LIVE UPDATES
Bota

Nuk respektuan masat anti-covid, në Kinë ‘të pabindurit’ turpërohen në publik

30 Dhjetor 2021, 08:35 Nga DOSJA
Nuk respektuan masat anti-covid, në Kinë ‘të

KINË – Frika nga përhapja e koronavirusit po shtrëngon qeverinë kineze që të ndërmarrë masa edhe më të rrepta se ato që vendosi gjatë valës së parë, të nisur në qytetin tashmë botërisht të njohur të Wuhan. Në disa raste, madje, ka rikthyer praktika që mendohej se kishte braktisur vite më parë, si presion i organizatave për të drejtat e njeriut.

Në qytetin Jingxi, 700 mijë banorë në kufi me Vietnamin,  4 persona të akuzuara se kanë shkelur masat kundër COVID në rrugë, janë turpëruar publikisht në rrugët kryesore të qytetit. Të arrestuarit, që akuzoheshin edhe për transportim emigrantësh nga Vietnami, ishin të veshur me maska dhe tuta speciale që i mbulonin të gjithë trupin, ndërkohë që në dorë mbanin një pankartë me fotografinë dhe emrin e tyre.

Situata nuk është më e qetë në vende të tjera të gjigantit aziatik, madje në një nga qytetet e saj më të mëdha, në Xianin me 13 milionë banorë, ajo mbetet dramatike.

Metropoli që ndodhet në qendër të Kinës është tashmë edhe vatra më e madhe e pandemisë në Kinë. Behët fjalë, për 175 raste ditën e martë, 810 në muajin e fundit, shifra jo domethënëse për qytete po aq të mëdha në vende të tjera të botës, por që për autoritetet e Pekinit ka pamjen e një bombe me sahat që ata duan me çdo kusht të çaktivizojnë, ndërkohë që aty flitet ende për variantin Delta dhe jo për Omicronin, që ende nuk është regjistruar zyrtarisht.

Për këtë arsyeje, në Xian ekziston karantina më e rreptë në botë. Rrugët zakonisht plot me njerëz janë totalisht të boshatisura, ashtu si dhe muzetë dhe monumentet e shumta.

E gjithë popullsia praktikisht është e kyçur në shtëpi, ku nuk lejohet as të dalësh për të blerë bukë. Një gjë e tillë lejohet shkurtimisht një herë në dy ditë vetëm për kryefamiljarin.

Një situatë e rëndë, aq sa që shumë banorë kanë sfiduar censurën zyrtare duke u ankuar hapur për situatën e tyre, ku disa nuk ngurrojnë të thonë se po vdesin për bukë, dhe se janë lodhur nga retorika zyrtare që përsërit se gjithçka po shkon mirë.

Marrë nga scmp.com

(E.H/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota covid-19 në kinë masat anti covid ne kine covid-19 në kinë masat anti covid ne kine

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave