LIVE UPDATES
Sport

Milani, këtë herë në “Allianz” si favorit. Por bookmakesat thonë Juve

17 Shtator 2021, 17:10 Nga DOSJA
Milani, këtë herë në “Allianz” si favorit. Por

ITALI – Kishte një kohë kur “Allianz” ishte tabu. Milani përherë ka ardhur në Torino me synime të mëdha, por në fund të gjithë ranë: Inzaghi, Gattuso, Mihajlovic, nja dy herë edhe Max Allegri.

Pastaj erdhi Pioli, tashmë i mundur 1-0 në 2019, por vitin e kaluar arriti një rezultat që nuk ishte arritur për më shumë se 10 vjet. Para fitores 3-0 më 2021, në fakt, kuqezinjtë nuk kishin fituar në Torino që nga 5 mars 2011. Në “Olimpico”, sepse “Allianz” ka qenë gjithmonë e magjepsur për ta.

Mbrëmjen e së dielës, në orën 20:45, zhvillohet ndeshja e madhe mes Juves dhe Milanit. Ish-i i shkëlqyer i ndeshjes është Massimiliano Allegri, i cili ka qenë trajner i kuqezinjve nga 2010 në 2014, ndërsa bardhezinjve nga 2014 në 2019 dhe më pas u kthye më 2021.

Milani mbërrin në Torino si favorit dhe ky është lajmi i madh. Ai ka 9 pikë në kampionat, vjen nga paraqitja e mirë në “Anfield” pavarësisht humbjes. Në raundin e fundit, “banda Pioli” mundi Lazion e Milinkovic me një 2-0 të pastër. Përkthyer: ky Milano është kompakt, konkret, gati për të sfiduar një Juve në vështirësi. Bardhezinjtë vijnë nga fitorja kundër Malmoe (0-3), por ata kanë vetëm një pike në kampionat.

Në verë, Milani humbi Donnarumma dhe Calhanoglu, dy kolona, ​​por fitoi një portier të bukur si Maignan, përvojën e Giroud, një Tonali të rikuperuar, kthimin e Diaz, blerjen e Tomorit, kartën e egër Florenzi. Dhe sot është 8 pikë para Juves.

Pavarësisht rezultateve, bookmakersat konsiderojnë bardhezinjtë. Fitorja e Juves ka një probabilitet prej 47%, atë të Milanit 24% (barazimi është 27%). Për sa i përket shanseve aktuale, “1” shënon luhatje midis 2.05 dhe 2.20, ndërsa fitorja e kuqezinjve është në një interval midis 3.20 dhe 3.40.

Kurioziteti i fundit: Pioli nuk e ka mposhtur kurrë Allegrin në të gjithë karrierën e tij. Në 17 ndeshjet e mëparshme, trajneri i Juventusit ka fituar 14 herë (me 3 barazime). Stefano vjen nga 10 humbje radhazi. E vështirë, por falë tij “Allianz” nuk është më një tabu peer kuqezinjtë…

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sport Sport “Allianz” “Olimpico” gattuso Inzaghi massimiliano allegri mihajlovic Milani nja dy herë edhe Max Allegri. “Allianz” “Olimpico” gattuso Inzaghi massimiliano allegri mihajlovic Milani nja dy herë edhe Max Allegri.

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos