LIVE UPDATES
Bota

Mianmar shënon 100 ditë të qeverisjes së juntës ushtarake me protesta, 781 jetë të humbura mes të cilëve 52 fëmijë

12 Maj 2021, 16:58 Nga DOSJA
Mianmar shënon 100 ditë të qeverisjes së juntës

MIANMAR– Protestuesit u mblodhën në qytete dhe qytete përreth Myanmar të Martën për të denoncuar sunduesit e saj ushtarakë, 100 ditë pasi përmbysja e gjeneralëve të një qeverie të zgjedhur e zhyti vendin në krizën e saj më të madhe në dekada.

Demonstruesit morën pjesë në marshime, autokolona të motorëve dhe protesta të shpejta për t’iu shmangur forcave të sigurisë, disa duke bërë gjeste me tre gishta të kundërshtimit ndërsa grupet anti-grusht shteti rinovuan thirrjet për rrëzimin e një junte të dënuar në të gjithë botën për vrasjen e qindra civilëve.

Sipas mediave të huaja, forcat e sigurisë kanë vrarë 781 njerëz që nga grushti i shtetit, duke përfshirë 52 fëmijë, dhe 3,843 njerëz janë në paraburgim, sipas grupit monitorues Shoqata për të Burgosurit Politikë, shifrat e së cilës po përdoren nga Kombet e Bashkuara.

Protestat e së martës u zhvilluan mes një dhune sporadike në vend që ka përfshirë sulme fatale ndaj administratorëve të emëruar nga ushtria dhe një javë shpërthimesh të vogla që përfshijnë bomba të bëra vetë, për të cilat junta thotë se është vepër e qeverisë së rrëzuar.

Junta ka luftuar për të qeverisur Myanmar që prej marrjes së pushtetit më 1 shkurt, me protesta, greva dhe një fushatë civile mosbindjeje që dëmton bizneset dhe burokracinë, në një refuzim dërrmues publik të kthimit të sundimit ushtarak.

Protestuesit në qytetin më të madh Yangon mbanin një banderolë ku shkruhej “Yangon godet për largimin e plotë të armikut”, ndërsa demonstruesit në Hpakant në shtetin verior Kachin marshuan duke brohoritur “revolucioni duhet të mbizotërojë”.

Ushtria arrestoi udhëheqësen e zgjedhur, Aung San Suu Kyi disa orë para një grushti shteti që tha se ishte për të mbrojtur demokracinë e re të vendit pas zgjedhjeve të nëntorit që tha se u dëmtuan nga mashtrime. Partia e Suu Kyi, e cila fitoi me rezultat të madh, e ka hedhur poshtë atë.

Pavarësisht vendosjes së sanksioneve të kufizuara ekonomike nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe të tjerët, junta nuk ka treguar asnjë shenjë kompromisi. Ajo ka mbështetjen e heshtur të Kinës fqinje, një investitor i madh dhe një anëtar i përhershëm i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Trupi i KB i të drejtave të njeriut të martën tha se ushtria nuk po tregonte ndërprerje në përpjekjet e saj për të konsoliduar pushtetin.

Në tha në një deklaratë se shkeljet e të drejtave të njeriut shkuan përtej vrasjeve dhe përfshinë sulme në shtëpi, zhdukje me forcë, ndalim të paligjshëm dhe shkarkimin ose pezullimin e mijëra nëpunësve civilë.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Bota Bota Aung San Suu Kyi grushti shtetit ne mianmar protestat ne mianmar Aung San Suu Kyi grushti shtetit ne mianmar protestat ne mianmar

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng