LIVE UPDATES
Sport

Maradona, mbi 4.5 milionë dollarë për fëmijët, motrat dhe ish të dashurat

13 Prill 2021, 18:21 Nga DOSJA

ARGJENTINE – Miliona dollarë të shpenzuara për të afërmit, të njëjtët që sot luftojnë për të marrë në duart e tyre një trashëgimi të pasur. Ndërsa, avokatët po punojnë për të rindërtuar sasinë e saktë të pasurive të Diego Armando Maradonës, del edhe shuma befasuese e shpenzimeve që “Pibe de Oro” ka përballur në vitet e fundit të jetës për miqtë dhe të afërmët e tij. Sipas të dhënave të kontabilitetit në zotërim të Matias Morla, donacionet e argjentinasit shkojnë deri në 4.699 milionë dollarë vetëm në periudhën nga 2014 në 2020.

Nga regjistrat financiarë të ekzaminuar, dalin makina, apartamente, pushime, sigurime shëndetësore, vizita specialistësh, shpenzime ushqimi, fatura flokësh dhe estetistesh, madje edhe fatura telefonike. Në fakt, Maradona mbante pranë një ushtri njerëzish, që u mbulonte edhe shpenzime nga më të ndryshme. Përfituesit më të mëdhenj të bujarisë së “Pibe de Oro” janë pesë fëmijët (Dalma, Gianinna, Diego Jr., Jana dhe Diego Fernando i vogël). Ata ndiqen nga ish-gruaja Claudia Villafane, dy ish të dashurat (Veronica Ojeda dhe Rocio Oliva), dy vëllezërit (Hugo dhe Raul) dhe pesë motrat (Ana, Kity, Lili, Maria Rosa dhe Claudia). Por, përfituesit e ndihmës financiare të yllit argjentinas janë gjithashtu edhe miq dhe të afërm të ish të dashurave, përfshirë nënën e Rocio Oliva, të cilës Maradona i ka dhuroi 155.000 dollarë në 2017 për blerjen e një apartamenti.

Ndër shpenzimet e identifikuara, duke filluar nga 2014, janë për shembull 25.000 dollarë për të blinduar makinën e ish të dashurës Veronica Ojeda, 38.000 dollarë për të paguar fluturimet private për vajzat Dalma dhe Gianinna. Në maj 2017, ka një shpenzim prej 378.000 dollarësh për udhëtime të pa specifikuara nga fëmijët dhe miqtë.

Të dhënat në posedim të Morlas, përmendin hua të madhësive të ndryshme, duke përfshirë edhe 900.000 dollarë ish gruas Claudia, më pas subjekt i një ankese për mos-shlyerje. Në favor të Diego Jr., ka dy disbursime prej 25 dhe 48 mijë dollarë midis 2016 dhe 2017 për blerjen e një makine dhe dhurata të ndryshme. Shumë nga këto donacione, ato që lidhen me blerjen e pasurive të patundshme, janë sot në qendër të mosmarrëveshjes gjyqësore të ashpër për të krijuar trashëgimtarët legjitimë.

B.T (Dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

sport sport claudia villafane dalma diego armando maradonës diego jr gianinna jana dhe diego fernando i vogël matias morla pibe de oro rocio oliva veronica ojeda claudia villafane dalma diego armando maradonës diego jr gianinna jana dhe diego fernando i vogël matias morla pibe de oro rocio oliva veronica ojeda

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra