LIVE UPDATES
Politike

Meta për Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit: Jemi shembull për harmoninë ndërfetare

27 Janar 2022, 19:40 Nga DOSJA
Meta për Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit: Jemi

TIRANË- Me rastin e 27 Ditës Ndërkombëtare të Kujtesës për viktimat e Holokaustit, Presidenti i Ilir Meta përshëndeti sot, nëpërmjet një video-konference, konferencën ndërkombëtare “Një botë në udhëkryq” të organizuar në Izrael nga Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jeruzalemit. Në fjalën e tij, Meta përgëzoi të ftuarit, ndërkohë që theksoi se Shqipëria është një vend shembull për harmoninë ndërfetare. Ai gjithashtu tha se rruga drejt një të ardhme është nëpërmjet paqes si dhe përhapjes së Fjalës së Perëndis.

Mesazhi i Metës:

I nderuar Dr. Jürgen Bühler,

Të dashur miq, Ju përgëzoj të gjithëve për Konferencën Vizioni mbi Udhëheqjen 2022 dhe punën e mirë që po bëni në mbështetje të Izraelit. Duke mësuar dhe promovuar qëllimin e Perëndisë për Izraelin dhe kombet e Lindjes së Mesme. Ju sjell përshëndetjet e mia për të gjithë ju, nga Shqipëria, një vend që ka lidhje të hershme dhe shumë të ngushta me Izraelin.

Apostulli Pal erdhi në Shqipëri dy mijë vjet më parë dhe ndërtoi kishat e para në historinë e krishtërimit. Siç shkruhet në Bibël: “Unë e kam shpallur plotësisht Lajmin e Mirë nga Jeruzalemi deri në Iliri”. Sot më 27 janar, në përvjetorin e Ditës Ndërkombëtare të Kujtesës së Holokaustit, NE KUJTOJMË – e gjithë bota kujton – miliona jetë hebrenjsh të humbur gjatë Holokaustit. Jemi krenarë që Shqipëria ishte kombi në të cilin numri i hebrenjve ishte më i madh pas Luftës së Dytë Botërore se para luftës, sepse familjet shqiptare, të të gjitha feve, të krishterë dhe myslimanë, mbrojtën popullin hebre në Shqipëri gjatë atyre viteve të errëta.

Asnjë hebre nuk iu dorëzua nazistëve dhe asnjë jetë hebreje nuk humbi në Shqipëri. Sepse shqiptarët e vlerësojnë jetën dhe mbrojnë dinjitetin njerëzor pavarësisht fesë dhe prejardhjes. Shqiptarët e të gjitha feve kanë jetuar ndër shekuj në paqe, harmoni dhe tolerancë. Prandaj jam krenar që vendi im është shembull për mbarë botën, me një harmoni unike ndërfetare. Shfrytëzoj rastin të falënderoj të gjithë krerët fetarë në Shqipëri të cilët janë ambasadorët e paqes për vendin tonë. Dhe falenderoj gjithashtu Pastorin Gentjan Dervishaj, për punën e tij të mirë dhe të mrekullueshme si Drejtues i Ambasadës Ndërkombëtare e Krishterë e Jeruzalemit këtu në Shqipëri.

Të dashur miq, Bota sot është në udhëkryq. Bota ka nevojë për më shumë tolerancë, pajtim, demokraci, respekt për dinjitetin njerëzor. Dhe mbi të gjitha besim. Sepse besimi mund të kapërcejë çdo ndarje dhe frikë. Besimi është një udhërrëfyes për jetën e gjithsecilit dhe për çdo komb. Për Izraelin, Shqipërinë, Lindjen e Mesme, Evropën, Amerikën dhe çdo komb në botë. Rruga drejt një të ardhmeje më të mirë është përmes paqes, harmonisë, respektit dhe ecjes në të vërtetën e Zotit. Vazhdoni me punën e mirë që po kryeni miqtë e mi, në misionin tuaj të pajtimit, paqes dhe përhapjes së Fjalës së Perëndisë. Paqja qoftë me ju! Zoti ju bekoftë të gjithëve!

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike dita ndërkombëtare e kujtesës për viktimat e holokaustit ilir meta një botë në udhëkryq dita ndërkombëtare e kujtesës për viktimat e holokaustit ilir meta një botë në udhëkryq

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave