LIVE UPDATES
Bota

Reeker: Koronavirusi po u krijon Rusisë dhe Kinës hapësira të mëdha për dezinformim në Evropë

7 Maj 2020, 06:03 Nga DOSJA
Reeker: Koronavirusi po u krijon Rusisë dhe Kinës hapësira

SHBA- Philip T. Reeker, Ndihmës Sekretari i Shtetit në detyrë për Evropën dhe Euroazinë, dhe E Dërguara e Posaçme e Shteteve të Bashkuara, Lea Gabrielle, thanë se Rusia dhe Kina po shfrytëzojnë momentin e vështirë të pandemisë për dezinformim në Evropë. Gjatë një seance informimi me gazetarët nëpërmjet telefonit, zonja Gabrielle paralajmëroi se rrjetet dezinformuese të Rusisë kërkojnë të avancojnë interesat destabilizuese të Moskës, duke krijuar konfuzion në shoqëritë demokratike.

Zoti Reeker tha se Shtetet e Bashkuara po punojnë për të ristartuar ekonominë botërore, si dhe për t’u përballur me dezinformimin duke shpërndarë informacione të sakta për situatën e COVID-19, bazuar në traditën e hershme të transparencës në qeverisjet demokratike dhe vlerat e shoqërive tona. Zyrtarët amerikanë thanë se Shtetet e Bashkuara e shohin gjithnjë e më shumë Ballkanin Perëndimor dhe Evropën Juglindore si një hapësirë koherente strategjike, ku njerëzit kanë marrë gjerësisht vendimin të vështrojnë drejt Perëndimit dhe të angazhohen me Bashkimin Evropian.

Ambasadori Reeker përmendi rastin e Maqedonisë së Veriut që iu bashkua NATO-s, por që tashmë e gjen veten duke u përballur me aktorë malinjë, si Rusia dhe Kina që konkurojnë për të ushtruar influencë, çfarë mund të shkaktojë edhe regres.Ndërsa pritet që rrjetet ruse të mbjellin informacion fals për një vaksinë të mundshme për koronavirusin, si dhe të inkurajojnë zërat lokalë për teoritë e konspiracionit, po vihet re edhe rritja e aktivitetit të Kinës që ka qenë më pak e dokumentuar në të kaluarën. Kina duket se po kopjon taktikat ruse për të goditur audienca jashtë vendit dhe tashmë po përpiqet edhe të kontrollojë diskursin global, si përshembull përpjekja për të paraqitur reagimin kinez ndaj COVID-19 si superior përballë Perëndimit. Ambasadori Reeker tha se ndërsa Perëndimi po përgatitet të festojë 75 vjetorin e Ditës së Fitores ndaj fashizmit dhe nazizmit në Evropë, tashmë vendet aleate, të gjendura përballë një armiku krejt të ndryshëm, janë duke shkëmbyer informacione rreth koronavirusit dhe mënyrave më të mira për një përgjigje ndaj kësaj krize.

Ai përmendi vazhdimësinë e prirjes pozitive, si anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, apo ftesat që Bashkimi Evropian po vazhdon t’u dërgojë vendeve për çeljen e negociatave për anëtarësim. Ai tha se fatkeqësisht, Rusia ka megjithatë tendencën të rishkruajë edhe zhvillimet historike. Po shohim, tha zoti Reeker, se sfida që po krijon koronavirusi është e paprecedentë në mungesën e transparencës dhe të hapësirës që krijon për dezinformim. Ai saktësoi se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë kontribuesi më i madh në fushën e shëndetësisë me mbi 140 miliardë dollarë kontribut në asistencë shëndetësore gjatë dy dekadave të fundit. E Dërguara e Posaçme e Shteteve të Bashkuara, Lea Gabrielle, nënvizoi se kriza aktuale e koronavirusit nxjerr në pah kërcënimet serioze nga fushatat e dezinformimit dhe propagandës nga aktorë keqdashës. Ajo tha se ka vende që e përdorin dezinformimin si armë dhe që nuk hezitojnë ta përdorin as në kohëra si këto të pandemisë. Ajo vuri në dukje se siç është parë nga veprimet e Rusisë në të kaluarën, me sëmundje si Ebola apo Zika, rrjetet ruse kanë shfrytëzuar frikën dhe konfuzionin.

Mbrojtja kibernetike, e cila është bërë një pjesë thelbësore e fokusit të NATO-s, është përqëndruar në përballjen me sulmet e dezinformimit të mundësuara nga operacione kibernetike.

Një ndër shembujt më të fundit ku u pikasën elementë të ekosistemit rus të dezinformimit ishte promovimi i teorive të pabaza të konspiracionit për rrjetin 5G, apo ndaj drejtuesit të kompanisë “Microsoft” Bill Gates. Kështu kanë vepruar edhe zyrtarë apo rrjete ruse në të kaluarën për të përhapur lajme të rreme se ishin Shtetet e Bashkuara që infektonin mushkonjat për të përhapur virusin Zika, apo siç thanë në 2019 se mund të ketë patur rol amerikan në përhapjen e Ebolas, dhe në përgjithësi për të gjitha përpjekjet amerikane në kuadrin e programeve për uljen e rreziqeve biologjike, ku marrin pjesë edhe disa vende të tjera të botës.

Marrë nga Zëri i Amerikës 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota koronavirusi ne bote philip t. reeker koronavirusi ne bote philip t. reeker

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë