LIVE UPDATES
Politike

Emigrantët/ Ministri i jashtëm britanik telefonon Ramën: Folëm gjatë dhe qetë, kjo është mënyra si zgjidhen gjërat

Edi Rama akuzoi furishëm Braverman për diskriminim ndaj shqiptarëve, për të shpërqendruar nga dështimet e saj politike pasi ngriti çështjen në Dhomën e Komunave në fillim të kësaj jave dhe tha se Britania po vuante një pushtim. Duke folur për një takim të ministrave të jashtëm të G7 në Gjermani, Cleverly i tha agjencisë së lajmeve PA se ata e kishin diskutuar këtë çështje kur ai foli me Ramën më vonë gjatë javës.

4 Nëntor 2022, 22:36 Nga I.A
 
Emigrantët/ Ministri i jashtëm britanik telefonon Ramën:
Edi Rama dhe James Cleverly

ANGLI- Sekretari i Jashtëm James Cleverly ka telefonuar kryeministrin Edi Rama në lidhje me situatën e emigracionit. UkDailyNews shkruan se, Ministri Cleverly ka deklaruar se ka bërë diskutime shumë të sinqerta me kryeministrin shqiptar pasi sekretarja e Brendshme Suella Braverman sulmoi Shqipërinë për numrin e emigrantëve nga vendi që përpiqeshin të shkonin në MB.

Edi Rama akuzoi furishëm Braverman për diskriminim ndaj shqiptarëve, për të shpërqendruar nga dështimet e saj politike pasi ngriti çështjen në Dhomën e Komunave në fillim të kësaj jave dhe tha se Britania po vuante një pushtim. Duke folur për një takim të ministrave të jashtëm të G7 në Gjermani, Cleverly i tha agjencisë së lajmeve PA se ata e kishin diskutuar këtë çështje kur ai foli me Ramën më vonë gjatë javës.

“Ne folëm për gjërat që foli ministri i Brendshëm, që është numri shumë, shumë i madh i shqiptarëve që po vihen në duart e trafikantëve. Sigurisht që kemi diskutuar situatën dhe bisedimet që janë bërë nga të dyja palët dhe deklaratat që janë bërë nga të dyja palët. Përfundimisht, unë dhe kryeministri patëm një bisedë shumë të mirë, një bisedë shumë miqësore dhe për shkak se kemi një marrëdhënie shumë të mirë pune, unë dhe ai, ne mundëm të bisedonim në një mënyrë shumë, shumë miqësore, dhe gjithashtu një bisedë shumë e sinqertë. Kjo është mënyra se si i zgjidhni situatat duke qenë në gjendje të flisni hapur me bashkëbiseduesit tuaj," tha ai.

Gati 40,000 emigrantë kanë mbërritur në Britani pasi kaluan Kanalin Anglez deri më tani këtë vit. Megjithatë, asnjë kalim nuk është regjistruar nga Ministria e Mbrojtjes (MM) në tre ditët e fundit. Totali paraprak për vitin 2022 deri më tani është 39,913. Doëning Street thotë se numri i njerëzve në Manston ka rënë në 2,600, me 1,200 të tërhequr nga vendi në katër ditët e fundit. Sekretarja e Brendshme vizitoi qendrat e imigracionit të enjten, teksa përpiqej të merrte një zgjidhje për krizën e emigrantëve mes kërcënimeve për veprime ligjore kundër Manston, akuzave për sulme seksuale në një hotel ku strehohen azilkërkuesit dhe kritikave ndërkombëtare për përdorimin e saj të gjuhës.

james cleverly edi rama shqiptaret ne britani

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim