LIVE UPDATES
Politike

Basha me bizneset tek Myslym Shyri, pronarët: Bllokimi i rrugës na falimentoi! Kryedemokrati: S’ju premtoj dot mrekulli,

5 Tetor 2020, 08:16 Nga DOSJA
Basha me bizneset tek Myslym Shyri, pronarët: Bllokimi i rrugës na

TIRANË– Ditën e sotme kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha është takuar me bizneset e vogla në zonën e Myslym Shyrit në kryeqytet. Gjatë takimit pronarët e dyqaneve, janë ankuar se pandemia ka goditur rëndë bizneset. Po ashtu ata kanë shprehur shqetësimet që kanë pasur gjatë kësaj kohe duke thënë se tashmë nuk i po lënë as të punojë duke qenë se po kryhen punime në rrugë nga Bashkia e Tiranës. Ndërkohë Basha u ka premtuar atyre se në momentin që do të vijë në qeveri do të bëjë çdo gjë që ka në dorë që të ndihmojë në rimëkëmbjen e ekonomisë.

Biseda e plotë e Lulzim Bashës dhe Qytetarëve

Pronare e dyqanit: Jam pronare e një dyqani, po jetoj në situatë të mjerueshme. Problemi kryesor që na ka prekur deri në kockë është se pasi morën taksat e 2020, gjejmë rrugën e Durrësit të bllokuar, pa na njoftuar. Punuan natën, por kjo ndikon direkt te biznesi. Këtu ke biznes lulesh. Konfeksioni mori furnizmin e dimrit. Ky më thotë do ul taksat në 2021, po unë s’kam frymë sot. Më ndihmo sot!

Shqetësimi kryesor është të rregullojë rrugën, të na lerë të punojmë. Prej 3 muajsh nuk hidhet asnjë lopatë. Kemi bërë takim me përfaqësuesin e firmës e të bashkisë, cfarë ndodhi, 3 muaj nuk punohet. Këtë e kam të filmuar me foto të ndryshme. e vetmja punë që është bërë është bërë kanali për ndricim. Këto kushte, ndikojnë te ne si pronar. Tre muaj ia përgjysmova qeranë, tani ma kanë lënë fare. Janë rreth 500 biznese në rrugën e Durrësit. Taksat u paguan që në fillim.

Basha: Pak s’kishte xhiro, ju bllokoi edhe rrugën …Unë ndaj e kam marrë këtë tur takimesh. Situatën nuk po e mësoj sot. Jeni të harruar në karantinë dhe tani s’ka asnjë plan. Ne dolëm me një plan me 5 pika. Kur jeni ju në Tiranë në këtë gjendje mendoni qytetete e tjera. Vendi i ka mundësitë që për një periudhë 6 mujore t’ju jap një ndihmë minimale. Se nuk është zgjidhje të thonë falimentoni. C’do të thotë kjo, t’i shtoheni ushtrisë të të papunëve? Ndaj kemi problem që cdo biznes i vogël të ketë një cek prej 1 mijë euro. Personat që kanë humbur punën të kënë një ndihmë minimale. Këto e masa të tjera janë të domosdoshme. Nuk mjafton të thuash laj duart vër maskat, lekët e taksave i bëjnë tendera.

Pronarja: Kryeministri në konceptin tim, duhet të jetë kryefamiljari. Ngjitur kam një parfumeri. janë dy vajza e më tha më vjen zor të marr rrogën, ne shesim në ditë 4 parfume. Llogarit, taksat që ka pronari, pagat etj. Kjo pronare po sakrifikonte nga vetja e vet, dhe nuk është mbështetur as me kredi nga shteti.

Basha: Po nuk ka fytyrë njerëzore për të ndjerë dhimbje, nuk ke fytyrë t’i ndihmosh. E vlerësoj sakrificën tuaj ndaj plani ynë ju ka në qendër të vëmendjes. Ndaj iu bëjmë thirrje ta marrin ta zbatojnë një orë e më parë, por do insistojmë ditë për ditë të tregojmë të vërtetën. Asnjë vend nuk ka qenë si Shqipëria gjatë karantinës, pse sepse paratë e taksave i kanë kthyer te njerëzit, vetëm këtu është vjedhur me tendera sekretë. Ky është problem, vendi i ka mundësitë por vendi është i vjedhur. Është urgjente që paratë të shkojnë te sipërmarrja. Nëse kjo gjendje është në qendër të Tiranës, imagjinon në rrethe. Këtu mendohet fuqi

Pronarja: Ju shoh kryeministër ju lutem si nënë, kthejini shpresën këtij vendi. bëni që fëmijët të kthehen të jetojnë në vendin e tyre.

Basha: Vend i bekuar nga perëndia por i mallkuar nga qeveria. Dua që nesër të keni një derë ku të trokisni. Mrekulli nuk ju premtoj por ju premtoj normalitet. Do bëjmë gjithcka të jemi në krahun tuaj.

Biznesmen: Na kanë myt, me taksa e tatime, nuk po shesim dot një karikues celulari.

Biznesmen: Me 20 na mori taksat, me 27 na hapi rrugën… Taksat i paguam të gjitha, as nuk pyet kush kur e mbaron ca bën.

Biznesmen: Unë e kam dëgjuar paketën e 140 mln lekëve, ne kemi të drejtë me eksportu?

Basha: Ca ka biznes nën 140 mln është biznes i vogël. Ndaj ne themi duhet të jetë shtet i vogël por eficent. Qëllimi i planit tonë është të heqim këto xhandarë e taksidarë.

Investimet që vrasin ekonominë nuk janë investime. Paketa jonë parashikon një cek 1 mijë euro, nuk është e papërballueshme për buxhetin nëse heqin dorë nga tenderat.

Por çfarë po ndodh me ekonominë? 

Të martën, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha prezantoi një plan me 5 pika për rimëkëmbjen e ekonomisë pas pandemisë. 1 mijë euro bonus për biznesin e vogël, subvencionim për qiranë, para dhe ndihmë për pensionistët, ishin disa nga propozimet e PD. Disa orë më vonë, i pyetur nga gazetarët, kryeministri Edi Rama nuk pranoi të përgjigjet për propozimet, por ironizoi duke e quajtur kryedemokratin “shalqi me provë“, ndërsa Monika Kryemadhin dhe Ilir Metën, “shalqinj të provuar disa herë“. Kjo solli një përplasje në distancë mes tyre, ku edhe dje në Vorë edhe sot në Durrës, Basha kërkon nga qeveria plotësimin e 5 pikave për qytetarët dhe heqjen dorë nga “palaçollëqet”, referuar replikave të kryeministrit.

(A.k:F.G/Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike ekonomia pas koronavirusit lulzim basha pandemia e covid 19 ekonomia pas koronavirusit lulzim basha pandemia e covid 19

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha