LIVE UPDATES
Politike

Monitorimi i BIRN: Si Partia Socialiste nuk i mbajti premtimet elektorale për arsimin

Qëndresa Qytetare, një organizatë jofitimprurëse që ka monitoruar në mënyrë të vazhdueshme premtimet e partive politike lidhur me arsimin, solli në vëmendje rolin kryesor të qytetarëve dhe studentëve jo vetëm në raportim të mosmbajtjes së premtimeve por dhe në kërkesën për llogaridhënie ndaj institucioneve përgjegjëse.

23 Qershor 2022, 23:14 Nga k.m.
Monitorimi i BIRN: Si Partia Socialiste nuk i mbajti premtimet elektorale
Foto ilustruese

Të enjten paradite organizata Qëndresa Qytetare prezantoi në një forum me studentë, aktivistë dhe përfaqësues të medias, rezultatet e monitorimit mbi premtimet e mazhorancës per arsimin në vendin tonë. Sipas monitorimit shumica e këtyre premtimeve rezultojnë akoma të papërmbushura gjatë vitit të parë të mandatit të tretë të Partisë Socialiste.

“Partia Socialiste nuk pati program politik të shkruar dhe i vetmi material i referueshëm ishte një video e kryeministrit Rama ku fliste për vizionin e Partisë Socialiste për arsimin, në të cilën identifikohen 11 premtime”, u shpreh Migen Qiraxhi nga Qëndresa Qytetare, gjatë fjalës së tij.

Sipas raportit të monitorimit një ndër premtimet kryesore të fushatës zgjedhore të PS-së për arsimin ishte investimi në infrastrukturën arsimore, si ndërtimi i kampusit prej 28 mijë metrash katrorë në Qytetin Studenti, kampusit të arteve dhe kampusit të UPT.

Krahasuar me peshën që kishte në buxhetin e shtetit për vitin 2021, buxheti për arsimin është rritur me 28 milion euro në vitin 2022. Ndërkohë buxheti për zhvillimin e sportit dhe rinisë është reduktuar me rreth 2.5 milionë euro krahasuar me vitin 2021, pavarësisht se u krijua një ministri e dedikuar për rininë si edhe Agjencia Kombëtare e Rinisë.

Qëndresa Qytetare, një organizatë jofitimprurëse që ka monitoruar në mënyrë të vazhdueshme premtimet e partive politike lidhur me arsimin, solli në vëmendje rolin kryesor të qytetarëve dhe studentëve jo vetëm në raportim të mosmbajtjes së premtimeve por dhe në kërkesën për llogaridhënie ndaj institucioneve përgjegjëse.

“Kampuset universitare janë premtuar që prej vitit 2019, por akoma sot ne nuk kemi facilitete dhe ndërtesa që mund të quhen kampuse të mirëfillta”, tha Qiraxhi nga Qëndresa Qytetare.

Ai theksoi se rikonstruktimi i Universitetit Politeknik dhe Akademisë së Arteve si edhe ai i Akademisë së Sigurisë nuk kanë nisur ende, ndryshe nga c’ishte parashikuar në projektet e prezantuara nga kryeministri Edi Rama. Në godinat e Qytetit Studenti, nga 27 të tilla, vetëm 2 godina konviktesh janë ndërtuar të reja ndërsa 3 të tjera janë në rikonstruktim.

Sipas Qiraxhit, vetëm godina e Universitetit Bujqësor të Tiranës mund t’i përafrohet standarteve të një kampusi, por edhe aty mungojnë facilitate të një kampusi të mirëfilltë.

“55% e studentëve shprehen se infrastuktura mbështetëse në universitete është e pamjaftueshme”, vëren monitorimi.

Premtim tjetër i pambajtur i qeverisë është edhe heqja e sistemit të mësimit me dy turne.

“Fundi i mësimit me dy turne është premtuar që prej vitit 2013, e më pas në 2017, rishtazi në 2019, e së fundmi në 2021”, tha Qiraxhi.

“Mesa duket më shpejt po na vjen fundi neve sesa mësimit me dy turne, i cili akoma nuk është hequr”, ironizoi ai.

Aktivisti e cilësoi si dramatik faktin që akoma 30 vite pas tranzicionit të flasim për mësim me dy turne, i cili zhvillohet në pothuajse 100 shkolla të Shqipërisë.

Edhe premtimi i qeverisë për digjitalizimin e shkollave, sipas aktivistëve ka qenë një dështim total.

“Digjitalizimi ishte një dështim katastrofik sidomos gjatë krizës së Covid-19, kur u ndje nevoja e mësimit online. Por kjo do t’i japë efektet më vonë tek profesionistët e rinj”, tha Qiraxhi.

Fatjon Biba, aktivist i organizatës Qëndresa Qytetare gjithashtu shtoi se portalet e vëna në dispozicion të studentëve nga qeveria për arsimin, nuk ishin funksionale për më shumë se një vit.

“Një vit pas protestës studentore në 2018, u miratua Pakti për Universitetin, e bashkë me të u hap dhe portali ‘u-transparenca’, në të cilin nuk u përditësuan kurrë të dhënat nga Ministria e Arsimit dhe nuk u bënë kurrë publike buxhetet siç ishte parashikuar”, tha Biba.

As verifikimet e sistemit të plagjiaturës nuk u kryen kurrë, sipas aktivistëve. Po ashtu dhe portali “Punë të mbarë” i cili u lançua nga Rama në mbështetje të studentëve ekselentë në tregun e punës ishte aktiv për një vit, e tashmë ai portal nuk ofron më asnjë lloj alternative, madje nuk është më as funksional.

Karta e Studentit është një tjetër premtim të cilët aktivistët e cilësojnë si dështim, pasi ajo i ka shërbyer gjithë këto vite vetëm fushatave të qeverisë, por asnjë shërbimi apo përfitimi të ofruar ndaj studentëve.

Premtime të tjera per të cilat nuk është dëgjuar implementimi në terren janë ato të ndërkombëtarizimit të programeve universitare, hapja e programit kombëtar të arteve dhe zejeve për profesionet e lira, si edhe hapja e programit dhjetë vjeçar të kodimit për të rinjtë e moshës 12-18 vjec./BIRN

Qëndresa Qytetare BIRN

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet