LIVE UPDATES
Aktualitet

10 Shtator 2021, 18:56 Nga DOSJA

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së premtes hedhjen e plehrave në derë të shkollës 9-vjeçare “Bajram Gashi”, në Fllakë të Durrësit.

Drejtoresha Merita Difi kërkoi ndihmën e emisionit investigativ, pasi kazani i mbeturinave është 10 metra larg hyrjes së shkollës. Sipas saj, plehrat hidhen në derë të shkollës, ku ndalojnë autobusët dhe zbresin nxënësit. Ajo thotë se plehrat i kanë pastruar vetë, pasi fëmijët edhe mund të çahen me mbetje qelqi apo të bëhen pis.

“Ne si shkollë menduam që ta spostonim disa metra, pasi është në derë të shkollës. E spostuam vetë, po dikush këtu na e solli sërish këtu. Është burri i pastrueses që ka shtëpinë ngjitur me shkollën. Ka dasmë dhe s’do plehra afër fikut. Ne s’ia lamë në derë të shtëpisë, po te rruga afër një fiku. E solli sërish këtu dhe tani na bëjnë presion që mos ta lëvizim. Helmohen 250 nxënës dhe ai kujdeset për fikun. Kërkojmë nga Bashkia e Durrësit që ta spostojë disa metra, rrezikohen fëmijët. Ato janë plehrat e lagjes dhe si sjellin te shkolla, kurse shkolla ka një kosh plehrash brenda shkollës” thotë drejtoresha. Fiksi pyeti edhe kryetarin e fshatit Fllakë, Besim Elezi, i cili kërkoi që kazani i plehrave të zhvendoset disa metra larg nga dera e shkollës.

Pas intervistave të drejtoreshës dhe kryetarit të fshatit, personi i cili e zhvendosi kazanin në derë të shkollës i tha gazetarëve se vendi ka qenë atje dhe drejtoresha e bëri “me kokën e saj”. Muhamet Muça tha se plehrat janë të lagjes dhe jo të shkollës. E pyesim se përse e hoqi, na thotë se atje ka qenë, prej shumë vitesh. Ndërkohë, pohon se janë shumë familje në zonë dhe se vendi është përcaktuar nga Këshilli Bashkiak i Durrësit. Kur i themi se janë mbi 200 nxënës, na thotë se edhe ata janë 24 orë atje.

Fiksi u interesua edhe në Bashkinë e Durrësit, teksa përgjegjësi i pastrimit për Njësinë Administrative, Nazmi Mixha, thotë se kazani ka qenë prej shumë vitesh në derë të shkollës. Sipas tij, vendi është përcaktuar nga një vendim i Këshillit Bashkiak. Por, përgjegjësi nuk kishte asnjë informacion për numrin e vendimit as për përmbajtjen! Ai thotë se vendimi është marrë shumë vite më parë dhe se kështu janë në të gjitha shkollat. Ndërkohë, konfirmoi se plehrat që hidhen në derë të shkollës janë të komunitetit, pasi shkolla ka koshin e saj brenda ambienteve.

Marre nga Top Channel

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet plehrat ne fllake te durresit plehrat ne fllake te durresit

Sondazh

Poll

Aktualitet 10 Shtator 2021, 15:28

Mbytet pushuesi polak në plazhin e Durrësit

DURRËS– Një shtetas polak, 68 vjeç, dyshohet të jetë mbytur duke u larë në detin e Durrës. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 16:40, ndërsa grupi hetimor...

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës