LIVE UPDATES
Aktualitet

VD-Manastirliu: Dyfishohet ndihma ekonomike për familjet me tre fëmijë deri në 8vjeç

29 Dhjetor 2021, 12:36 Nga DOSJA
VD-Manastirliu: Dyfishohet ndihma ekonomike për familjet me tre

TIRANË – Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka prezantuar ditën e sotme tre vendime të marra nga Këshilli i Minstrave, të cilat përqendrohen tek ndihma ekonomike, e cila do të dyfishohej dhe nga kjo do të përfitonin me mijëra familje duke u klasifikuar sipas strukturës familjare ku rol luan numri i fëmijëve.

Më tej, ministrja Manastirliu prezantoi edhe vendimin e marrë mbi investimet e reaj në modernizimin e shërbimeve brenda Spitalit Memorial të Fierit dhe gjithashtu edhe projektin e ndërmarrë me financim nga qeveria zviceriane ku synohej edukimi shëndetësor në shkollat shqiptare.


“Vendimi i parë ka të bëjë me rritjen e masës së ndihmës ekonomike. Duke filluar nga janari buxheti është rritur për programin e ndihmës ekonomike, me rreth 15 milionë dollar. Janë familjet që marrin ndihmë ekonomike që do të përfitojnë. Do të dyfishohet ndihma ekonomike për familjet të cilat kanë deri në 3 fëmijë deri në moshën 8 vjeç. Do të rritet ndihma ekonomike për fëmijët jetimë. Është një politikë sociale e cila bëhet objective me buxhetin e viit 2022 që synon të mbështesë familjet të cilat janë pjesë e kësaj skeme. Spitalin Memorial në Fier, tashmë më shumë se prej 6 muajsh po funksionin duke rritur gamën e shërbimeve të tij dhe duke u shërbyer më shumë se 330 mijë qytetarëve në jug të vendit. Deri tani janë shtuar shërbimet e dhëna. Ajo cfarë do ndodhë është se po bëhet një strukturë e mirëfilltë që pas ligjit të miratuar do të mundet të zbatojmë autonominë. Vendimi që morëm sot, është investimi i qeverisë në këtë spital për të rritur gamën e shërbimeve që ofrohen. Vendimi i tretë është një marrëveshje bashkëpunimi që garantohet nëpërmjet qeverisë zviceriane që bën të mundur edukimin shëndetësor të moshës 6 vjeçare në shkolla. Ky projekt do të zgjasë plot 5 vite dhe do të synojë edukimin shëndetësor në shkolla për fëmijët e kësaj grupmoshe.”, u shpreh ndër të tjera në prezantimin e këtyre vendimeve, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

(E.H/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet ogerta manastiliu ogerta manastiliu

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren