e presidentit duke zbuluar edhe një personazh që udhëtonte me të.

Pas Vatikanit, presidenti Begaj në udhëtim privat. Kush e ftoi? Kush i

“Autoritetet shqiptare do të jenë të ftuar të Dr. Lorenzo Grassini dhe bashkëshortes së tij Dr. Nicoletta Cardin si miq personalë të grupit dhe në veçanti të Dr. Ilir Kulla, ish Sekretar i Shtetit dhe Këshilltar aktual i Presidentit. Ata do të qëndrojnë në Star Hotels përballë Piazza Salimbeni dhe pasdite do të vizitojnë sheshin e ndërtimit Buongoverno në Palazzo Comunale. Të ftuarit takuan kryebashkiakun Luigi De Mossi, më pas bënë një vizitë në kantierin e ndërtimit Buongoverno në Palazzo Comunale. Autoritetet shqiptare u ftuan në Siena nga kryebashkiaku Lorenzo Grassini dhe bashkëshortja e tij Nicoletta Cardin, dizajnere bizhuterish, si miq personalë të grupit dhe në veçanti të Kullës, ish-sekretare e shtetit dhe koordinatore e sigurisë së Rochelinvest.com. Kompani e drejtuar nga vetë Grassini. Autoritetet shqiptare kanë qëndruar në Star Hotels dhe kanë drekuar në restorantin 'Il Sasso' të Marco Cioni, duke lëvizur gjithmonë të shoqëruar nga shërbimi i sigurisë,”-shkruajnë mediat e huaja.

Pas Vatikanit, presidenti Begaj në udhëtim privat. Kush e ftoi? Kush i

Detaje që nuk u dhanë në asnjë moment nga Presidenca. Lajmërohet që Begaj takoi kryebashkiakun e Siennës, Lorenzo Grassi, por nuk u sqarua kurrë nëse ishte private apo shtetërore. “Top Secret” është edhe fakti nëse udhëtimi dhe qëndrimi në Itali është bërë me shpenzime buxhetore apo private; kjo vizitë është paguar nga pronarët e argjendarisë, apo nga buxheti i shtetit?

Po ashtu, nuk është e qartë se çfarë interesi ka pasur kjo vizitë në Siena me familjen dhe stafin e presidentit Bajram Begaj. Përse duhet të takonin një argjendar, çfarë të mire i sjell kjo interesit publik?

Pjesërisht këto detaje sqarohen nga mediat italiane, por në Shqipëri mbahet goja e kyçur, gjë që shton edhe më shumë dyshimet. Nëse nuk ka asgjë për të fshehur, atëherë pse nuk tregohet! Pse nuk bëhet me dije se devijimi nga Vatikani në Sienna, ka qenë tërësisht privat nga ana e kreut të shtetit, me ftesë të biznesmenëve që kanë miq të këshilltarit të tij, Ilir Kulla. Udhëtimet dhe ekspediatat e presidentit në botë kanë pak rëndësi, deri në momentin që duhet pyetur: pagoi për udhëtimin dhe për akomodimin?

bajram begaj

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN