LIVE UPDATES
Politike

Analiza e Reuters: Rama flet për 'impotencën' e BE, s'hapen negociatat

Të ndarë nga vendimi i Ukrainës më vonë të enjten, liderët e gjashtë vendeve ballkanike të Shqipërisë, Bosnjës, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë shprehën zhgënjimin që negociatat nuk kanë filluar ose janë ngecur, vite pasi iu premtua anëtarësimi eventual në BE. 

23 Qershor 2022, 22:53 Nga k.m.
Analiza e Reuters: Rama flet për 'impotencën' e BE,
Edi Rama

BRUKSEL- Një samit i liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor dështoi të enjten për të kthyer një ngërç mbi një ofertë të ngecur për anëtarësim në BE nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, edhe pse Ukraina ishte vendosur të bëhej një kandidat zyrtar për anëtarësim.

Të ndarë nga vendimi i Ukrainës më vonë të enjten, liderët e gjashtë vendeve ballkanike të Shqipërisë, Bosnjës, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë shprehën zhgënjimin që negociatat nuk kanë filluar ose janë ngecur, vite pasi iu premtua anëtarësimi eventual në BE. Në samit, BE ritheksoi premtimin e saj të bërë gati dy dekada më parë për t'u dhënë vendeve të Ballkanit anëtarësimin pasi ato të zbatojnë reforma të thella ekonomike, gjyqësore dhe politike.

"Takimi përsëriti qartë dhe pa mëdyshje perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe të ardhmen e rajonit në Bashkimin Evropian”, tha një zyrtar i BE-së.

Por vetoja e Bullgarisë, anëtare e BE-së, ka mbetur në fuqi që nga viti 2020 dhe bllokoi bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut për një mosmarrëveshje në lidhje me historinë dhe gjuhën. Shqipëria po frenohet gjithashtu sepse BE e ka lidhur përparimin e saj me atë të Maqedonisë së Veriut.

'IMPOTENCA'

Kryeministri shqiptar Edi Rama tha se ishte një "turp" dhe gjithashtu akuzoi liderët e BE për "impotencë" për dështimin e presionit ndaj Sofjes për të bërë lëshime.

"Është një turp që një vend i NATO-s, Bullgaria, rrëmben dy vende të tjera të NATO-s, pikërisht Shqipërinë dhe Maqedonia e Veriut, në mes të një lufte të nxehtë në oborrin e pasmë të Evropës me 26 vende të tjera të BE-së të ulur në një shfaqje të frikshme impotence”,-u tha Rama gazetarëve, duke iu referuar pushtimit rus të Ukrainës.

Rama, i cili mendoi shkurtimisht të mos merrte pjesë në samit, tha se ai ua bëri të qartë qëndrimin e tij liderëve në seancën e tyre me dyer të mbyllura të enjten. Megjithatë, kolapsi i koalicionit qeveritar bullgar të mërkurën nënkuptonte se nuk kishte mundësi për një përparim në Bruksel.

Vendime të tilla të BE-së kërkojnë unanimitet midis 27 shteteve.

“Edhe një pandemi... një luftë kërcënuese nuk ka mundur t'i bashkojë ata,”- tha Rama për përçarjen e liderëve të BE-së, duke iu referuar luftës në Ukrainë.

Megjithatë, kryeministri bullgar Kiril Petkov, i cili përfaqësoi vendin e tij pavarësisht se humbi qeverinë prej një votëbesimi të mërkurën, tha se shpresonte për mbështetje për Maqedoninë e Veriut në parlamentin bullgar së shpejti, pa dhënë më shumë detaje. Kryeministri holandez Mark Rutte tha gjithashtu se mund të ketë një zgjidhje për këtë çështje javën e ardhshme, duke iu referuar shpresave se parlamenti i Bullgarisë do të mblidhet për të mbështetur heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut.

Qytetarët e Ballkanit kanë ëndërruar prej kohësh anëtarësimin në BE pas luftërave etnike të viteve 1990, pasi Jugosllavia u shpërbë.

Por vendet veriore si Franca dhe Holanda e kanë ngecur procesin e "zgjerimit" të BE-së, nga frika e një përsëritjeje të pranimit të nxituar të Rumanisë dhe Bullgarisë në 2007 dhe migrimit të keqadministruar të punëtorëve të Evropës Lindore në Britani që ktheu shumë britanikë kundër BE-së./Marrë nga Reuters

Edi Rama Samiti i Brukselit

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet