LIVE UPDATES
Sport

Merkatoja e yjeve/ Messi dhe Ronaldo ‘’tronditën’’ tregun e transferimeve, ja si lëvizën lojtarët dhe ekipet e mëdh

1 Shtator 2021, 07:56 Nga DOSJA
Merkatoja e yjeve/ Messi dhe Ronaldo ‘’tronditën’’

Merkatoja në Europë u mbyll zyrtarisht dje në mesnatë. Ishte padyshim më e cmendura ndonjëherë. Kjo më shumë për faktin e Leo Messit dhe Cristiano Ronaldos.

Ylli argjentinas bëri bujë të madhe duke u larguar nga Barcelona, ekip ku u rrit dhe fitoi gjithcka për tu transferuar tek PSG. Problemet financiare të Barcelonës dhe rregullat e La Ligas nuk e mundësuan nënshkrimin e një kontratë të re, me Messin që donte të qëndronte. Kështu ‘’pleshti’’ u transferua tek PSG, ku cmenduria më e madhe është se ndoshta lojtarin më të mirë në histori francezët e transferuan me parametra zero pra nuk kanë harxhuar asnjë qindarkë. Por merkaton e tronditi edhe Cristiano Ronaldo, që gjithashtu cilësohet si një nga më të mirët e historisë. Ylli portugez u largua pas tre sezonesh nga Juventusi për tu rikthyer tek Manchester United. Tek ‘’Djajtë e Kuq’’, CR7 ka fituar gjithcka nën drejtimin e Fergusonit. Menjëherë sapo zyrtarizua transferimi akisonet e Manchester United u rritën me 8 % duke treguar edhe njëherë se sa vlerë ka emri i Ronaldos.

Mund të themi se në këtë merkato ‘’mbret’’ ishte PSG. Kjo jo vetëm për afrimin e Messit por edhe të lojtarëve si: Ramos, Donnarumma, Winjaldum dhe Hakimi. Dhe të mendosh që për këto lojtarë PSG pagoi vetëm për Hakimin që e mori nga Interi për 60 milionë euro, ndërsa gjithë të tjerët i mori me parametra zero. Një tjetër transferim i bujshëm ishte edhe ai i Romelu Lukakut. Sulmuesi belg u largua nga Interi ku fitoi kampionatin për tu rikthyer tek Chelsea, me operacionin që kushtoi 115 milionë euro. Interi më pas transferoi Dzekon si zëvendësues të Lukakut, pasi e mori nga Roma. I papritur ishte kalimi i Calhanoglusë nga Milani tek Interi. Zikaltërit e mbyllën merkaton me afrimin e Dummfries dhe Correas. Barcelona edhe pse në krizë, arriti të merrte disa lojtarë të rëndësishëm. Katalanasit morën Depay nga Lyoni, Garcia dhe Agueron nga Manchester City.

Te bujshme ishin lëvizjet e orëve të fundit. Griezmann u rikthye tek Atletico Madrid pasi u largua nga Barcelona. Atletico e huazoi francezin me të drejtë blerjeje për 40 milionë euro. Chelsea huazoi Saul Niguez nga Atletico Madrid.  Real Madrid nuk arriti dot të merrte Mbappe me PSG që bëri rezistencë, por madrilenët afruan në skuadër Camavingan nga Rennes me transferimin që kushtoi 30 milionë euro. Madrilenët transferuan edhe Alaba nga Bayerni ku nuk paguan asgjë.Merkato cilësore bëri edhe Manchester United. Anglezët transferuan nga Dortmundi Sanchon, ndërsa nga Real Madrid mbrojtësin Varane. Manchester City u mjaftua me blerjen 100 milionë euro të Grealish nga Aston Villa.

E.GJ (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport barcelona cristiano ronaldo inter leo messi manchester united psg real madrid romelu lukaku barcelona cristiano ronaldo inter leo messi manchester united psg real madrid romelu lukaku

Sondazh

Poll

Sport 31 Gusht 2021, 18:02

ANGLI-Cristiano Ronaldo është zyrtarisht futbollist i Manchester United. Marrëveshja, në fakt, është arritur prej disa ditësh, por këtë të martë, si klubi angle...

Sport 31 Gusht 2021, 17:43

SHKODER – Ka mbërritur në Shqipëri, në orët e pasdites të së martës, skuadra Juventusit të femrave, që do të luajë ditën e mërkurë përballë Vllaznisë në “Loro B...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra