LIVE UPDATES
Sport

Pedri, magjistari 18-vjeçar, që të ofron ‘show’ në fushë…

5 Korrik 2021, 15:13 Nga DOSJA

SPANJE – Edhe pse Spanja ende nuk ka treguar performanca të larta në këtë Europian, një diamant që po shndrit në ekipin e tyre, është Pedri Gonzales. Edhe pse vetëm 18-vjeçar, ai është duke e kontrolluar totalisht mesfushën e “furisë së kuqe” dhe është njëri ndër futbollistët më të mirë deri më tani në këtë kampionat.

Ai  është lojtari që ka vrapuar më së shumti deri më tani në “Euro2020”, gjithsej 46.9 kilometra. Por, përkundër këtij angazhimi të jazhtëzakonshëm fizik, ai ka saktësinë e pasimeve mbi 90%, teksa ka shkaktuar vetëm dy ndërhyrje të gabuara.

“Pedri është pa asnjë dyshim njëri nga futbollistët më të talentuar në histroinë e kombëtares spanjolle. Mua më befason, ai luan sikur të ishte 40-vjeçar, të kesh atë pesonalitet që ai ka në moshën 18-vjeçare është diçka e rrallë,”- tha një intervistë bashkëkombasi i tij, Alvaro Morata.

Ndërsa, ish-trajneri i tij te Las Palmas, nuk kursehet me lavdet për Pedrin. “Po më mbarojnë cilësimet për Pedrin, ai është nga talentët më të mëdhenj që mbaj mend. Këmba e Pedrit shkon në koordinim me trurin e tij. Ai e lexon lojën shumë mirë, kryen pasime që futbollistët e tjerë nuk i shohin.

Secili ka vërejtur gjenialitetin e Pedrit, se sa mirë i lexon ndeshjet, por edhe aftësitë e tij fizike dhe kapaciteti i mushkërive, është po ashtu shumë i mirë. Nëse më duhet ta fitoj një ndeshje zgjedh Messin. Nese dua një ritëm për të luajtur topin do të preferoja Pedrin,”– është shprehur Pepe Mel, trajneri i Pedrit, te Las Palmas.

Që nga shtatori i vitit 2020, Pedri ka zhvilluar në 64 ndeshje, ndërsa ai ka thyer edhe rekordin e Wayne Rooney, si futbollisti më i ri që ka luajtur në Kampionat Europian (18 vjet dhe 215 ditë). Dhe, nëse edhe në të ardhmen vazhdojë me paraqitje të këtij niveli, atëherë Barcelona dhe Spanja e kanë fituar një magjistar, të paktën edhe për një dekadë dhe publiku spanjol do të dëfrehet duke shikuar art në fushë.

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport alvaro morata euro2020 messi pedri gonzales pepe mel spanja wayne rooney alvaro morata euro2020 messi pedri gonzales pepe mel spanja wayne rooney

Sondazh

Poll

Sport 5 Korrik 2021, 08:56

Edhe Ibrahimoviç e ka një idhull në futboll…

SUEDI – Ndoshta mund të duket shpesh herë arrogant, kur e pyesin se kush është lojtari më i mirë në botë.Por në të vërtetë edhe Zlatan Ibrahimoviç e ka n...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE