LIVE UPDATES
Bota

Policia kufitare kroate akuzohet për sulm seksual ndaj emigrantes afgane

7 Prill 2021, 13:50 Nga DOSJA
Policia kufitare kroate akuzohet për sulm seksual ndaj emigrantes afgane

KROACI- Një grua nga Afganistani dyshohet se është abuzuar seksualisht dhe u detyrua të zhvishej lakuriq nga një oficer kufitar i policisë kroate, gjatë kontrollit të një grupi migrantësh në kufirin me Bosnjën.

Komisioni Evropian e përshkroi atë si një “veprim të dyshuar kriminal” dhe u kërkoi autoriteteve kroate “të hetojnë plotësisht të gjitha pretendimet dhe të ndjekin veprimet përkatëse”.

Sipas një dosje nga Këshilli danez për Refugjatët (DRC), incidenti ndodhi natën e 15 shkurtit, në territorin kroat, disa kilometra nga qyteti boshnjak i Velika Kladuša.

Në raport, i parë nga Guardian, gruaja tha se ajo u përpoq të kalonte kufirin me një grup prej katër të tjerëve, duke përfshirë dy fëmijë, por ata u ndaluan nga një oficer i cili dyshohet se u drejtoi një pushkë atyre. Afganët kërkuan azil. Sidoqoftë, sipas dëshmitarëve, një nga oficerët grisi letrat dhe qeshi.

“Ai na ofendoi, goditi me shuplakë njeriun e moshuar që ishte me ne dhe fëmijët dhe na tha që të zbraznim xhepat dhe t’u tregojmë çantat tona. Pastaj ai më mori mënjanë dhe filloi të më fërkonte. Unë insistova që ai të mos më prekte. Ai më pyeti pse. Unë i thashë sepse jam grua dhe myslimane dhe është haram. Oficeri më përplasi mbi kokë dhe më tha: ‘Nëse je mysliman, pse erdhe në Kroaci, pse nuk qëndrove në Bosnjë me myslimanët?’– tha në dëshminë e saj një grua.

Zyrtari dyshohet se hoqi shaminë dhe xhaketën e gruas. Minuta më vonë mbërriti një furgon policie dhe emigrantët u urdhëruan të futeshin brenda dhe i dëbuan për rreth 20 minuta para se t’u thuhej që të dilnin jashtë. Një oficer përsëri i kërkoi gruas të zhvishej lakuriq.

“Isha e frikësuar dhe në lot. Ai kërkoi të më merrte në pyll dhe më pyeti nëse e kuptoja se çfarë donte të thoshte. Unë i bëra gjest se nuk e kuptoja. Pastaj oficeri më kapi shpatullën dhe më shtyu në drejtim të një oficeri tjetër. Të dy kishin elektrik dore në ballë dhe unë nuk shihja mirë. Oficeri që më kishte prekur nxori një thikë dhe ma vuri në fyt. Ai më tha se, nëse do t’i thosha ndonjëherë ndonjë gjëje, ai do të më vriste, dhe, nëse kthehesha ndonjëherë në Kroaci, do të takoja fundin tim, në pyll, nën të. ”-vazhdon dëshima e saj.

Oficeri dyshohet se e goditi përsëri gruan dhe anëtarët e tjerë të grupit në fytyrë, kokë dhe këmbë. Pastaj oficerët thuhet se i urdhëruan ata të ecnin për në Bosnjë.

“Dëshmia është vërtet tronditëse,”– tha Charlotte Slente, sekretare e përgjithshme e DRC.

“Edhe një herë, kjo nënvizon nevojën urgjente për hetime sistematike të këtyre raporteve,” – shtoi Slente.

Komisioni Evropian tha se priste që autoritetet kroate të hetojnë tërësisht të gjitha pretendimet dhe të ndjekin veprimet përkatëse.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota charlotte slente dogana kroate emigrantet azil kerkues charlotte slente dogana kroate emigrantet azil kerkues

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni