LIVE UPDATES
Ekonomi

Përgjegjësia sociale e bizneseve, me njerëzit – për njerëzit dhe në kohë pandemie

25 Qershor 2020, 11:16 Nga DOSJA
Përgjegjësia sociale e bizneseve, me njerëzit – për

Në kohën kur i gjithë globi është gjunjëzuar ndaj Corona Virus, përgjegjësia sociale e kompanive më në zë botërore është në kulmin e ndjeshmërisë.

Në të gjithë botën, qytete e shtete të tëra janë vet-izoluar për të mundësuar rrafshimin e kurbës së infektimit dhe transmetimit duke krijuar probleme serioze për ekonomitë e tyre për shkak të pezullimit të aktiviteteve të biznesit.

Kjo situatë e cila po jetohet e njëjtë kudo ka ndërgjegjësuar dhe njëherë se shëndeti vlen mbi gjithçka.

Në gati dy muaj, anë e mbanë globit janë parë krahë gjigantësh që përqafojnë virtualisht më të brishtët; janë parë shtete që edhe pse në të njëjtat kushte me të tjerët ndihmojnë ata më në nevojë; janë parë personazhe publik që ndërgjegjësojnë mbi rëndësinë e fitimit të kësaj beteje; janë parë nga të gjitha.

Shqipëria edhe pse një vend i vogël në Ballkan gjeti forcë për të ndihmuar si dhe mori mbështetje për të përballuar situatën.

Prej fillimit të krizës, një grup mjekësh dhe infermierësh shqiptarë shkuan në ndihmë të shtetit italian, ku lufta me Covid-19 kishte marrë përmasa të papërballueshme. Vlerësimet për këtë iniciativë i kaluan kufijtë e detit Adriatik që ndan dy vendet.

Por dhe Shqipëria nuk mbeti vetëm, pasi organizata ndërkombëtare si Bashkimi Evropian, Kombet e Bashkuara, apo shtete si Amerika, Turqia, Kina, Hungaria, etj. e suportuan vendin tonë përmes ndihmave financiare dhe materialeve të domosdoshme jo vetëm për pacientët dhe stafin mjekësor, por dhe për shtresat e njerëzve në nevojë.

Pas nuk mbetën as bizneset ndërkombëtare që operojnë në vend, ndonëse aktiviteti i tyre e humbi ritmin e zakonshëm për një periudhë të gjatë kohe. Banka dhe institucione financiare kontribuuan në këtë situatë, duke mbështetur financiarisht përballimin e krizës. Kompanitë farmaceutike, si Novartis krahas dhurimit të materialeve mundësuan dhe ndihma ekonomike.

Edhe sektorë të tjerë biznesi kontribuuan me dhurime të ndryshme. Si për shembull kompania Philip Morris dhuroi pajisje mjekësore në mbështetje të luftës anti Covid-19 për Spitalin Infektiv të Qendrës Spitalore Universitare Nënë Tereza, me vlerë 70.000 $.

Ndërkohë kompani të tjera, si Coca Cola me 6 milion lekë, kontribuuan përmes dhurimeve monetare për Shërbimin infektiv dhe Ministrinë e Shëndetësisë. Mes tyre dhe shumë të tjerë, që dhe në kushte të vështira u gjenden pranë njerëzve dhe janë krahë tyre.

Ndërkohë që shkencëtarët e gjithë globit janë në luftë me kohën për zbulimin e vaksinës kundër Corona Virusit, përgjegjësia e sociale ka marrë mbi shpatulla peshën e përballimit të pandemisë, me shpresën se normaliteti është pas dere.

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sociale sociale ekonomia pas koronavirusit ekonomia pas koronavirusit

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha