LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/ Raketa në Kiev gjatë vizitës së Guterres, 10 të lënduar, Hungaria ‘OK’ për gazin rus

29 Prill 2022, 05:46 Nga DOSJA
LUFTA/ Raketa në Kiev gjatë vizitës së Guterres, 10 të

UKRAINË– Lufta në Ukrainë hyn në ditën e saj të 65-të. Raketat në Kiev kanë rënë gjatë vizitës së sekretarit të OKB-së, Antonio Guterres, duke lënë pas të paktën dhjetë të plagosur. “Misioni dështoi”, nënvizoi Guterres, duke thënë se ai ishte “i tronditur nga bastisja sepse Kievi është një qytet i shenjtë si për ukrainasit ashtu edhe për rusët”.

 Ndërkohë, Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA ka miratuar një masë që do të lejojë Biden të përdorë një ligj të Luftës së Dytë Botërore për t’i dorëzuar më shpejt armët Ukrainës. Përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha se ishte i tronditur dhe i mërzitur nga sulmi me raketa ruse në Kiev dhe qytete të tjera të Ukrainës. Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk, njoftoi se 45 ushtarë ukrainas janë liruar në shkëmbimin e fundit të të burgosurve me Rusinë.

Pikat Kryesore:

SHBA akuzon presidentin rus Vladimir Putin për shthurje dhe brutalitet në pushtimin e tij në Ukrainë.
Pentagoni thotë se presidenti rus ka sjellë “dhunë dhe mizori” ndaj njerëzve të pafajshëm.

Një këshilltar presidencial ukrainas, Oleksiy Arestovych, thotë se Ukraina ka marrë humbje serioze, por viktimat ruse kanë qenë “kolosale”.

Një numër i civilëve janë vrarë në bombardimet e fundit ruse në rajonin e Donetsk dhe Kharkiv në veri
Vira Hyrych, një gazetare në Radio Evropa e Lirë të Ukrainës, u vra në një nga disa sulme me raketa ruse në Kiev të enjten, thotë stacioni.

Dhe dy punonjës të ndihmës në Mbretërinë e Bashkuar në Ukrainë janë kapur nga ushtria ruse, thotë një organizatë ndihmash

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Zelenskyy: Varr masiv me trupa të 900 civilëve u gjet në Rajonin e Kievit

SHBA: Nuk ka shenja se negociatat Rusi-Ukrainë do të japin rezultat

Varësia e Europës dhe pagesa në rubla, Rusia dyfishon fitimin nga energjia gjatë luftës

Nga Lviv, ambasadorja e Britanisë së Madhe rikthehet në Kiev

Hartat: Përparimi i ngadalshëm rus vazhdon në lindje

Eksperti ushtarak: Forcat ruse do të shemben brenda javësh

Lufta në Ukrainë, atletja 14-vjeçare dhe nëna e saj u vranë në Mariupol

Lufta në Ukrainë, përmbledhja e ngjarjeve të fundit në qytetet e pushtuara

Kriza energjetike/Republika Çeke dhe Polonia diskutojnë ndërtimin e tubacionit të gazit

Zëdhënësi i Zelenskyt: Kemi humbje të shumta por Rusia ka pësuar goditje kolosale

‘Kthesa’ e Putin për Kosovën, eksperti serb: Mund t’a përdorë si ‘çip’ tregtie për Krimenë

600 të plagosur në bombardimet e fundit të fabrikës së çelikut në Mariupol

Sanksionet/Norvegjia mbyll portet e saj për anijet ruse përveç anijeve të peshkimit

Donin të evakuonin një grua, dy vullnetarë britanikë arrestohen nga forcat ruse në Ukrainë

Rusia planifikon të konfiskojë ushqime nga Ukraina jugore për të mbushur raftet e saj bosh

Banka Qëndrore: Ekonomia e Rusisë do të tkurret deri në 10% këtë vit

Rrëfimi: Vrasësit rusë hynë me parashutë në Kiev për të vrarë Zelensky në fillim të luftës

 Mblidhen 10 mijë paund nga faqja e fondeve ‘GoFundMe’ për britanikun e vrarë në Ukrainë

Suedia dhe Finlanda të pavendosura për anëtarësimin në NATO

PREKËSE! Profesori në Britaninë e Madhe rrëfen vdekjen e nënës së tij në Ukrainë

Trupat ruse rrëmbejnë dy britanikë në Ukrainë

Konfirmohet takimi i parë/Putin dhe Zelenskyy të dy të ftuar në takimin e G20 në Nëntor

Rusia përdor sulmin me raketa nëndetëse për herë të parë në Ukrainë

Sulmet ruse në Kiev! Vdes gazetarja e REL, trupi i gjendet nën rrënoja

Gjendet trupi i pajetë në rrënoja në Kiev

 Një rrëfim ndryshe i Zelenskyy-t: Si tentuan rusët të më vrisnin mua dhe familjen time

Rrëqethëse! Gjyshja ukrainase humbi nipin e saj 14-vjeçar gjatë sulmeve ruse

Pamje nga bombardimi i Kievit, banesa të djegura (FOTO)

Vritet i riu amerikan, luftonte me Ukrainasit

VD/ Programuesi kinez kthehet në reporter: Media shtetërore po na mashtron për luftën

Dronët, pjesë e luftës moderne! Aparati i ri fluturues që SHBA ka zhvilluar për Ukrainën

Guterres i rrezikohet jeta në Kiev! Ushtria ruse sulmon me raketa hotelin ku ai ndodhet

OSBE ndërpret misionin tetëvjeçar të monitorimit në Ukrainë: Nuk është një vendim i lehtë

(a.b)/dosja.al

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni