LIVE UPDATES
Bota

Magdalena Andersson, shumë pranë të qenit kryeministrja e parë femër në Suedi

4 Nëntor 2021, 18:12 Nga DOSJA
Magdalena Andersson, shumë pranë të qenit kryeministrja e

SUEDI– Magdalena Andersson u zgjodh unanimisht të enjten si kryetarja e re e Partisë Social Demokrate (SAP) të Suedisë, duke i hapur rrugën asaj për t’u bërë kryeministrja e parë femër e vendit. Andersson, ministrja e financave të vendit, ishte e vetmja kandidate për postin e kryetarit të partisë. Zgjedhja e saj në këtë pozicion vjen pesë muaj pasi kryeministri Stefan Lofven dha dorëheqjen pasi humbi votëbesimin në parlament. Më pas ai njoftoi më vonë se do të tërhiqej si kryetar i partisë SAP në nëntor. Ekonomistja 54-vjeçare dhe ish-notare konkurruese do të bëhet kryeministrja e parë femër në historinë suedeze, me kusht që të fitojë një votë në parlament, data e të cilit ende nuk është caktuar.

“Kam rënë dakord të bëhem kryetare partie sepse e di që Suedia mund të bëjë më mire dhe sepse e di se jemi ne socialdemokratët që kemi zgjidhjet për problemet me të cilat përballet Suedia,” tha ajo.

SAP është formacioni më i madh në Suedi me 100 nga 349 vendet e parlamentit, por partia e dytë më e madhe në vend, Moderatët liberal-konservatorë shpresojnë të qeverisin pasi janë afruar me Demokratët e Suedisë populiste të krahut të djathtë. Ky do të ishte një ndryshim i madh politik në Suedi pas një dekade përparimesh të ekstremit të djathtë të nxitur nga armiqësia ndaj flukseve të mëdha të refugjatëve.

Löfven, i cili është kryeministër i përkohshëm, nuk ka njoftuar ende datën e saktë të dorëheqjes së tij, e cila duhet të shkaktojë procesin parlamentar të zgjedhjes së Andersson. Për ta pasuar atë, Andersson do të duhet të sigurojë mbështetjen e të Gjelbërve, me të cilët SAP ka qenë në koalicione të shumta, si dhe nga Partia e Majtë dhe Partia e Qendrës, të cilat kishin aleanca besimi dhe furnizimi me qeverinë e Lofven. Andersson do të duhet të sigurojë këto interesa shpesh divergjente nëse ajo nuk do të bllokohet në marshimin e saj drejt pushtetit.

Edhe pse është shpallur kampione e barazisë gjinore, Suedia është vendi i fundit nordik që nuk ka pasur kurrë një kryeministre femër. Nëse ajo siguron postin kryesor të vendit, atëherë do t’i duhet të drejtojë partinë e saj në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme, të planifikuara për në shtator 2022, pasi mbështetja për socialdemokratët ka rënë. Sipas një sondazhi të Novus të publikuar të enjten , SAP është në sondazh me 25.6%, gati tre pikë përqindje më pak se në zgjedhjet e fundit, ndërsa Moderatët kanë parë mbështetjen e tyre të rritet me mbi tre pikë përqindjeje në 23%. Demokratët suedezë aktualisht janë të tretat me 19% të synimeve të votimit, të ndjekur nga e majta dhe qendra.

Burimi: Euronews

(i.d.Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota magdalena andersson suedi magdalena andersson suedi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra