LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Ndërtimi i aksit Thumanë-Kashar/ Banorët e Bërxullës paralajmërojnë grevë urie, njëri prej tyre kërcënon me vetëflijim

•Banorët e Bërxullës protestuan edhe këtë të dielë. • Ato kërkojnë prej muajsh shpronësimin e drejtë sipas tyre të pronave që preken nga projekti i aksit Thumanë-Kashar. •Aksioni i sotëm nisi me bllokimin e rrugës së bashku me fëmijët e tyre. •Efektivët e policisë i rrethuan banorët teksa u kanë kërkuar që të lirojnë rrugën vazhdimisht, edhe pse ata kanë refuzuar kategorikisht.• Një prej banoreve akuzoi policinë për dhunë, ndërsa një qytetar paralajmëroi se të dielën tjetër do vetëflijohet. •Po ashtu, banorët bënë të ditur se nga fundjava që vjen do futen në grevë urie. •Kjo nuk është protesta e parë që ndodh nga banorët e kësaj zonë lidhur me këtë shqetësim, pasi mësohet se ata nuk janë dakord me skemën e shpronësimit të pronave të tyre që preken nga projekti i rrugës. •Sipas tyre çmimi i tregut për pronat e tyre është rreth 50 euro për metër katror, ndërsa atyre u është ofruar një kompensim me rreth 4 euro për metër katror, gjë që ata e kanë refuzuar kategorikisht.

3 artikuj për këtë temë.

1 JAVE ME PARE

Akuza e FORTË- Banorja e Bërxullës akuzon policin: Më gjuajti me këpucë dhe gjunjë, e kam shenjën në trup

Ndërtimi i aksit Thumanë-Kashar/ Banorët e Bërxullës
Gruaja

TIRANË- Tensione mes banorëve të zonës dhe efektivëve të policisë, në protestën e Bërxullës. Një prej grave ka akuzuar drejtpërdrejtë uniformat blu duke thënë se një prej tyre e ka gjuajtur me këpucë dhe me gjunjë.

“Ai më gjuante me këpucë dhe me gjunjë, turp të ketë, unë po mbroj banesën time. Po më gjuante fshehtas me gjunjë dhe këpucë. Ja çfarë bën shteti, Belinda Balluku e bëri atë për Durrësin, këtu jemi deri në vdekje. Nuk e lëshoj të drejtën time, asnjëherë. E kam shenjën në mes ku më gjuajti me këpucë, i pafytyrë. T’u drejtova si zonjë. I ka thënë Rama Ballukut shko vriti!” u shpreh ajo e indinjuar.

1 JAVE ME PARE

"Do marr shkrepsen dhe benzinën"/ Banori i Bërxullës: Jap fjalën se radhës tjetër do vetëflijohem

Ndërtimi i aksit Thumanë-Kashar/ Banorët e Bërxullës
Banori i Berxulles

TIRANË- Një prej banorëve të Bërxullës ka paralajmëruar se do ndërmarrë aktin ekstrem, atë të vetëflijimit. Sot, gjatë protestës, qytetari tregoi se të dielën që vjen, do jetë i përgatitur me shkrepëse dhe një shishe benzinë për t'u vetëflijuar.

"Do marr shkrepsen dhe benzinën"/ Banori i Bërxullës: Jap fjalën se radhës tjetër do vetëflijohem. Unë e kam ndarë mendjen, për grevën e urisë nuk jam se jam i sëmurë. A doni ta dini se kush jam, shiheni...."

Banorët e Bërxullës kundërshtojnë projektin e zgjerimit të aksit rrugor 'Thumanë-Kashar' i cili prek banesat e tyre. Kjo nuk është protesta e parë që ndodh nga banorët e kësaj zonë lidhur me këtë shqetësim, pasi mësohet se ata nuk janë dakord me skemën e shpronësimit të pronave të tyre që preken nga projekti i rrugës. Sipas tyre çmimi i tregut për pronat e tyre është rreth 50 euro për metër katror, ndërsa atyre u është ofruar një kompensim me rreth 4 euro për metër katror, gjë që ata e kanë refuzuar kategorikisht.

1 JAVE ME PARE

"Po na digjet jeta"/ Banorët e Bërxullës në protestë: Do futemi në grevë urie

Ndërtimi i aksit Thumanë-Kashar/ Banorët e Bërxullës
Protesta

TIRANË- Banorët e Bërxullës kanë dalë sërish ditën e sotme në protestë. Si çdo të dielë, ato kanë bllokuar rrugën e Rinasit, në dy akset e rrugës, si shenjë revolte kundër projektit 'Thumanë Kashar'. Gratë, së bashku me fëmijët janë ulur në rrugë, duke mos lejuar qarkullimin e makinave. Ata kanë paralajmëruar se do futen në grevë urie e se do dalin çdo ditë në protestë. 

"Do futemi në grevë urie, nuk do dalim vetëm sot por çdo ditë"- tha banori. 

Banorët shprehen se ka pasur tentativa për negociata nga ana e kompanisë që do të zhvillojë projektin por theksojnë se nuk besojnë asgjë në rast se nuk arrijnë kompromis të dokumentuar.

“Ka pasur tentativa për negociata nga kompania, jo nga shteti. Kompania thotë për vlerën e banesave që ofrohet një çmim sipas tre mujorve që është çmimi 75 euro për metër. Ne këto i duam të dokumentuara. Se me llafe kemi 170 ditë që jemi ngopur. Do të vazhdojmë protestën tonë të panegociueshme”, tha një tjetër banor.

Banorët e Bërxullës kundërshtojnë projektin e zgjerimit të aksit rrugor 'Thumanë-Kashar' i cili prek banesat e tyre. Kjo nuk është protesta e parë që ndodh nga banorët e kësaj zonë lidhur me këtë shqetësim, pasi mësohet se ata nuk janë dakord me skemën e shpronësimit të pronave të tyre që preken nga projekti i rrugës. Sipas tyre çmimi i tregut për pronat e tyre është rreth 50 euro për metër katror, ndërsa atyre u është ofruar një kompensim me rreth 4 euro për metër katror, gjë që ata e kanë refuzuar kategorikisht.

banoret e berxulles ne proteste

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it