LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Meta e Berisha bien dakord, dalin me kandidatë të përbashkët! PL i "mbyll" derën Alibeajt

• Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha dhe kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta kanë zhvilluar një takim "kokë më kokë" ditën e sotme në selinë Blu ku ranë dakord për planin opozitar në lidhje me zgjedhjet vendore të vitit 2023. • Për 40 minuta dy liderët opozitarë kanë diskutuar për zgjedhjet vendore ku dhe është rënë dakord që të dilet me kandidatë të përbashkët. • Këtë e konfirmoi Partia Demokratike e cila me anë të një deklarate për mediat shkruante se dy drejtuesit opozitarë kanë rënë dakort që në zgjedhje të dilet me kandidatë të përbashkët si dhe është diskutuar aksioni opozitar. • Dhe kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta me gjatë një konference që pati për mediat pas takimit me kryedemokratin bëri të ditur se i është lënë në dorë Berishës për të zgjedhur kandidatët më të mirë. • I pyetur nga gazetarët për një bashkëpunim të mundshëm me "grupimin Alibeaj", Meta mbylli çdo derë duke i cilësuar si opozitë me regji.

3 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet vendore/ Meta: I kemi lënë në dorë Berishës të zgjedhë kandidatët më të mirë! S'ka bashkëpunim me "grupin Alibeaj"

Meta e Berisha bien dakord, dalin me kandidatë të
Ilir Meta

TIRANË- Kryetari i Partosë së Lirisë, Ilir Meta dhe kreu i selisë Blu, Sali Berisha duket se kanë nisur bashkëpunimin sa i përket zgjedhjeve vendore të vitit që vjen. Këtë e ka konfirmuar vetë Meta gjatë një konference me gazetarët pas takimit që pati më parë me Berishën në selinë Blu paraditëne sotme.

Me ta tha se i kanë lënë në dorë Berishës që të zgjedhë kandidatët më të mirë me të cilët do të dalin në zgjedhje. Ai tha se është e rëndësihme që e gjithë opozita e vërtetë të dalë me një kandiat të përbashkët në këto zgjedhje, pasi kjo është e vetmja mënyrë për të përmbysur regjimin mafizon.

Ilir Meta: Partia e Lirisë siç e dini është e hapur për të bashkëpunuar më çdo faktor të vërtete opozitar në radhë të parë me PD në interes të vendosjes së demokracisë sa më shpejt në vend. Së dyti Partia e Lirisë ka qenë dhe është e gatshme të bashkëpunojë dhe koordinojë aksionin opozitar si një interes kombëtar dhe jo interes partiak. Partia e Lirisë  e ka përballjen me Edi Ramën dhe regjimin mafioz dhe dëshiron ti bashkojë forcat në mënyrën më të hapur me të gjithë forcat e tjera që janë realisht në opozitë me Edi Ramën.

Ndonëse ai dhe Partia e Lirisë kanë si synim të sigurojnë shumicën në Këshillat Bashkiakë, Meta tha se nëse dikush nga Partia e Lirisë propozon që të kandidojë për kryebashkiak pasi ka mendon se ka mbështetje në një bashki të caktuar, do të ulen në bisedime me Berishën dhe të arrijnë një dakordësi.

Ilir Meta: Sa i takon kandidatëve, është e rëndësishëm të ketë vetëm një në çdo bashki. Në kushte te tjera mund të kishte 2-3 ose 4. Në këtë drejtim e kemi bërë të qartë që s’do vëmë kushte për asnjë lloj bashkie. Nëse do të ketë kandidat nga PL që mendojnë se kanë përkrahje në një bashki të caktuar është një çështje që do e diskutojmë që ky kandidat të testohet.  Kemi kërkuar që PD të marrë përgjegjësinë për përzgjedhjen e kandidatëve më të mirë.

I pyetur nga gazetarët nëse i ka mbyllur derën grupit të Enkelejd Alibeajt për bashkëpunim sa i takon zgjedhjeve vendore, kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta u shpreh se është  i gatshëm të bashkëpunojë vetëm me opozitën e vërtetë dhe jo me ata që bëjnë opozitë me regji.

Ilir MetaUnë nuk mbyll asnjë derë, nuk është detyra ime as të mbyll e as të hap. Kam që në 2 mars që jam në sheh përballë këtij regjimi. Kam qenë më parë si president, i vetëm, me përkrahjen e popullit, tani jam më komod se kem një forcë politike, pavarësisht traumave që ka kaluar në ta kaluarën, ka një dinamikë që do jetë spektakolare. Të gjithë mund ta gjykojnë se ku qëndron njëri dhe tjetri në raport me regjimin. Nuk është detyra ime të mbaj komunikim me cilindo, s’kam ndërprerë komunikim me askënd dhe jam tërë ditën në komunikim me të gjithë ata që duan të bëjnë opozitë të vërtetë dhe jo me ata që bëjnë opozitë me regji, hajde bëjmë sikur bëjmë opozitë.

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka zhvilluar një takim ditën e sotme në selinë Blu ku u takua me kryedemokratin, Sali Berisha. Meta u shfaq në selinë e PD-së mëngjesin e sotëm ku për rreth 40 minuta zhvilloi një bisedë "kokë më kokë" me Berishën ku duket se kanë gjetur dhe një dakortësi sa i përket daljes në zgjedhje. Këtë e pohoi vetë Meta gjatë konferencës për media që pati sot me gazetarët ku tha se do i lihet në dorë Partisë Demokratike që të zgjedhë kandidatët më të mirë për të mundur Ramën. Edhe më herët ka pasur zëra se për një bashkëpunim me dy forcave opozitare dhe është diskutuar disa herë për disa takime informale mes dy lidërëve. Meta ka theksuar gjithmonë që opozita duhet të dalë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet vendore si e vetmja fornë për të mundur Partinë Socialiste. 

1 MUAJ ME PARE

Meta i shkoi me valixhe në dorë tek selia, Sali Berisha dhe Ilir Meta bien dakord për bashkëpunim! Kush ishte i pranishëm në takim

Meta e Berisha bien dakord, dalin me kandidatë të

NJOFTIM PER SHTYP

•Takim me kryetarin e Partisë së Lirisë, Ish - Presidentin, Ilir Meta.

Sot në Selinë e Partisë Demokratike u zhvillua një takim mes Kryetarit të Partisë Demokratike Sali Berisha dhe kryetarit të Partisë së Lirisë zotit Ilir Meta.

Në këtë takim morën pjesë Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike zoti Flamur Noka dhe deputeti i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili.

Në takim u diskutua dhe u ra plotësisht dakord për bashkëpunimin, bashkërendimin dhe Aleancën e Partisë Demokratike me Partinë e Lirisë neë zgjedhjet vendore, inisiativat parlamentare, në protestat popullore kundër pushtetit të Edi Ramës.

Takimi u karakterizua nga fryma e mirëkuptimit të plotë.

1 MUAJ ME PARE

FOTO/ Meta takim "kokë më kokë" me Berishën në selinë Blu, bien dakort për zgjedhje: Dalim me kandidatë të përbashkët

Meta e Berisha bien dakord, dalin me kandidatë të
Ilir Meta dhe Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta dhe kreu i selisë Blu, Sali Berisha duket se kanë nisur bashkëpunimin sa i përket zgjedhjeve vendore të vitit që vjen. Dyshja ka zhvilluar një takim në selinë Blu ditën e sotme.

Rreth orës 09:30 ka qenë kreu i PL-së ai që ka shkuar në selinë Blu ku për 40 minuta ka zhvilluar një takim "kokë më kokë" me Berishën ku në fokus të bisedës kanë qenë zgjedhjet vendore. Meta u përcoll nga kryedemokrati deri në derën e selisë ku pati dhe një shtrëngim duarsh.

Meta e Berisha bien dakord, dalin me kandidatë të
Ilir Meta pas takimit me Sali Berishën në selinë Blu

Meta shoqërohej në takim nga deputeti, Petrit Vasili ndërsa Berisha nga sekretari i Përgjithshëm, Flamur Noka.

Me anë të një deklarata të shpërndarë për mediat selia Blu ka zbardhur dhe takimin mes dy liderëve opozitarë. Kështu PD bën të ditur se është rënë dakort për një bashkëpunim mes palëve në zgjedhjet vendore të vitit 2023 ku duket se Partia e Lirisë dhe Partia Demokratike do të dalin me kandidatë të përbashkët në zgjedhje.

"Takim me kryetarin e Partisë së Lirisë, Ish - Presidentin, Ilir Meta. Sot në Selinë e Partisë Demokratike u zhvillua një takim mes Kryetarit të Partisë Demokratike Sali Berisha dhe kryetarit të Partisë së Lirisë zotit Ilir Meta.Në këtë takim morën pjesë Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike zoti Flamur Noka dhe deputeti i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili. Në takim u diskutua dhe u ra plotësisht dakord për bashkëpunimin, bashkërendimin dhe Aleancën e Partisë Demokratike me Partinë e Lirisë neë zgjedhjet vendore, inisiativat parlamentare, në protestat popullore kundër pushtetit të Edi Ramës. Takimi u karakterizua nga fryma e mirëkuptimit të plotë", thuhet në deklaratën e Partisë Demokratike.

Dhe kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta e ka konfirmuar diçka të tillë. Me anë të një deklarate për mediat nga seliae PL-së, Meta i pyetur nga gazetarët e konfirmoi që opozira do të dalë e bashkuar në zgjedhjet vendore të vitit që vjen. Meta tha se i është lënë në dorë Sali Berishës që të zgjedhë kandiodatët më të mirë me të cilët opozita do të përfaqësohet në zgjedhjet vendore. Ai tha se e vetmja formë për të mundur atë që ai e cilëson si regjimi i Edi Ramës është që opozira të dalë me një kandidat të përbashkët në zgjedhje. 

"Partia e Lirisë siç e dini është e hapur për të bashkëpunuar më çdo faktor të vërtete opozitar në radhë të parë me PD në interes të vendosjes së demokracisë sa më shpejt në vend. Së dyti Partia e Lirisë ka qenë dhe është e gatshme të bashkëpunojë dhe koordinojë aksionin opozitar si një interes kombëtar dhe jo interes partiak. Partia e Lirisë  e ka përballjen me Edi Ramën dhe regjimin mafioz dhe dëshiron ti bashkojë forcat në mënyrën më të hapur me të gjithë forcat e tjera që janë realisht në opozitë me Edi Ramën", tha me Meta.

Ndonëse ai dhe Partia e Lirisë kanë si synim të sigurojnë shumicën në Këshillat Bashkiakë, Meta tha se nëse dikush nga Partia e Lirisë propozon që të kandidojë për kryebashkiak pasi ka mendon se ka mbështetje në një bashki të caktuar, do të ulen në bisedime me Berishën dhe të arrijnë një dakordësi.

"Sa i takon kandidatëve, është e rëndësishëm të ketë vetëm një në çdo bashki. Në kushte te tjera mund të kishte 2-3 ose 4. Në këtë drejtim e kemi bërë të qartë që s’do vëmë kushte për asnjë lloj bashkie. Nëse do të ketë kandidat nga PL që mendojnë se kanë përkrahje në një bashki të caktuar është një çështje që do e diskutojmë që ky kandidat të testohet.  Kemi kërkuar që PD të marrë përgjegjësinë për përzgjedhjen e kandidatëve më të mirë", shtoi ai.

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka zhvilluar një takim ditën e sotme në selinë Blu ku u takua me kryedemokratin, Sali Berisha. Meta u shfaq në selinë e PD-së mëngjesin e sotëm ku për rreth 40 minuta zhvilloi një bisedë "kokë më kokë" me Berishën ku duket se kanë gjetur dhe një dakortësi sa i përket daljes në zgjedhje. Këtë e pohoi vetë Meta gjatë konferencës për media që pati sot me gazetarët ku tha se do i lihet në dorë Partisë Demokratike që të zgjedhë kandidatët më të mirë për të mundur Ramën. Edhe më herët ka pasur zëra se për një bashkëpunim me dy forcave opozitare dhe është diskutuar disa herë për disa takime informale mes dy lidërëve. Meta ka theksuar gjithmonë që opozita duhet të dalë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet vendore si e vetmja fornë për të mundur Partinë Socialiste. 

zgjedhjet vendore 2023 partia e lirisë partia demokratike sali berisha ilir meta

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE