LIVE UPDATES
Bota

Pastroi 133 milionë dollarë, SHBA kërkon ekstradimin e biznesmenit turk nga Austria

22 Qershor 2021, 18:46 Nga DOSJA
Pastroi 133 milionë dollarë, SHBA kërkon ekstradimin e

Shtetet e Bashkuara do të kërkojnë ekstradimin nga Austria të një biznesmeni turk, për t’u përballur me drejtësinë amerikane në shtetin Jutah (Utah) nën akuzat për pastrim parash dhe mashtrime në procesin e transferimit elektronik të parave, tha të hënën Departamenti amerikan i Drejtësisë.

Sezgin Baran Korkmaz pastroi më shumë se 133 milionë dollarë të ardhura nga mashtrimet, përmes llogarive bankare që ai kontrollonte në Turqi dhe Luksemburg, thuhet në një deklaratë të Departamentit të Drejtësisë.

Sipas deklaratës, zoti Korkmaz u arrestua në Austri të shtunën pas një kërkese të drejtësisë amerikane, pas zbardhjes së një padie të re që e akuzon atë për pastrim parash, mashtrime në transferimin elektronik të parave dhe pengim të një procedure zyrtare. Agjencia e lajmeve Reuters nuk ishte në gjendje të identifikonte avokatin e tij për komente.

Biznesmeni po hetohet gjithashtu edhe në Turqi. Prokurorët turq arrestuan në dhjetor 10 drejtues që punonin në kompanitë e Korkmaz-it, pasi Bordi i Hetimit të Krimeve Financiare të Turqisë (MASAK) tha se kompanitë ishin përdorur për pastrim parash, njoftoi agjencia shtetërore turke e lajmeve Anadolu.

Ambasadori turk në Austri i tha agjencisë së lajmeve “Dogan News” të dielën se Korkmaz u arrestua të shtunën në një qytet rreth 260 kilometra nga Vjena dhe se Turqia kishte filluar me autoritetet austriake një proces ekstradimi. Diplomacia turke nuk iu përgjigj telefonatave për të komentuar mbi rastin. Ende nuk është e qartë se ku do të ekstradohet Korkmaz-i. Besohet se ai u largua nga Turqia në dhjetor para se të bëheshin arrestimet.

Prokurorët amerikanë thonë se të ardhurat atij e kanë zanafillën tek një skemë mashtrimesh ku ai përfitoi më shumë se 1 miliard dollarë duke mashtruar me taksat për prodhimin dhe shitjen e naftës që njihet si “biodiesel” nga kompania Washakie Renewable Energy LLC në shtetin Jutah (Utah). Kompania nuk iu përgjigj telefonatave për koment.

Dyshohet se Korkmaz dhe rrjeti i tij përdorën fitimet nga skema e mashtrimit për të blerë kompaninë ajrore turke Borajet, hotele në Turqi dhe Zvicër, një jaht me emrin Mbretëresha Anne dhe një vilë dhe një apartament në Bosfor të Stambollit, thuhet në deklaratën e publikuar nga Departamenti i Drejtësisë.

VOA

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Bota Bota 133 milionë dollarë Sezgin Baran Korkmaz 133 milionë dollarë Sezgin Baran Korkmaz

Sondazh

Poll

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Gjenocidi në Srebrenicë, Boçi: Në rezolutë titulli është gabim, kamufloheni dhe fshihni të vërtetën

Çollaku: Rezoluta është hartuar për të mos mërzitur Vuçiç

Debati në Kuvend/ Spiropali: Shko në protestë shko. Tabaku: Çfarë bëj unë e di vetë

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë,Basha:Akti i sotëm është i vonuar,duhet të jemi zëri i Kosovës

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister