PolitikeVirale

PIKANTE NGA FUSHATA! Vota e fshehtë…por vetëm në parim, demokrati e shkruan ‘në ballë’. Çifti voton në ditën e dasmës, i riu në Korçë nxehet keq!

Sot Shqipëria është në zgjedhje! Edhe kësaj here nuk kanë munguar momentet epikë që do të mbeten gjatë në memorien e qytetarëve. Fenomeni më i përhapur është fotografimi i votës.
Featured image of article: PIKANTE NGA FUSHATA! Vota e fshehtë…por vetëm në parim, demokrati e shkruan ‘në ballë’. Çifti voton në ditën e dasmës, i riu në Korçë nxehet keq! Foto ilustruese

TIRANË– Sot Shqipëria po voton për qeverinë e 4 viteve të ardhshme. Edhe në këto zgjedhje nuk kanë munguar edhe momentet pikante nga qendrat e votimit, të cilat janë bërë virale në rrjet. 

Në Durrës, një çift është paraqitur për të votuar menjëherë pasi ka përfunduar punë me celebrimin. Për fatin e tyre të “keq”, dita e dasmës që tradicionalisht është e diela ka përkuar me ditën e zgjedhjeve ndaj edhe kanë shkuar për të votuar bashkë. Ndërsa një e moshuar, 97 vjeç, ka prekur të gjithë Shqipërinë duke u shprehur para kamerave se kjo me shumë gjasa ishte hera e fundit që do të votonte. As sot nuk kanë munguar problemet epike me votën. 

Në Korçë një person ka tentuar që të votojë familjarisht por nuk është lejuar nga vëzhguesi i Partisë Demokratike. Të dy janë konfliktuar fizikisht, deri në momentin që qytetari është nxehur keq dhe ka marrë fletën e votimit, duke u larguar fare nga QV. Ndërsa një qytetar nga Lezha, ka filmuar dhe ka bërë art me fletën e tij të votimit, duke treguar se ishte demokrat i flaktë. Edhe një tjetër se ka mbajtur dot të fshehtë votën e tij, duke ‘gdhendur’ në flokë, dy gërma; PD!

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shqipëria voton sot! Shqiptarët do t’u drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur qeverinë e 4 viteve të ardhshme. Rreth 3 milion e 600 mijë shqiptarë të regjistruar në listat e votuesve do të zgjedhin 140 përfaqësuesit e tyre në Kuvend, kjo pasi përveç subjektit zgjedhor, kanë të drejtë që të zgjedhin edhe kandidatin nga lista. Në këto zgjedhje marrin pjesë 12 parti dhe disa kandidatë të pavarur nga Lëvizja Vetëvendosje.

(k.m/dosja.al)

 • 17:08

  Votuese për herë të parë, maturantja shkon me patericë për të votuar

  Nëse ekziston dëshira, asgjë nuk të pengon për të shkuar në votime, madje as një patericë. Të votosh për të zgjedhur votuesit e vendit tënd është përgjegjësi dhe emocion, sidomos kur dikush hedh votën për herë të parë në jetë. E tillë ka qenë ndjesia edhe për maturanten e cila ka shkuar të votojë, pavarësisht se ishte me patericë.

  Mendoj është e drejta ime si qytetare. Hera e parë ishte, dëshira për të votuar ishte dhe vendosa të vij”, u shpreh maturantja.

  Një tjetër maturante, Ersa Fera, e cila votoi për herë të parë ndau ndjesinë që i dha e drejta e votës.

  Ndihem e lumtur dhe mendoj se do të jetë një eksperiencë e bukur, e drejta për të votuar”, u shpreh maturantja.

   

 • 12:12

  FOTO/ Vota është e fshehtë por jo në këtë rast! Mbështetësi i Bashës qeth flokët me logon e PD


  Një qytetar duket se është mbështetës aq i flaktë me Partinë Demokratike, saqë ka qethur flokët në formën e logos së partisë. PD është forma e cila shihet qartë në kokën e djalit të ri që po pret në radhë për të votuar.

 • 11:52

  Tentoi të votonte familjarisht! Vëzhguesi i PD në Korçë nuk e lejon, konfliktohen fizikisht, qytetari merr fletën e votimit dhe largohet

  Një tjetër incident është shënuar në qendrën e votimit në fshatin Vashtmi të Qarkut të Korçës. Një votues në këtë Qendër Votimi, ka dashur të votojë familjarisht, por është pikasur dhe penguar nga vëzhguesi i Partisë Demokratike, çka ka bërë që mes tyre të ketë edhe një konfrontim fizik. Votuesi është larguar duke marrë me vete edhe fletën e votimit.

 • 11:48

  ‘O qohu nkam Sali Berisha, bashko burra me plisa’/ Lezhjani bën art me votë, tregon HAPUR se ka ‘fiksim’ PD-në

  Fotografimi i votës është kthyer në fenomenin kryesor të kësaj fushate, por ka edhe nga ata që bëjnë “art”. Një qytetar nga Lezha ka treguar se votën e tij ia ka dhënë kandidatit për deputet, Albert Melyshi, i cili mban vendin e 9-të në listë.

  Ndërsa videoja e hedhur në “Tik Tok” është shoqëruar me një këngë për liderin historik të PD-së, Sali Berishën, e cila vazhdon kështu: O qohu nkam Sali Berisha/ O naj bashko burrat me plisa/ Se ksaj toke hije i ka, Ni flamur e bashkim kombetar.

 • 10:33

  MOMENTI SPECIAL/ Çifti në Durrës shkon të votojë direkt pas celebrimit, nusja dhe dhëndri pozojnë brenda QV-ës

  Foto nga Durresi

  Një moment interesant vjen nga Durrësi, atje ku një çift është paraqitur për të votuar menjëherë pasi ka përfunduar punë me celebrimin. Për fatin e tyre të “keq”, dita e dasmës që tradicionalisht është e diela ka përkuar me ditën e zgjedhjeve. Por mesa duket për ta kjo ditë është tejet e rëndësishme.

 • 10:40

  ‘Po votoj për herë të fundit’, deklarata prekëse e 97-vjeçares në Shkodër

  Një e moshuar në Shkodër ka votuar ditën e sotme për zgjedhjet parlamentare. Përballë gazetarëve ajo u shpreh se po voton për herë të fundit. 97-vjeçarja ka bërë thirrje që sot të votojnë të gjithë qytetarët shqiptarë.


  Ajo tha se gjithmonë ka votuar dhe i uroi shqiptarët që Zoti t’ia plotësojë të gjitha dëshirat.

  Jam 97 vjeçe. Kam votuar gjithmonë. I uroj shqiptarët që Zoti ia plotësoftë të gjitha dëshirat”, u shpreh e moshuara.
 • 07:20

  Kryemadhi del, Meta hyn dhe ia bën me dorë, MOMENTI që s’u pa nga KZAZ. Shkojnë bashkë për të votuar, por ndahen tek dera…

  Çifti Monika Kryemadhi dhe Ilir Meta kanë dalë së bashku për të votuar por nuk kanë hyrë në të njëjtën kohë. E para nga të gjithë politikanët në vend që kanë shprehur vullnetin e tyre ka qenë kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi. Pas saj, menjëherë ka hyrë presidenti Ilir Meta. Të dy kanë votuar në kopshtin numër 31, i ndodhur në njësinë numër 5. Teksa Kryemadhi dilte nga KZAZ, presidenti po hynte por nuk ka lënë pa i dhënë një buzëqeshje bashkëshortes së tij.

Shto Koment