LIVE UPDATES
Aktualitet

Paralajmëron protestë! Aktivisti Dhimitër Koleci denoncon HEC-et në Lurë: Masakër, të ngrihen të gjithë njerëzit dhe t

19 Shtator 2021, 12:14 Nga DOSJA
Paralajmëron protestë! Aktivisti Dhimitër Koleci denoncon HEC-et

DIBËR– Aktivisti Dhimitër Koleci ka denoncuar ndërtimin e HEC-eve në parkun e Lurës. Në një lidhje telefonike për FaxNews, aktivisti e quan katastrofë gjendjen në Parkun e Lurës, ku sipas tij po ndërtohen pa kriter shumë HEC-e, në kundërshtim me ligjet kombëtare dhe ndërkombëtare.

Koleci paralajmëron një protestë në ditët në vijim si dhe u ka bërë thirrje banorëve që të ngrihen dhe të shkatërrojnë HEC-et që janë ndërtuar deri më tani.

“Ishim nisur për në Parkun Kombëtar. Rruga për të shkuar në Gjall-Zoçaj u ndërpre. U ngjitëm në parkun e Lurës, dhe në çdo kilometër kishte beton, hekura dhe tuba. Gjendja në parkun e Lurës është në katastrofë mjedisore. Ata që ndërtojnë HEC-e janë në tavolinën me Edi Ramën, Lulzim Bashën, kryetarin e bashkisë ketu. Babëzia nuk ka të ndalur. Parku kombëtar janë njëmijë hektarë që duan t’i nxjerrin nga parku kombëtar sepse duan të ndërtojnë HEC-e. Ne do vazhdojmë të denoncojmë këto akte. Së shpejti do të kemi një protestë shumë shpejt. Do vazhdojmë të ndjekim anën ligjore. Janë të paligjshëm në kundërshtim me ligjet kombëtare dhe ndërkomëbtare, si dhe me normat njerëzore. Lura është shumë e pasur me burime njerëzore. Është bërë masakër e vërtetë. Nuk janë njerëz të thjeshtë ata që po ndërtojnë. Janë ata të ulur në ministri, parlament . HEC-et nuk i bëjnë qytetarët e thjeshtë. Vetëm në parkun e Lurës janë 10 HEC-e. Njerëzit të sensibilizohen dhe të ngrihen. T’i zhdukim HEC-et,”- tha ai.

(F.m/Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet ndertimet e hec-eve ne lure parku i lures ndertimet e hec-eve ne lure parku i lures

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE