LIVE UPDATES
Bota

‘Pakt me djallin’, vrau dy motrat për të fituar llotarinë, dënohet i riu në Britani

29 Tetor 2021, 08:42 Nga DOSJA
‘Pakt me djallin’, vrau dy motrat për të fituar

BRITANI– Dënohet me të paktën 35 vjet burg britaniku që vrau dy motra në Londër si pjesë e një marrëveshjeje, ku ai besonte se kishte përdorur fuqitë demonike për të vrarë gra çdo gjashtë muaj, në këmbim të fitimit të një llotarie.

Sipas Guardian, Danyal Hussein, 19 vjeç, vrau Bibaa Henry dhe Nicole Smallman në një sulm të rastësishëm për të cilin ai besonte se do të shërbente si një “sakrificë” sipas tij për demonin e quajtur “mbreti i fuqishëm Lucifuge Rofocale” për t’i mundësuar atij të fitonte llotarinë.

Duke i dhënë dënimin minimal me të paktën 35 vite burg, këtë të enjten, gjykatësja, Justice Whipple i tha Huseinit: Ti ke kryer sulme të egra. Ke vrarë. E bëre për para dhe për një ndjekje të gabuar të pushtetit. Kjo ishte një sjellje e llogaritur dhe e qëllimshme, e planifikuar dhe e realizuar me saktësi.

Whipple tha se nuk ishte në gjendje të jepte një dënim të përjetshëm sepse Husseini ishte nën 21 vjeç. Ajo tha se afati minimal i zakonshëm do të ishte 37 vjet për krime të kësaj natyre, por ajo e kishte ulur atë për shkak të moshës së Husseinit. Ai kishte bërë 18, tre javë para se të kryente krimin dhe ai vuante nga çrregullimi i spektrit autik.

Whipple tha se ai do të kualifikohej për t’u liruar vetëm pas një minimumi prej 35 vjetësh dhe se kjo do të ndodhte vetëm nëse në atë momente nuk do të jetë më rrezik për publikun.

Husseini kishte refuzuar të jepte dëshmi në gjyqin e tij, duke pretenduar se ai nuk ishte përgjegjës për vrasjet apo për shkrimin e paktit. Husseini e goditi Henrin tetë herë me thikë, ndërsa Smallman pësoi 28 goditje.

Daniel Hussein, i cili jetonte me nënën e tij, u identifikua nga njollat e gjakut të gjetura në vendin e krimit dhe u arrestua katër javë pas krimit makabër. Nga kërkimet në kompjuterin e Hussein zbuluan se ai kishte hulumtuar për ekstremizmin, si dhe për satanizmin dhe okultizmin.

(s.b/d.a/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota Bibaa Henry Danyal Hussein denohet i riu ne Britani Justice Whipple Nicole Smallman Bibaa Henry Danyal Hussein denohet i riu ne Britani Justice Whipple Nicole Smallman

Sondazh

Poll

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës