LIVE UPDATES
Politike

Mungesa e reagimit për zjarret në Dibër, ish-deputeti demokrat akuzon qeverinë: Bashkia dhe administrata të mbushur me mili

31 Korrik 2020, 18:34 Nga DOSJA
Mungesa e reagimit për zjarret në Dibër, ish-deputeti demokrat

DIBËR -Ish-deputeti demokrat, Xhemal Gjunkshi, ka denoncuar neglizhencën e autoriteteve shqiptare për vatrat e zjarrit në veri të vendit, që po shkatërrojnë qindra hektarë pyje. Në një postim në Facebook, Gjuknshi shkruan, se në Dibër janë tre vatra zjarri aktive dhe për shuarjen e tyre janë angazhuar vetëm disa zjarrfikës me pompa shpine, ndërsa nga Bashkia dhe njësitë administrative nuk është mobilizuar askush.

Më tej ai shton, se në strukturat përgjegjëse siç janë Shërbimi Pyjor, Inspektoriati i Pyjeve apo Agjencia e Zonave të Mbrojtura janë punësuar militantë, pasi askush nuk është angazhuar për shuarjen e flakëve. Sipas Gjunkshit, reforma për mbrojtjen e pyjeve, është dështimi i radhës i Rilindjes.

Postimi i plotë

Rreforma per mbrojtjen e pyjeve deshtimi rradhes se Rilindjes! Zjarre te fuqishme po shkaterrojne qindra hektare pyje , dhe asnje reagim nga strukturat e pyjeve te Bashkise Diber. Digjen pronat, pemtoret, tokat, shtepite dhe asgjëkundi nuk shihet asnje punonjes pyjesh ! Asgjëkundi nuk shihet asnje punonjes Bashkie apo i Njesive Administrative !

Nje vater zjarri ka nisur prej pes ditesh ne zonen Prat – Bufull, ne Njesine Administrative Selishte. Jane djegur mbi 150 hektar pyje. Ne zona kane shkuar vetem tre zjarrfikes dhe nje inspektor zone me pompa shpine , zjarri eshte ende aktiv edhe me i fuqishem . Nje tjeter vater zjarri ka shkrumbuar Runjen dhe po shkon drejt Pllajes. Edhe ky zjarr ka djegur mbi 40 hektare pyje dhe tani ka kaluar ne zone kullosore . Edhe ketu ka shkuar vetem nje inspektor zone, dhe asnje punonjes pyjesh.

Nje tjeter vater e fuqishme ka nisur nga perroi dhe kodrat e Topuze, ne njesine Administrative Zall Dardhe dhe po perparon ne fshatrat e Njesise Administrative Sllove.
Zjarri ka demtuar nje siperfaqe te konsiderueshme mbi 150 hektare pyje lisi.
Ne nje lagje te fshatit Palaman zjarri ka djegur disa shtepi pronaret e te cilave jetojne ne Tirane, toka bujqesore dhe dhjetra hektare pemtore . Lagjja Smace eshte e rrezikuar pasi zjarri po perparon drejt lart grykes se Trojakut. Vetem dje ne zone jane pare pese zjarrfikes me pompa shpine dhe nje inspektor i policise se zones. Bashkia dhe njesia Administrative nuk ka asnje punonjes pyjesh ne terren , madje nuk kerkon dot as ndihmen e banoreve te cilet jane pergjigjur sa here ka patur zjarre vullnetarisht. Por kur militantet qe marrin rrogat si specialiste dhe punojne jashte shtetit, veshtire ti kerkosh ndihme katundit !

Ku jane punonjesit e Sherbimit Pyjor?! Drejtoria e Sherbimit Pyjor te Bashkise ka nje strukture militantesh prej pese vetash, asnje prej tyre nuk eshte specialist perjashto drejtorin ! Asnjë inxhinier, asnje vrojtues, asnje sinjalizues sic e kerkon struktura . Inspektoriati i Pyjeve ne varesi te Policise se Shtetit, nje strukture prej tre vetash. Te gjithe punonjes zyre ! Asnje specialist ! Te gjithe vetem per te vene gjoba paguhen. Agjensia e Zonave te Mbrojtura ne varesi ne Ministrise se Mjedisit me nje strukture prej 6 specialistesh vetem per te konstatuar demet ne Parqet kombetare dhe asnje punonjes per mbrojtjen nga demtimet dhe zjarret.

Reforma ne pyje nje deshtim si te gjitha deshtimet e Rilindjes , nje shkaterrim dhe degradim per pyjet. Copetimi i Sherbimit Pyjor ne disa varesi , mbushja me militante , mungesa e specialisteve dhe e mjeteve po shkaterron perfundimisht pyjet.

(g.sh/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike xhemal gjunkshi zjarret ne diber xhemal gjunkshi zjarret ne diber

Sondazh

Poll
Politike 31 Korrik 2020, 15:34

TIRANË -Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri ka kundërshtuar ndryshimet kushtetuese të miratuar të enjten në parlamnet. Sipas LVV, kryeministi Edi Rama, po ndj...

Politike 31 Korrik 2020, 12:01

TIRANË- Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali i ka kthyer një përgjigje Partisë Popullore Evropiane, ku ka theksuar “Parlame...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh