LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Vizita/ Rama flet për vizitë rutine, Cameron e përgënjeshtron: Emigracioni i paligjshëm është prioritet

• Sekretari i Jashtëm i Britanisë dhe kryeministri Edi Rama pas takimit "kokë më kokë" kanë zhvilluar një konferencë të përbashkët për mediat. • Gjatë fjalës së tij, kryeministri e konsideroi vizitën e Cameron si një takim rutinë, ndërkohë që vetë Sekretari britanik e përgënjeshtoi këtë duke treguar pikat kryesore të takimit. • Rama u shpreh se Cameron është një mik i rajonit dhe një partner i rëndësishëm i Shqipërisë, ndërsa tha se fokusi është vendosur në raportet dypalëshe mes dy vendeve. • Ai shtoi se Anglia do të mbështesë projektin për ndërtimin e hekurudhës Durrës-Prishtinë. • Po ashtu Rama u shpreh se shumë shpejt do të hapet gara për portin tregtar në Durrës. • Kryeministri gjithashtu tregoi se migracioni i paligjshëm ishte ndër temat kryesore që u diskutuan, por pa dhënë detaje. • Sekretari i Jashtëm britanik David Cameron gjatë fjalës së tij ka deklaruar se emigracioni i paligjishëm problem shumë i madh. • Por Cameron gjithashtu theksoi se Anglia është shumë e përfshirë në luftën kundër krimit të organizuar në Shqipëri.

7 artikuj për këtë temë.

3 JAVE ME PARE

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën: Emigracionin duhet ta përballoni ju

Vizita/ Rama flet për vizitë rutine, Cameron e
David Cameron

TIRANË- Sekretari i Jashtëm britanik David Cameron ka hedhur disa batutua gjatë fjalës me kryeministrin Edi Rama në konferencën për mediat. Cameron i ka thënë Ramës se ka fituar më shumë zgjedhje se sa ai dhe se vazhdon të jetë në krye të vendit. 

“Një nga ato arsyet që doja të vija ishte që të festonim suksesin tuaj. Shqipëria është një histori suksesi në aspektin ekonomik, sukses në NATO. Ju keni bërë një lidership të madh në Këshillin e Sigurimit dhe për këtë dua tju falënderoj, jo vetëm se keni fituar më shumë zgjedhje sesa kam fituar unë, por dhe vazhdoni të jeni në detyre, por keni edhe një drejtim kaq të qartë për atë se ku duhet të arrijë Shqipëria”, tha Cameron.

Në lidhje me emigracionin, Cameron vlerësoi partneritetin me vendin tonë, duke theksuar se duhet të merret shembull nga vendet e tjera të BE-së.

Sa i takon emigracionit ka qenë një partneritet i arrirë dhe shpresoj të jetë shembull për të tjerët. Sepse në të gjithë Evropën problemi i emigracionit të parregullt është një problem që haset. I kam thënë edhe ministrave të tjerë të jashtëm që është një problem që duhet ta përballoni ju”, tha ai.

 

3 JAVE ME PARE

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian: Cameron ka dhënë mbështetjen për vitin e ardhshëm

Vizita/ Rama flet për vizitë rutine, Cameron e
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se Shqipëria mund të jetë pritësja për Samitin e Përbashkët Europian vitin e ardhshëm. Duke folur në konferencën për mediat, Rama theksoi se këtë vit ky samit do të mbahet në Angli në 2 qershor por e ngatërroi datën, pasi takimi do të mbahet më 18 korrik. Rama tha se mes Tiranës dhe Londrës vijon bashkëpunimi për të luftuar kontrabandimin e emigrantëve drejt Britanisë së Madhe.

"Cameron është një avokat shumë i rëndësishëm për proceset transformuese për rajonin tonë. Kemi folur për luftën kundër trafikut të paligjshëm të qenieve njerëzore, ku jemi shumë të kënaqur me rezultatet. Do të godasim këtë trafik edhe në vazhdim, që t’i shkojmë në rrënjë fenomenit, që ka të bëjë me rrjetet e krimit të organizuar. MB ka shprehur interes për të parë përfundimin me sukses të procesit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, ku ka përparësi dhe ngecje në vend, madje ka raste edhe të kthimit pas. Desha të falënderoj Sunak dhe lordin Cameron, edhe për mbështetjen që kanë dhënë që Shqipëria të bëhet vendi pritës për Samitin e Përbashkët Europian, që do të mbahet këtë vit në 2 qershor, më falni 18 korrik në Londër," tha Rama. 

 

3 JAVE ME PARE

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Vizita/ Rama flet për vizitë rutine, Cameron e
David Cameron

TIRANË- Sekretari i Jashtëm britanik David Cameron ka deklaruar se emigracioni i paligjishëm problem shumë i madh. Duke folur në konferencë për mediat, Cameron ka deklaruar se Anglia është shumë e përfshirë në luftën kundër krimit të organizuar në Shqipëri. 

"Është një kënaqësi e veçantë që jam këtu sot. Një ndër arsyet pse kam dashur të vij është të festonim suksesin, për këtë unë dua të ju falenderoj juve sepse keni dhene një drejtim shumë të qartë se ku duhet të arrijë Shqipëria. Ajo që dua të them unë dhe në emër të kryeministrit se kjo ka qene një periudhë e sukseseshme sepse Shqipëria është partnerja jonë besnike. Një partneritet që ne kemi krijuar është dhe për luftën kundër krimit të organizuar. Gjithashtu dhe një problem që kemi hasur dhe ju e keni përballuar është emigrimi në të gjithë Europën," tha Cameron.

 

3 JAVE ME PARE

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

Vizita/ Rama flet për vizitë rutine, Cameron e
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se lufta kundër emigracionit të paligjshëm po vazhdon. Gjatë fjalës së tij në konferencën për media së bashku me Sekretarin e Jashtëm britanik David Cameron, Rama tha se operacionet e përbashkëta mes dy vendeve për të parandaluar këtë fenonmen do të vazhdojnë. Ndërkohë që ka cekur dhe interesin e Britanisë së Madhe që raportet mes Serbisë dhe Kosovës të normalizohen sa më parë.

"Kemi folur padyshim edhe për projektin apo programin e përbashkët të luftës kundër trafikut të paligjshëm të qënieve njerëzore, jemi shjumë të kënaqur, por operacioni ynë i përbashkët do të vazhdojë. Gatishmëria në dekurajimin e flukseve të këtij trafiku do të jetë maksimale edhe në vazhdim. Lidhet me vullnetin e përbahket për t’i shkuar në rrënjë këtij fenomeni. Kemi diskutuar edhe për ecurinë e procesve të paatimit të bashkëpuniit në rajon. Cameron është mbështetës i vendosur i këtyre proceseve. Mbretëria e Bashkuar ka shprehur interes për normalizmin të raporteve edhe për Kosovën e Serbinë, ku ka pasur hapa pozitiv por në vijimsi ka edhe ngecje në vend apo në vijimsi ndohet rreziku i kthimit mbrapa," tha Rama.

 

3 JAVE ME PARE

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Vizita/ Rama flet për vizitë rutine, Cameron e
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se Anglia është gjithnjë e më e pranishme në Ballkanin Perëndimor. Gjatë fjalës së tij në konferencën për media së bashku me Sekretarin e Jashtëm britanik David Cameron, Rama tha se në takim kanë folur për një investim strategjik siç është hekurudha Durrës-Prishtinë. Po ashtu Rama theksoi se së shpejti do të hapet gara për portin e ri tregtar të Durrësit, por që pritet përgjigja nga NATO fillimisht.

"Pa hyrë në planet e bashkëpunimit, dëshiroj të theksoj se kemi folur për përfshirjen në një projekt strategjik për Shqipërinë dhe Kosovën, që është hekurudha Durrës-Prishtinë që është një element kyc i rritjes së kapacitetit të lëvizjes jo vetëm mes dy vendeve tonë por në rjaon e më gjerë. Së shpejti hapim garën për portin e ri tregtar të Durrësit, jemi në pritje ndërkohë të përgjigjes nga NATO, edhe Kosova do të ndërtojë një port të thatë në Prishtinë është një projekt që tejkaton interesin e dy vendeve tona. Britani ka shprehur interes të përfshihet me financim dhe ekspertizë. Cameron një avokat shumë i rëndësishëm i ynë në proceset transformuese," tha Rama.

 

3 JAVE ME PARE

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Vizita/ Rama flet për vizitë rutine, Cameron e
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka nisur konferencën për media së bashku me Sekretarin e Jashtëm britanik David Cameron. Gjatë fjalës së tij, Rama u shpreh se Cameron është një mik i rajonit dhe një partner i rëndësishëm i Shqipërisë. Po ashtu Rama theksoi se me Sekretarin britanik kanë diskutuar për marrëdhëniet 2 palëshe mes vendeve.   

"Ditë e posacme për ne por edhe për mua personalisht sepse kemi një mik të vecantë, një personalitet të njohur të politikës, pasi jo vetëm kemi një mik nga një vend që është aleat dhe partner i rëndësishëm, lordin Cameron por edhe në të njëjtën kohë, një mik të posacëm të këtij rajoni dhe të Shqipërisë që më në fund erdhi në Tiranë pasi e ka marrë ftesën prej disa vitesh dhe tani jam i bindur që do të rikthehet përsëri. Sot kemi diskutuar për marrëdhëniet tona 2 palëshe, qoftë në aspektin e NATO-së qoftë në aspektin e marrëdhënieve bilaterale," tha Rama.

 
3 JAVE ME PARE

VIDEO/ Vizita e Sekretarit të Jashtëm britanik, Rama takim 'kokë më kokë' me David Cameron

Vizita/ Rama flet për vizitë rutine, Cameron e
David Cameron dhe Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka pritur në takim zyrtar Sekretarin e Jashtëm britanik David Cameron. Me anë të një video të publikuar në Facebook, Rama ka nxjerr momentet e para të takimit me Cameron. Ndërkohë që në përshkrimin e postimit, Rama thekson se Cameron është një mik i çmuar i Ballkanit Perëndimor dhe posaçërisht Shqiptarisë.

Postimi i Plotë:

Kryeministria - Kënaqësi të mirëpres Lord David Cameron, Sekretarin e Shtetit për Çështjet e Jashtme, Commonwealth-it dhe Zhvillimit të Mbretërisë së Bashkuar, një mik i çmuar i Ballkanit Perëndimor dhe posaçërisht Shqiptarisë

 

david cameron ne tirane edi rama

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!