LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

"Territorialja"/ Opozita kërkon të shtohen 33 bashki. 6 ose 3 rajone me ministri për pushtetin vendor

• Opozita ka bërë propozimet e saj lidhur me reformën Territoriale në vend. •Ekspertët, në mbledhjen e sotme të Komisionit kanë parashtruar kërkesat e tyre, që jo pak herë janë shoqëruar edhe me debate me socialistët. • Demokratët kërkojnë 33 më shumë Bashki, duke e çuar në 94 totalin, që më pas të ndarhen në 3 ose 6 rajone. • Rajonet duan që të ndahen kështu: Opsioni 1: 6 Rajone, Rajonin Tiranë-Durrës; Rajoni Shkodër-Lezhë; Rajonin Kukës-Dibër; Rajonin Gjirokastër-Berat; Rajonin Fier-Vlorë dhe Rajonin Elbasan-Korçë.) Opsioni 2: 3 rajone: Rajoni Adriatikut (Shkodër, Lezhë, Dibër, Kukës) Rajoni Adriatiko-Jonian(Tiranë, Durrës Elbasan), Rajoni Jonian (Vlorë, Korçë, Gjirokastër). • Për Tiranën si kryeqytet kërkojnë një status të veçantë, por nuk dhanë më tepër detaje. • Veç kësaj ekspertët e kontraktuar nga opozita mendojnë se nevojitet rikthimi i një dikasteri ministror për pushtetin lokal. • Sipas propozimit të ekspertëve të opozitës; në qarkun Berat shtohen 2 bashki; në Dibër 4; në Durrës 2 bashki; në Elbasan 3; në qarkun Fier 4; Korça merr 5 të tjera; Kukësi 2; Lezha 4 dhe Vlora 4. • Ndërsa Tirana sipas ekspertëve të PD duhet të ketë 3 Bashki më shumë, Farkë, Dajt e Kashar. • Por Gjirokastra dhe Shkodra duhet se kanë numërin “ideal”. Kjo edhe bazuar në diskutimet me qytetarëy. • Propozimet hasën kundërshtinë e bashkëkryetares socialiste të komisionit Anila Denaj. • Sipas saj, nuk u dha një përgjigje për çështjen e përfaqësimit, ndërsa shtoi se rajonet duhet të ndahen në bazë të një studimi. • Megjithatë vetë socialistët ende nuk kanë bërë propozim për ndarjen e re të vendit, të cilin do ta prezantojnë javën e ardhshme. • Deri më tani janë shprehur për shtimin e bashkive, por jo me numrin e opozitës.

6 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

LIVE/ Nis mbledhja e Komisionit Parlamentar për Reformën Zgjedhore

"Territorialja"/ Opozita kërkon të shtohen 33 bashki. 6 ose
Enkelejd Alibeaj dhe Damian Gjiknuri

TIRANË- Mbledhja e Komisionit të Posaçëm Parlamentar për Reformën Zgjedhore ka nisur pasditen e sotme. Në mbledhjen e sotme do të shqyrtohet kalendari i punimeve të Komisionit të Posaçëm për Realizimin e Reformës Zgjedhore.

2 MUAJ ME PARE

Përfundon Komisioni për Territorialen, Denaj: Raporti i mazhorancës do jetë javën e ardhshme

"Territorialja"/ Opozita kërkon të shtohen 33 bashki. 6 ose
Anila Denaj

TIRANË- Komisioni i Posaçëm Parlamentar “Për Reformën Administrativo-Territoriale" ka përfunduar mbledhjen e sotme me mbarimin e raportit të e ekspertëve të opozitës për reformën territoriale. Kryetarja e këtij komisioni Anila Denaj në përfundim të komisionit, u shpreh se javën e ardhshme do të jenë ekspertët e mazhorancës, të cilët do të dorëzojnë raportin e tyre për reformën territoriale.

"Sot kishim raportin e ekspertëve të opozitës, në fillim të javës tjetër do të kemi të mazhorancës. Ndërkohë që në përfundim të kësaj seance, sekretariati do të marr vendim për datën konkretë që të mundësojmë dy-tre seanca të tjera për debate," tha Denaj.

2 MUAJ ME PARE

Territorialja/ 'Kërcënon' Denaj: Më lini të flas ose anuloj Komisionin

"Territorialja"/ Opozita kërkon të shtohen 33 bashki. 6 ose
Dhuarata Çupi dhe Anila Denaj

TIRANË- Komisioni i Territoriales është shoqëruar ditën e sotme me debate mes dy kryetareve të Komisionit. Në momentin kur po fliste Anila Denaj, ndërhyri Dhurata Çupi. Mirëpo, kjo nuk u prit mirë nga Denaj e cila u shpreh se nëse do ndërpritej, do anulonte Komisionin. 

Anila Denaj: Më lini të flas ose do anuloj Komisionin

Dhurata Çupi: E mirë anuloje

Denaj vijon më pas fjalën*

2 MUAJ ME PARE

Ndryshimet territoriale/ Alibeaj dhe deputetët e PD paraqesin propozimet finale (RAPORTI)

"Territorialja"/ Opozita kërkon të shtohen 33 bashki. 6 ose
Enkelejd Alibeaj

TIRANË- Grupi parlamentar i Deputetëve të Partisë Demokratike që mbështesin Enkelejd Alibeaj, kanë prezantuar ndryshimet në reformën territoriale. Alibeaj propozon që të rritet numri i Bashkive, nga 61 në 94. 

Me këto ndryshime, do të ketë dhe ulje të banorëve për njësi vendore, nga 75 mijë në 50 mijë. Me rritjen e numrit të bashkive, rritet edhe numri i këshilltarëve bashkiakë në të gjithë vendin.

DISA NGA PROPOZIMET:

-Nga 61 bashki që është sot, shkon në 94 bashki

-Ulet nga 75 mijë në 50 mijë numri i banorëve për njësi vendore

-Ulet nga 471 km2 në 315 km2 sipërfaqja mesatare për njësi vendore

-Rritet nga 61 kryetarë në 94 kryetarë numri i të zgjedhurve vendorë. Numri i këshilltarëve rritet nga 1607 në 2114

-Numri i bashkive për qark rritet nga 5.1 bashki në 7.4 bashki.

PROPOZIMET:

QARKU BERAT (SHTOHEN 2 BASHKI)

1-  Bashkia Shpirag
2-  Bashkia Otllak

QARKU DIBËR (SHTOHEN 4 BASHKI)

3-  Bashkia Maqellarë
4-  Bashkia Kastriot
5-   Bashkia Lurë
6-   Bashkia Shupenzë

QARKU DURRËS (SHTOHEN 2 BASHKI)

7-            Bashkia Sukth

8-            Bashkia Fushë-Krujë

QARKU ELBASAN (SHTOHEN 3 BASHKI)

9-            Bashkia Shpat

10-          Bashkia Bradashesh

11-          Bashkia Lunik

QARKU FIER (SHTOHEN 4 BASHKI)

12-          Bashkia Levan

13-          Bashkia Dushk

14-          Bashkia Ardenicë

15-          Bashkia Fratar

QARKU KORÇË (SHTOHEN 5 BASHKI)

16-          Bashkia Voskopojë

17-          Bashkia Leskovik

18-          Bashkia Drenovë

19-          Bashkia Pojan

20-          Bashkia Starovë

QARKU KUKËS (SHTOHEN 2 BASHKI)

21-          Bashkia Shishtavec

22-          Bashkia Bicaj

QARKU LEZHË (SHTOHEN 4 BASHKI)

23-          Bashkia Bregu I Matës

24-          Bashkia Orosh

25-          Bashkia Zadrimë

26-          Bashkia Milot

BASHKIA TIRANË (SHTOHEN 3 BASHKI)

27-          Bashkia Farkë

28-          Bashkia Kashar

29-          Bashkia Dajt

BASHKIA VLORË (SHTOHEN 4 BASHKI)

30-          Bashkia Kotë

31-          Bashkia Novoselë

32-          Bashkia Orikum

33-          Bashkia Ksamil

2 MUAJ ME PARE

Reforma Territoriale, Partia Demokratike prezanton dy opsionet për ndarjen e Rajoneve

"Territorialja"/ Opozita kërkon të shtohen 33 bashki. 6 ose
Agron Haxhimali

TIRANË- Partia Demokratike ka publikuar ditën e sotme dy opsionet për ndarjen e rajoneve në kuadër të propozimit të draftit për Reformën e re Territoriale. Gjatë Komisionit të Reformës Territoriale, eksperti i PD-së, Agron Haxhimali bëri të ditur dy opsionet që propozohen nga partia. 

Dy opsionet e ndarjes së rajoneve:

Opsioni 1:  6 Rajone, Rajonin Tiranë-Durrës; Rajoni Shkodër-Lezhë; Rajonin Kukës-Dibër; Rajonin Gjirokastër-Berat; Rajonin Fier-Vlorë dhe Rajonin Elbasan-Korçë.)

Opsioni 2: 3 rajone: Rajoni Adriatikut (Shkodër, Lezhë, Dibër, Kukës) Rajoni Adriatiko-Jonian(Tiranë, Durrës Elbasan), Rajoni Jonian (Vlorë, Korçë, Gjirokastër).

2 MUAJ ME PARE

Territorialja, raporti i Ekspertëve të Opozitës, japin PROPOZIME: Duam ministri për pushtetin vendor

"Territorialja"/ Opozita kërkon të shtohen 33 bashki. 6 ose
Agron Haxhimali

TIRANË- Ekspertët e opozitës po bëjnë prezantimin e raportit përfundimtar të propozimeve për ndryshime në Reformën Zgjedhore. Eksperti i Partisë Demokratike bëri prezantimin, Agron Haxhimali tha se duhet të hiqen qarqet dhe të bëhen 6 ose 3 rajone. Po ashtu, Haxhimali propozoi që të rikthehet një ministri për pushtetin vendor.

"Jemi përpjekur të bëjmë më të mirën për reformën. Analizat janë të përpunuara nga unë. Së pari propozoj politika gjithëpërfshirëse që i kanë ndjekur edhe vendet e tjera që kanë bërë reforma të tilla. Një përmbledhje e këtij raporti na tregon që Shqipëria ka shanse të mëdha të rrisë efikasitetin e shërbimeve te qytetarët, të rrisë pjesëmarrjen dhe vendimmarrjen, kjo arrihet me pak ndërhyrje. Krijimi i bashkive të reja rurale do të krijonte për këto zona mundësi më të mëdha, do kemi reduktim të pabarazisë mes zonave rurale dhe urbane. Një element I rëndësishëm është përmirësimi I demokracisë vendore përmes rritjes së përfaqësimit. Për nivelin e dytë të pushtetit vendor, skenari parë nga 12 qarqe në 6 qarqe të mëdha, që do I hiqet emri dhe të kalohet në emërimin rajon, dhe version dytë nga 12 qarqe në 3 rajone. Të ketë disa nivele qeverisjeje, duam ministri për pushtetin vendor. Bashkia e Tiranës të marrë një status të veçantë, pasi nuk është vetëm Bashki e kryeqytetit por e gjithë ShqipërisëNjë njësi e qeverisjes vendore të ndahet me një ose me më shumë. Jemi në zbatim të legjislacionit dhe e thotë fare qartë që këto gjëra mund të ndodhin. Nuk e fillojmë nga 0, kemi eksperiencë shumë të gjatë,"-tha ai ndër të tjera në fjalën e tij. 

vijon...

komisioni per territorialen reforma territoriale 2022 reforma zgjedhore 2022

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE