LIVE UPDATES
Politike

Me shall të kuq mbi supe, i veshur si pionier Braçe flet për dështimin me negociatat: Antivlerat izoluan e ndanë Evropën!

18 Tetor 2019, 14:28 Nga DOSJA
Me shall të kuq mbi supe, i veshur si pionier Braçe flet për

LUSHNJE– Zv.kryeministri Erion Braçe ka qënë i pranishëm sot në Lushnje në 75-vjetorin e çlirimit të qytetit.

Në ceremoninë e zhvilluar në Varrezat e Dëshmorëve të qytetit, Braçe është shfaqur me një shall të kuq mbi supe dhe ka folur lidhur me diskutimet lidhur me procesin e çeljes së negociatave me BE-në.

Në statusin e tij, zv.kryeministri shkruan se edhe pas 75 vitesh, shqiptarët besojnë njësoj si atëherë për vlerat e Evropës së re, por tani të njëjtat virtute harrohen para strategjisë së pushtetit.

“Sot, në zemër të Myzeqesë-Lushnje, në ditën e lirisë, për të kujtuar çdo burrë e grua, djalë e vajzë që 80 vite më parë zgjodhi të luftojë kundër fashizmit, pa dallim feje, krahine e ideje, dha jetën kundër një ideologjie që ndau njerëzit, shoqërite, vendet mbi antivlera që edhe sot mbyllin, izolojnë, ndajnë Evropën!,“-shkruan ndër të tjera Braçe.

Postimi i plotë:

 

 

#75VITELIRI 75 VITE ME PARE NE ISHIM KETU, NE EVROPE; SI ANTIFASHISTE! SI FITUES! Pas 5 viteve pushtim, u cliruam, vetem, me luften tone antifashiste! #Evropa e re qe u krijua me pas, kishte ne themel antifashizmin, si vlere, si e ardhme. Ideologjia e poshter qe dalloi e ndau njerez, dhunoi, torturoi, vrau njerez, shtypi, poshteroi, perndoqi komunitete te tera mbi bazen e bindjes, rraces, besimit, u mund me lufte, pastaj me projektin e ri politik te evropes se re te bashkuar! Ne nuk na i imponoi kush kete vlere; Antifashizmi ishte brenda nesh, brenda perpjekjes sone te perjetshme per liri! Luften ndaj fashizmit e zgjodhem vete, as na i imponoi kush! Bashkimin me aleatet e medhenj perendimore ne kahun e duhur te historise, e beme me lufte! Nuk tradhetuam kurre deri diten e fundit te luftes; Mbeshtetur fort ne kulturen tone, mbrojtem e nuk dorezuam kurre te pambrojturit, hebrenjte se pari. Keta ishim ne, shqiptaret! Tek keto vlera qendrojme ne serish! Pas 75 vitesh, perseri besojme tek vlerat e Evropes se re, tek bashkimi ne keto vlera; Ndodh e mos u habisni, vlerat e asaj Evrope i duam, i mbrojme me shume ne si popull, se sa te tjere ne hallin e ri te elitizmit, por qe vlerat i shesin te dorezuar perballe perpjekjes se re per te ndare serish si 80 vite me pare, here si strategji pushteti e here mu si antivlerat e rindertuara perseri si strategji pushteti! Sot, ne zemer te Myzeqese-Lushnje, ne diten e lirise, per te kujtuar cdo burre e grua, djale e vajze qe 80 vite me pare zgjodhi te luftoje kunder fashizmit, pa dallim feje, krahine e ideje, dha jeten kunder nje ideologjie qe ndau njerezit, shoqerite, vendet mbi antivlera qe edhe sot mbyllin, izolojne, ndajne Evropen!

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on

Dështojnë negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Donald Tusk konfirmon lajmin se në samitin e sotëm nuk pati diskutime për negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pasi pas diskutimeve nuk arrit një “Po”.  Pritet që në orët në vijim që KE të shpallë përfundimet.

(k.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike clirimi i lushnjes deshtojne negociatat me be erion brace erion brace me shall te kuq clirimi i lushnjes deshtojne negociatat me be erion brace erion brace me shall te kuq

Sondazh

Poll

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike