LIVE UPDATES
Aktualitet

“Piranja nga Tirana”, The Sun shkrim për ‘bosin’ e drogës që u dëbua nga Angli: E kontrollon tregun që nga Selita

7 Maj 2019, 08:40 Nga DOSJA
“Piranja nga Tirana”, The Sun shkrim për ‘bosin’ e

BRITANI- “Piranja nga Tirana”, ky është titulli i medias britanike The Sun për trafikantët e kokainës në Londër. Gazetarët britanikë pas investgimit të bërë në vendin e tyre kanë udhëtuar dhe në Shqipëri, ku kanë zbuluar detaje për grupet shqiptare të kokainës që zotërojnë trafikun në Londër, por dhe në shumicën e qyteteve të tjera në Britani.

Ata sot kanë hapur dhe gazetën me titullin kryesor ku shkruhet me gërma kapitale: “Piranja nga Tirana”, duke publikuar dhe fotot e të gjithë trafikantëve. Por kush është ky shtetas, sipas The Sun është Fari Lleshi, që është kthyer në Tiranë dhe jeton në Selitë, por mësohet se ai e kontrollon akoma tregun e trafikut të kokainës në britani.

[sgallery url=”https://dosja.al/piranja-nga-tirana-the-sun-shkrim-per-bandat-e-rrezikshme-shqiptare-ne-angli-kontrollojne-kokainen-2/”]

PJESË NGA SHKRIMI I THE SUN

Për valixhet e mbushura me miliona që gjenerohen nga përdoruesit e kokainës së

Britanisë janë duke u ndërlidhur me vendin e Ballkanit nga ajri, toka dhe deti. Kjo është faza përfundimtare në hetimi, që çon nga fushat në Amazonë në rrugët e Britanisë, të kontrolluar nga të ashtuquajturat Lidhja Shqiptare. Në Shqipëri, bosët e kokainës janë të çmendur me prona dhe makina, duke ushqyer korrupsionin dhe duke dëmtuar sundimin e ligjit.

Në Britani, kokaina e lirë dhe me cilësi të lartë ka ushqyer epideminë e krimeve dhe përhapjen e fenomenit të drogës. Nuk është çudi që Shqipëria një komb i vogël prej rreth tre milionë që është i dëshpëruar për t’u bashkuar me BE  është tani në ballë të luftës së Mbretërisë së Bashkuar kundër krimit të organizuar.

Agjencia Kombëtare e Krimit në Britani thotë se rritja e numrit të grupeve kriminale shqiptare po shton ndikimin e tyre në rrjedhën integrimit të vendit. Mafia shqiptare u bashkua dhe me ‘Ndrangheta”, të cilat janë trafikant shumë të fuqishëm. Kokaina me cilësi të lartë mbërrin në Belgjikë dhe Holandë në kontejnerët e transportit nga Amerika e Jugut dhe vazhdon udhëtimin e saj në Britani. Kokaina është e kontrolluar nga tregtarët e rrugëve që njihen si Hellbanianz, të cilat janë të rrezikshëm dhe kanë treguar armët, paratë e tyre dhe makinat luksoze në mediat sociale.

Gati për luftë

Në një video e publikuar nga grupi në tetor ata tregonin se ishin “gati për luftë”. Në vitin 2016, tre nga anëtarët e bandës u burgosën me 42 vite burg në total pas një operacion policor që zbuloi 6 milionë euro drogë dhe arsenal arsmësh. Modeli shqiptar i biznesit ka bërë që çmimi i një kilogrami kokaine të  në Britani të ulet nga £ 45,000 5 vite më parë në rreth 30,000 paund tani.

Gazetari i investigativ Artan Hoxha i tha The Sun se grupet e krimit bazohen në lidhje familjare dhe miq të besuar nga i njëjti qytet në Shqipëri. “Gjithkush e njeh familjet e njëri-tjetrit, gratë, fëmijët, e cila vepron si një garanci, tradhëtojnë grupin dhe hakmarrja do të vijë”, shtoi ai.

Hoxha shprehet se “Krimet, vrasjet e fshehta mes klaneve rivale që mund të zgjasin dekada. Sistemi do të thotë që kur policia të arrestojë ‘ushtarët’ ata luftojnë për të gjetur lojtarët e mëdhenj. Askush nuk flet”

Megjithatë, policia britanike ka pasur dhe sukese ku në pranga kanë rënë dhe “koka”.  Kur policët bastisën banesën e Erald Memës, ata zbuluan £ 560,000 në para të gatshme, 10 kg kokainë, dy pistoleta 9mm. Krimineli 33-vjeçar lëvizte midis Britanisë dhe atdheut të tij ndërsa ai drejtonte rrjetin e kokainës në mbarë birtaninë. Nga qyteti i Hasit që ka rreth 25 mijë banorë, 10 mijë prej tyre prej tyre kanë shkaur në britani. Në qytetin e largët të Krumës, ndërtuesi Agron Morina i tha The Sun se njerëzit largohen për në Britani çdo ditë dhe se kruma është një qytet fantazmë tani.

Por jo të gjithë nga ata që shkojnë në Bitani shkojnë në punë të rregullt. Shumë prej atyrre që largohen nga Shqipëria paguajnë prej £ 12,000 për një vend në një kamion dhe përfundojnë duke punuar për bandat në Angli. Një prej tyre është dhe Fari Lleshi që ka shkuar për trafikim droge. Lleshi mbërriti në Britani pasi shërbeu gjashtë vjet për një bandë në Itali.

“Si të gjithë shqiptarët, kam ardhur me kamion. Nuk ka asnjë mënyrë tjetër për të udhëtuar në Angli”, tha Lleshi. Por ai u arrestua dhe i u desh të vuante 3 vite burg në Britani. Ai u deportua në Shqipëri vitin e shkuar dhe përsëri vijoi jetën e shthurur, pasi publikoi në mediat sociale, video me armë dhe ende shihet si një njeri i rrezikshëm që kontrollon trafikun e drogës. Në Tiranë, politikani nga opozita Gazment Bardhi shprehet se  paratë e krimit në Shqipëricpërdoren për ndërtime.

“Ata kanë ndërtuar me pasuri kriminale. Paratë e pista po destabilizojnë Shqipërinë”, shtoi Bardhi. Plantacionet e shumta kanabis këtu janë çrrënjosur. Një zyrë e Prokurorisë Speciale, SPAK, po krijohet për të hetuar krimin e organizuar dhe korrupsionin e nivelit të lartë. Forcat e rendit britanike kanë krijuar një partneritet me homologët e tyre shqiptarë për të luftuar bandat.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet artan hoxha bandat shqiptare ne londer fari lleshi gazment bardhi klodian copja kokaine shqiptare ne londer the sun artan hoxha bandat shqiptare ne londer fari lleshi gazment bardhi klodian copja kokaine shqiptare ne londer the sun

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni