LIVE UPDATES
Politike

BIRN: PD dhe PS fajësohen për dështimin e Komisionit për Reformën Zgjedhore

Komisioni bipartizan parlamentar për Reformën Zgjedhore e përfundoi afatin 6-mujor të punës me datë 10 gusht pa asnjë rezultat.

18 Gusht 2022, 16:55 Nga DOSJA
BIRN: PD dhe PS fajësohen për dështimin e Komisionit për
Komisioni

Kuvendi humbi 6 muaj për reformën e re zgjedhore pasi komisioni i posaçëm i ngritur me këtë qëllim më datë 10 shkurt, u mblodh vetëm një herë gjatë afatit ligjor të caktuar.

Mazhoranca dhe opozita fajësojnë njëra-tjetrën për mungesën e progresit, pavarësisht se asnjëra palë nuk u duk e interesuar që puna të shkonte përpara që nga ngritja e komisionit.

Mbledhja e vetme e zhvilluar ishte ajo e datës 17 qershor, ku u bë dhe konstituimi i komisionit, në drejtimin e dy bashkëkryetarëve Damian Gjiknuri nga PS dhe Enkelejd Alibeaj nga PD.

Mazhoranca nuk e quan dështim kalimin e afatit zyrtar duke parashikuar rinisjen e punës në sesionin e ri.

“Në shtator do t’i zgjaten afatet në dakordësi me opozitën,” i tha Gjiknuri BIRN-it të enjten. I pyetur për arsyet e mosfunksiomit të komisionit ai fajësoi opozitën duke shtuar se “vetëm një muaj para mbarimit të afatit solli anëtarët e saj”.

Bashkëkryetari Enkelejd Alibeaj nuk u përgjigj pyetjeve të BIRN-it për punën e bërë nga komisioni, por deputeti Ervin Salianji, anëtar zëvendësues në komision, tha se përveç PS-së edhe Alibeaj ka përgjegjësi për dështimin e punës.

“Partia Socialiste ka interes të mos flitet për zgjedhjet, për reformën zgjedhore dhe është bllokuese e çdo ndryshimi sepse është përfituese e drejtpërdrejtë nga shkeljet zgjedhore të çertifikuara si të tilla dhe nga raporti i OSBE-ODHIR,” tha Salianji.

“Thënë këtë nuk mund të shmang përgjegjësinë e bashkëkryetarit të komisionit që përfaqëson opozitën për mosthirrjen e mbledhjeve apo për koordinimin e propozimeve të opozitës dhe me deputetët e PDSh,” shtoi ai.

Gjiknuri dhe Salianji janë të një mendje për zgjatjen e afatit të punës në sesionin e ri parlamentar, ndërkohë që çdo ndryshim në Kodin Zgjedhor duhet të përfundojë 6 muaj para zgjedhjeve të ardhshme vendore që mbahen në qershor 2023.

Gjiknuri thotë se çështjet mund të adresohen në kohë nëse do të trajtohen vetëm ato problematika të rekomanduara nga OSBE/ODHIR.

Por, për Salianjin, nuk duhet që të zgjidhjet të bëhen pa transparencë dhe në momentin e fundit.

“Ky komision duhet të funksionojë me transparencë të plotë dhe mos të lihen zgjidhjet apo propozimet në moment të fundit dhe pa asnjë diskutim publik,” theksoi ai.

Raporti monitoriues OSBE/ODHIR për zgjedhjet e 25 prillit 2021, kritikoi qeverinë e kryeministrit Edi Rama për abuzime me pushtetin gjatë fushatës ndërsa Partia Demokratike në opozitë u kritikua për “strukturat paralele” në mbrojtje të votës.

Në raport u bënë disa rekomandime për ndryshime ligjore para zgjedhjeve të radhës që fokusohen tek garantimi i votës së lirë e të fshehtë parandalimi i shit-blerjes së votave, roli i medias, etj..

Marrë nga Reporter.al

komisioni i reformes zgjedhore

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE