LIVE UPDATES
Ekonomi

Obligacionet 10-vjeçare: Qeveria siguron më pak se 70% të shumës së parashikuar

14 Prill 2022, 05:28 Nga DOSJA
Obligacionet 10-vjeçare: Qeveria siguron më pak se 70% të

Qeveria shqiptare po përballet me vështirësi në rritje për të financuar të gjithë deficitin e parashikuar në tregun e brendshëm financiar.

Këto vështirësi u vërejtën qartë këtë javë edhe në ankandin e obligacioneve në monedhën euro. Ministria e Financave kishte nxjerrë në shitje obligacione dyvjeçare në vlerën e 100 milionë eurove, që do të rifinanconin instrumentet me të njëjtin maturitet që ishin emetuar në prill 2020.

Por, nga 100 milionë euro obligacione të ofruara, në ankand u paraqitën gjithsej kërkesa për rreth 79 milionë euro. Prej tyre, Ministria e Financave pranoi kërkesa deri në vlerën e 69 milionë eurove, ndërsa një kërkesë në vlerë të lartë e paraqitur në ankand (me vlerë rreth 10 milionë euro) nuk u pranua, me sa duket, për shkak të interesit të lartë të kërkuar. Përfundimisht, kuponi i obligacionit rezultoi në nivelin 2.2%, në rritje të ndjeshme nga niveli prej 1.96% i ankandit të dy viteve më parë.

Ankandi i obligacioneve dyvjeçare në euro konfirmon kushtet më të shtrënguara me të cilat po përballet qeveria shqiptare në tregun e brendshëm financiar. Dy vjet më parë, përkundrejt një shume shpallur për financim prej 100 milionë eurosh, në ankand u paraqitën kërkesa totale në vlerën e 160 milionë euro. Ndërkohë, në ankandin e kësaj jave kërkesat totale nuk arritën as gjysmën e atyre të prillit 2020.

Ndikimin kryesor besohet se ka dhënë një pjesëmarrje shumë më e ulët e bankave, që janë edhe financuesit kryesorë të borxhit të brendshëm të qeverisë shqiptare. Megjithëse Banka e Shqipërisë mori disa masa lehtësuese, duke e njohur edhe këtë investim në obligacione me peshë rreziku zero (nga norma standarde 100%) për efekt të llogaritjes së majftueshmërisë së kapitalit, kjo nuk ka mjaftuar për të garantuar një sukses të plotë ankandit.

Që prej fillimit të muajit mars, qeveria nuk po arrin dot të sigurojë të plota shumat e parashikuara për financim në ankandet e bonove dhe obligacione, ndërsa paralelisht, yield-et po shënojnë rritje të ndjeshme. Ekspertët e tregut financiar e shpjegojnë uljen e pjesëmarrjes në ankandet e titujve qeveritarë me momentin e zhvendosjes drejt normave më të larta të interesit.

Pritshmëritë që normat e interesit të vazhdojnë më tej rritjen duket se kanë bërë që shumë investitorë të qëndrojnë në pozita pritëse, sidomos për instrumentet më afatgjata, në pritje të rritjes së mëtejshme të normave. Këto pritshmëritë u forcuan më shumë pas vendimit të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, që më datë 23 mars vendosi të rrisë normën bazë për herë të parë pas 10 vjetësh. Analistët besojnë se një hap të tillë do ta ndërmarrë së shpejti edhe Banka Qendrore Europiane dhe kjo ka krijuar pritshmëri të qarta për rritje të normave të interesit edhe për instrumentet financiare në euro.

Për tremujorin e dytë të vitit, huamarrja e qeverisë shqiptare në tregun e brendshëm financiar planifikohet të ketë vlerën e 96.8 miliardë lekëve, në rritje me afërsisht 8% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Megjithatë, duke parë tendencën e javëve të fundit, financimi i plotë i huamarrjes duket se do të jetë i vështirë: kjo mund ta vendosë qeverinë përballë nevojës për të rishikuar nivelin e deficitit buxhetor ose për të kërkuar rrugë alternative për financimin e tij./MONITOR

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

ekonomi ekonomi obligacione obligacione

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM