LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe Mbretëresha Letizia

• Samiti i NATO-s në Madrid. Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë bashkë me bashkëshorten e tij, Linda Ramën në samitin e NATO-s. • Rama do të takohet me Jens Stoltenberg dhe me presidentin e Spanjës, Perdo Sanches. •Kreu i qeverisë do të ndjekë seancën plenare të Samitit, ku të pranishëm do të jenë edhe Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka dhe Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi. •Fjala e hapjes së Samitit do të mbahet nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ndërsa Presidenti i qeverisë së Mbretërisë së Spanjës Pedro Sanchez, do të mbajë një fjalë përshëndetëse. •Samitin do t’i adresohet online edhe Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky. •Pas përfundimit të seancës plenare, kryetarët e shteteve dhe të qeverive, pjesëmarrës në Samit do të vizitojnë ekspozitën e teknologjisë së NATO-s. • Samiti i NATO-s do të vijojë punimet të enjten, në ditën e dytë të tij, ku kryeministri do të marrë pjesë, së bashku me Ministren për Europën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka dhe Ministrin e Mbrojtjes Niko Peleshi. •Në ditën e dytë të punimeve të Samitit, Rama do të zhvillojë një takim bilateral me Kryeministren e Suedisë Magdalena Andersson. • Gjatë dy ditëve punime, për shkak të luftës në Ukrainë, NATO dëshiron të rrisë numrin e forcave të saj të reagimit të shpejtë nga rreth 40,000 në më shumë se 300,000.

36 artikuj për këtë temë.

1 VITE ME PARE

Samiti/ Rama: Kosova të bëhet pjesë e NATO-s, çmoj lëvizjen e Erdogan

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se në Samitin ku mori pjesë në Madrid ka kërkuar që Kosova të bëhet pjesë e mekanizimit të Partneritetit për Paqe, në NATO. Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se vendet që nuk e njohin ende si shtet duhet të marrin parasysh që Kosova ka mbajtur të njëjtin qëndrim si Bashkimi Evropian kundër agresionit rus, referuar luftës në Ukrainë. Rama shton gjithashtu se ka vlerësuar edhe lëvizjen e Presidentit të Turqisë, Recep Tayip Erdogan, i cili dha OK-n për Suedinë e Finlandën. 

"SOT në NATO: Kërkova që Kosova të ftohet menjëherë në mekanizmin e Partneritetit për Paqe. Vendet që nuk e njohin ende Kosovën duhet të vlerësojnë qëndrimin e saj krejt të njehsuar me BE-në ndaj agresionit rus mbi Ukrainën-pavarësisht se Ukraina nuk e ka njohur ende Kosovën. Vlerësova marrëveshjen e arritur mes Suedisë, Finlandës dhe Turqisë, duke çmuar qasjen e drejtëpërdrejtë të Presidentit Erdogan në funksion të një shqetësimi shumë serioz të shtetit turk dhe nënvizuar se kjo marrëveshje është një shembull për zgjidhjet e problemeve mes aleatësh. Dëgjova nga Presindenti Joe Biden fjalët më të mira për Shqipërinë dhe rolin e saj në Këshillin e Sigurimit e në NATO, si edhe shprehjen e dëshirës së tij për të organizuar diçka bashkarisht me rastin e 100 vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike të Shqipëri-SHBA,"- shkruan Rama.

Partneriteti për Paqe është program i bashkëpunimit praktik dypalësh ndërmjet shteteve partnere euroatlantike dhe NATO-s. Ky program, që është krijuar më 1994, u lejon shteteve që të zgjedhin vetë prioritetet për bashkëpunim.

Krerët e shteteve dhe qeverive të NATO-s u mblodhën në Madrid një Samit dyditor ku ditën e djeshme u arrit një marrëveshje me të cilën Turqia dha ‘OK’ për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në aleancë. Ndërkohë ditën e sotme u miratua Koncepti I ri Strategjik për Aleancën, duke përcaktuar prioritetet, detyrat kryesore dhe qasjet e Aleancës për dekadën e ardhshme. Dokumenti e përcakton Rusinë si "kërcënimin më të rëndësishëm dhe të drejtpërdrejtë" për sigurinë e aleatëve, ndërsa trajton Kinën për herë të parë dhe sfidat që Pekini paraqet ndaj sigurisë, interesave dhe vlerave të aleatëve. 

1 VITE ME PARE

Samiti i NATO-s, Biden dhe Erdogan do të diskutojnë shitjen e dhjetëra F-16

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe

SHBA- Presidenti amerikan Joe Biden dhe homologu i tij turk Rexhep Taip Erdogan do të diskutojnë shitjen e dhjetëra avionëve luftarakë F-16 për të modernizuar flotën turke, në ambjentet e samitit të NATO-s.

Takimi i dy liderëve do të zhvillohet sot në Madrid, 24 orë pasi 'Sulltani i Bosforit' braktisi përpjekjet për të penguar anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, duke e sjellë Aleancën e Atlantikut të Veriut një hap më pranë forcimit të lindjes së saj me Rusinë.

Ky veprim duket se ka fituar mbështetjen e SHBA për Forcën Ajrore Turke, forca e dytë më e madhe ushtarake në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut, tha agjencia. Të dy krerët pritet të diskutojnë çështje të ndryshme, tha zyrtari amerikan në kushte anonimiteti, duke përfshirë kërkesat e gjata të mbrojtjes të Turqisë.

"Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së mbështet plotësisht planet e modernizimit të Turqisë për flotën F-16. Këto plane janë në punë dhe duhet të zbatohen përmes procedurave të prokurimit, por Shtetet e Bashkuara mbështesin modernizimin e flotës së saj luftarake nga Turqia, sepse ky është kontributi për sigurinë e NATO-s dhe rrjedhimisht për sigurinë amerikane"- u tha gazetarëve Ndihmës Sekretarja e Mbrojtjes Celeste Walder.

Erdogan tani po kërkon të përfitojë nga një atmosferë relativisht pozitive në marrëdhëniet e tij me NATO-n dhe Shtetet e Bashkuara pas një periudhe të marrëdhënieve të ngrira mbi blerjen e sistemeve të avancuara ruse të mbrojtjes ajrore nga qeveria e tij.

Më herët, Shtetet e Bashkuara dhe Turqia bllokuan çdo negociatë për kërkesa afatgjata, të tilla si avionët luftarakë F-16 në këmbim të lejimit të Suedisë dhe Finlandës për të filluar procesin e anëtarësimit në aleancë.

Vendimi i liderit turk për t'i lejuar skandinavët të anëtarësohen në NATO hapi rrugën për një takim zyrtar me presidentin amerikan, sipas një zyrtari të lartë të qeverisë Biden.

1 VITE ME PARE

Biden: Angazhimi i SHBA-së ndaj Japonisë dhe Koresë së Jugut mbetet 'i palëkundur'

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Joe Biden

SHBA- Presidenti amerikan Joe Biden nënvizoi angazhimin e palëkundur të Uashingtonit për mbrojtjen e Japonisë dhe Koresë së Jugut në një takim me liderët e të dy vendeve sot, sipas një deklarate të Shtëpisë së Bardhë.

Presidenti amerikan, homologu i tij koreano-jugor Yoon Suk-geol dhe kryeministri japonez Fumio Kishida patën atë që ata e quajtën një takim "historik" në ambjentet e samitit të NATO-s në Madrid.

Dy vendet aziatike u ftuan për herë të parë në një samit të NATO-s. Ata u zotuan të "forcojnë bashkëpunimin e tyre" me Shtetet e Bashkuara, veçanërisht për të trajtuar kërcënimin e paraqitur nga Koreja e Veriut me armët e saj të paligjshme të shkatërrimit në masë dhe programet e raketave balistike.

1 VITE ME PARE

Strategjia e NATO, Yuri Kim: Mund të përballemi me çdo sfidë

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Yuri Kim

TIRANË- Ambasdorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka reaguar në lidhje me konceptin e ri strategjik të NATO-s, ku Rusia është shpallur rreziku numdër 1 i aleancës. Me anë të një postimi në Twitter, Kim shkruan se aleanca është e gatshme që të përballet me çdo sfidë. 

Postimi i Plotë:

Udhëheqësit e NATO-s ranë dakord sot për një Koncept të ri Strategjik për të siguruar që Aleanca jonë të jetë në gjendje të përballet me çdo sfidë dhe mundësi, duke përfshirë forcimin e ndjeshëm të parandalimit dhe mbrojtjes sonë si shtylla kurrizore e Artit tonë. 5 përkushtim ndaj njëri-tjetrit.

1 VITE ME PARE

Çfarë u tha në konferencën për shtyp të Stoltenberg?

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Jens Stoltenberg

SPANJË- Nëse sapo po na bashkoheni, këtu është një përmbledhje e shkurtër e komenteve të sotme nga shefi i NATO-s Jens Stoltenberg në samitin e aleancës në Madrid.

Ai konfirmoi se Finlanda dhe Suedia po ftohen zyrtarisht për t'u nënshkruar në aleancën ushtarake prej 30 anëtarësh, gjë që ai tha se tregoi se dera e NATO-s mbetet e hapur për anëtarët e rinj.

Ai tha se Ukraina mund të vazhdojë të llogarisë në ndihmën e NATO-s përballë pushtimit të Rusisë për aq kohë sa të duhet.

Si pjesë e mbështetjes afatgjatë, Kievi mund të presë të marrë karburante, furnizime mjekësore dhe armaturë trupore ndërsa kalon nga pajisjet e kohës sovjetike në pajisjet standarde të NATO-s

Krerët e shteteve të pranishëm në takimin në Spanjë lëshuan një deklaratë. Ai dënoi përsëri pushtimin rus të Ukrainës dhe tha se NATO do të rriste ndjeshëm angazhimin e saj për parandalim dhe mbrojtje.

1 VITE ME PARE

SHBA do të rrisë forcat e saj në të gjithë Europën, Biden premton krijimin e e një ushtrie në Poloni

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Joe Biden

SHBA- SHBA-ja do të rrisë forcat dhe pajisjet e saj në të gjithë Evropën në përgjigje të kërcënimeve nga Rusia, duke përfshirë krijimin e një shtabi të ri të përhershëm të ushtrisë në Poloni, tha Presidenti Joe Biden.

Biden nënvizoi angazhimin e NATO-s për të "mbrojtur çdo pëllëmbë" të territorit të saj ndërsa foli me gazetarët në fillim të një takimi me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në samitin në Madrid.

"Ne e kuptojmë atë kur themi se një sulm kundër njërit është një sulm kundër të gjithëve. SHBA do të rrisë numrin e destrojerëve amerikanë me bazë në Spanjë dhe do të dërgojë dy skuadrone shtesë F-35 në Britani,"- tha Biden.

Biden përshkroi gjithashtu planet për të vazhduar rritjen e numrit të forcave amerikane, mbrojtjes ajrore dhe armëve të tjera në Poloni, Rumani, shtetet baltike dhe baza të tjera në të gjithë Evropën.

1 VITE ME PARE

Samiti i NATO-s, Berisha: Historik, e bën aleancën më të sigurtë se kurrë nga rreziku rus

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Samiti i NATO-s

Samit Historik!

Të dashur miq, sot liderët e vendeve anëtare të Aleancës së Atllantikut të Veriut mblidhen në një Samit vërtet historik për këtë Aleancë.

Në këtë Samit, pas heqjes së vetos nga ana e Turqisë, Suedia dhe Finlanda pranohen anëtare me të drejta të plota të Aleancës. Anëtarësimi i këtyre dy vendeve në NATO ka rëndësi të madhe strategjike.

Ai e bënë gadishullin skandinav dhe vetë Aleancën më të sigurtë se kurrë nga rreziku rus dhe çdo rrezik tjeter. Duke i uruar suksese Samitit dhe këtyre dy vendeve si dhe Aleances për këtë vendim historik, le të urojmë gjithashtu të dashur miq që NATO, Aleanca më e fuqishme politiko-ushtarake e lirisë të të gjitha kohrave, nën udheheqjen e SHBA-ve të shndërohet në Aleancë globale të vendeve të lira për mbrojtjen e paqes, lirisë, demokracisë në botë! #sb

vijon...

1 VITE ME PARE

Mitsotakis në Samitin e NATO-s: Sanksionet duhet të zbatohen nga të gjithë

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Kyriakos Mitsotakis

GREQI- Kryeministri Kyriakos Mitsotakis, në fjalimin e tij në Samitin e NATO- s, duke u ndalur në çështjet e rendit të ditës, theksoi rëndësinë e unitetit, shpejtësisë dhe vendosmërisë së Aleancës në përballjen me pushtimin rus të Ukrainës dhe theksoi nevojën për të vazhduar në këtë drejtimin.

Mitsotakis nënvizoi se sanksionet e vendosura për t'u zbatuar nga të gjithë anëtarët janë shumë të rëndësishme për arsye thelbësore dhe simbolike, ritheksoi se Greqia i qëndroi Ukrainës që në fillim dhe vuri në dukje se pushtimi rus e ka bërë të qartë se misioni i NATO-s për të mbrojtur integriteti territorial i të drejtave të njeriut dhe i së drejtës ndërkombëtare nuk është më një fletë boshe.

"Nuk ka më paqëndrueshmëri brenda NATO-s."-tha Mitsotakis.

Më herët, me mbërritjen e tij në Samit, Kyriakos Mitsotakis shprehu kënaqësinë e tij për mundësinë e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO,  i cili në të njëjtën kohë la këshilla për qëndrimin e tij të deritanishëm.Ai përsëriti se Greqia është një shtyllë e stabilitetit për NATO-n dhe se, në këtë moment, nuk lejohen zona të tjera paqëndrueshmërie brenda Aleancës.

 

1 VITE ME PARE

NATO fton zyrtarisht Finlandën dhe Suedinë të bëhen anëtarë të aleancës

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Jens Stoltenberg

SPANJË- NATO ka ftuar zyrtarisht Suedinë dhe Finlandën që t'i bashkohen aleancës ushtarake të udhëhequr nga SHBA, sipas një deklarate nga krerët e shteteve dhe qeverive të NATO-s të mërkurën. 

Sot, liderët e NATO-s morën një vendim historik për t'i ftuar ata të bëhen anëtarë të NATO-s. Marrëveshja e arritur mbrëmë nga Turqia, Finlanda dhe Suedia i hapi rrugën këtij vendimi. Do të doja të falënderoja Turqinë, Finlandën dhe Suedinë që pranuan ftesën time për t'u angazhuar në negociata për të gjetur një rrugë të bashkuar përpara.

Kjo ka qenë punë e vështirë për shumë javë, me kontakte të shumta në nivele të ndryshme. Zyrtarët e lartë kanë rreth dy raunde bisedimesh në Bruksel, nën kujdesin tim, dhe mbrëmë arritëm të arrijmë marrëveshjet përfundimtare. Kjo është një marrëveshje e mirë për Turqinë. Është një marrëveshje e mirë për Finlandën dhe Suedinë. Dhe kjo është një marrëveshje e mirë për NATO-n”- thuhet në deklaratë. 

Më herët sot, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se pas ftesës, ata kanë nevojë për një proces ratifikimi në 30 parlamente. Kjo kërkon gjithmonë pak kohë, por unë pres gjithashtu që të shkojë mjaft shpejt sepse aleatët janë të gatshëm të përpiqen të bëjnë atë proces ratifikimi të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur. 

 

1 VITE ME PARE

Liderët e NATO-s miratojnë Konceptin e ri Strategjik, Rusia kërcënim për aleancën

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Kreret e NATO-s

SPANJË- Krerët e shteteve dhe qeverive të NATO-s në takimin në Madrid miratuan një Koncept të ri Strategjik për Aleancën, duke përcaktuar prioritetet, detyrat kryesore dhe qasjet e Aleancës për dekadën e ardhshme. 

Koncepti përshkruan mjedisin e sigurisë me të cilin përballet Aleanca, ripohon vlerat tona dhe përshkruan qëllimin kryesor të NATO-s për të siguruar mbrojtjen tonë kolektive. Ai më tej përcakton tre detyrat kryesore të NATO-s për parandalimin dhe mbrojtjen; parandalimi dhe menaxhimi i krizave, si dhe sigurinë bashkëpunuese.

Dokumenti e përcakton Rusinë si "kërcënimin më të rëndësishëm dhe të drejtpërdrejtë" për sigurinë e aleatëve, ndërsa trajton Kinën për herë të parë dhe sfidat që Pekini paraqet ndaj sigurisë, interesave dhe vlerave të aleatëve. Dokumentet gjithashtu theksojnë se ndryshimi i klimës është "një sfidë përcaktuese e kohës sonë". 

Koncepti Strategjik përditësohet afërsisht çdo dekadë dhe është dokumenti i dytë më i rëndësishëm i NATO-s. Ai ripohon vlerat e Aleancës, ofron një vlerësim kolektiv të sfidave të sigurisë dhe drejton aktivitetet politike dhe ushtarake të Aleancës. Versioni i mëparshëm u miratua në Samitin e NATO-s në Lisbonë në 2010.

Në këtë Strategji të re, përmendet edhe rajoni i Ballkanit Perëndimor, ku siç thuhet në dokument, për NATO-n ky rajon është i një rëndësie strategjike.

Gjithashtu thuhet se NATO do të përkrahë aspiratat Euro-Atlantike të vendeve të interesuara të rajonit të Ballkanit Perëndimor dhe gjithashtu do të ndihmojnë këto vende në përballjen me kërcënimet dhe sfidat dhe në rritjen e qëndrueshmërisë ndaj ndërhyrjeve malinje të palëve të treta.

Ballkani Perëndimor dhe rajoni i Detit të Zi janë të një rëndësie strategjike për Aleancën. Ne do të vazhdojmë të mbështesim aspiratat euroatlantike të vendeve të interesuara në këto rajone. Ne do të rrisim përpjekjet për të forcuar aftësitë e tyre për të adresuar kërcënimet dhe sfidat e dallueshme me të cilat përballen dhe do të rrisim qëndrueshmërinë e tyre ndaj ndërhyrjeve dhe detyrimeve malinje të palëve të treta. Ne do të punojmë me partnerët për të trajtuar kërcënimet dhe sfidat e përbashkëta të sigurisë në rajonet me interes strategjik për Aleancën, duke përfshirë Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut dhe rajonet Sahel. Indo-Paqësori është i rëndësishëm për NATO-n, duke pasur parasysh se zhvillimet në atë rajon mund të ndikojnë drejtpërdrejt në sigurinë euroatlantike. Ne do të forcojmë dialogun dhe bashkëpunimin me partnerët e rinj dhe ekzistues në Indo-Paqësorin për të trajtuar sfidat ndër-rajonale dhe interesat e përbashkëta të sigurisë”, thuhet në dokument.

Deklarata e plotë:

Ne, krerët e shteteve dhe qeverive të Aleancës së Atlantikut të Veriut, jemi mbledhur në Madrid ndërsa lufta është kthyer në kontinentin evropian. Ne përballemi me një kohë kritike për sigurinë tonë dhe paqen dhe stabilitetin ndërkombëtar. Ne qëndrojmë së bashku në unitet dhe solidaritet dhe riafirmojmë lidhjen e qëndrueshme transatlantike midis kombeve tona. NATO është një Aleancë mbrojtëse dhe nuk përbën kërcënim për asnjë vend. NATO mbetet themeli i mbrojtjes sonë kolektive dhe forumi thelbësor për konsultimet dhe vendimet e sigurisë ndërmjet aleatëve. Angazhimi ynë ndaj Traktatit të Uashingtonit, duke përfshirë nenin 5, është i veshur me hekur. Në këtë mjedis të ndryshuar rrënjësisht të sigurisë, ky Samit shënon një moment historik në forcimin e Aleancës sonë dhe përshpejtimin e përshtatjes së saj.
 
Ne jemi të bashkuar në angazhimin tonë për demokracinë, lirinë individuale, të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit. Ne i përmbahemi ligjit ndërkombëtar dhe qëllimeve dhe parimeve të Kartës së Kombeve të Bashkuara. Ne jemi të përkushtuar të ruajmë rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla.
 
Ne dënojmë luftën e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës në termat më të ashpër të mundshëm. Ai minon rëndë sigurinë dhe stabilitetin ndërkombëtar. Është një shkelje flagrante e së drejtës ndërkombëtare. Mizoria e tmerrshme e Rusisë ka shkaktuar vuajtje të jashtëzakonshme njerëzore dhe zhvendosje masive, duke prekur në mënyrë disproporcionale gratë dhe fëmijët. Rusia mban përgjegjësi të plotë për këtë katastrofë humanitare. Rusia duhet të mundësojë qasje të sigurt, të papenguar dhe të qëndrueshme humanitare. Aleatët po punojnë me palët përkatëse të interesit në komunitetin ndërkombëtar për të mbajtur përgjegjës të gjithë ata që janë përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë dhunën seksuale të lidhur me konfliktin. Rusia gjithashtu ka përkeqësuar qëllimisht një krizë ushqimore dhe energjitike, duke prekur miliarda njerëz në mbarë botën, duke përfshirë edhe veprimet e saj ushtarake. Aleatët po punojnë ngushtë për të mbështetur përpjekjet ndërkombëtare për të mundësuar eksportet e grurit ukrainas dhe për të lehtësuar krizën globale të ushqimit. Ne do të vazhdojmë të kundërshtojmë gënjeshtrat e Rusisë dhe të hedhim poshtë retorikën e saj të papërgjegjshme. Rusia duhet të ndalojë menjëherë këtë luftë dhe të tërhiqet nga Ukraina. Bjellorusia duhet t'i japë fund bashkëpunimit të saj në këtë luftë.
 
Ne mirëpresim ngrohtësisht pjesëmarrjen e Presidentit Zelenskyy në këtë samit. Ne qëndrojmë në solidaritet të plotë me qeverinë dhe popullin e Ukrainës në mbrojtjen heroike të vendit të tyre. Ne përsërisim mbështetjen tonë të palëkundur për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht që shtrihen në ujërat e saj territoriale. Ne mbështesim plotësisht të drejtën e natyrshme të Ukrainës për vetëmbrojtje dhe për të zgjedhur masat e veta të sigurisë. Ne mirëpresim përpjekjet e të gjithë aleatëve të angazhuar në ofrimin e mbështetjes për Ukrainën. Ne do t'i ndihmojmë ata në mënyrë adekuate, duke njohur situatën e tyre specifike.
 
Ne vazhdojmë të përballemi me kërcënime të dallueshme nga të gjitha drejtimet strategjike. Federata Ruse është kërcënimi më i rëndësishëm dhe më i drejtpërdrejtë për sigurinë e aleatëve dhe për paqen dhe stabilitetin në zonën euroatlantike. Terrorizmi, në të gjitha format dhe manifestimet e tij, vazhdon të përbëjë një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë e popullatave tona dhe për stabilitetin dhe prosperitetin ndërkombëtar. Ne e refuzojmë kategorikisht dhe e dënojmë terrorizmin në termat më të ashpër të mundshëm. Me vendosmëri, vendosmëri dhe solidaritet, aleatët do të vazhdojnë të kundërshtojnë kërcënimet ruse dhe t'u përgjigjen veprimeve të saj armiqësore dhe të luftojnë terrorizmin, në një mënyrë në përputhje me ligjin ndërkombëtar.
 
Ne jemi përballur me kërcënime kibernetike, hapësinore, hibride dhe të tjera asimetrike, si dhe nga përdorimi keqdashës i teknologjive në zhvillim dhe përçarës. Ne përballemi me konkurrencë sistematike nga ata, përfshirë Republikën Popullore të Kinës, të cilët sfidojnë interesat, sigurinë dhe vlerat tona dhe kërkojnë të minojnë rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla. Paqëndrueshmëria përtej kufijve tanë po kontribuon gjithashtu në migrimin e parregullt dhe trafikimin e qenieve njerëzore.

Në këtë sfond, ne kemi marrë vendimet e mëposhtme:
 
Ne kemi miratuar një Koncept të ri Strategjik. Ai përshkruan mjedisin e sigurisë me të cilin përballet Aleanca, ripohon vlerat tona dhe shpreh qëllimin kryesor dhe përgjegjësinë më të madhe të NATO-s për të siguruar mbrojtjen tonë kolektive bazuar në një qasje 360 ​​gradë. Ai më tej përcakton tre detyrat kryesore të NATO-s për parandalimin dhe mbrojtjen; parandalimi dhe menaxhimi i krizave; dhe sigurinë bashkëpunuese. Në vitet në vijim, ai do ta drejtojë punën tonë në frymën e solidaritetit tonë transatlantik.
 
Ne do të vazhdojmë dhe do të shtojmë më tej mbështetjen politike dhe praktike për partnerin tonë të ngushtë Ukrainën ndërsa ajo vazhdon të mbrojë sovranitetin dhe integritetin e saj territorial kundër agresionit rus. Së bashku me Ukrainën, ne kemi vendosur për një paketë të forcuar mbështetjeje. Kjo do të përshpejtojë shpërndarjen e pajisjeve të mbrojtjes jo-vdekjeprurëse, do të përmirësojë mbrojtjen kibernetike dhe elasticitetin e Ukrainës, dhe do të mbështesë modernizimin e sektorit të saj të mbrojtjes në tranzicion për të forcuar ndërveprueshmërinë afatgjatë. Në terma afatgjatë, ne do të ndihmojmë Ukrainën dhe do të mbështesim përpjekjet në rrugën e saj të rindërtimit dhe reformave të pasluftës.
 
Ne kemi vendosur një bazë të re për qëndrimin tonë parandalues ​​dhe mbrojtës. NATO do të vazhdojë të mbrojë popullsinë tonë dhe të mbrojë çdo centimetër të territorit aleat në çdo kohë. Ne do të ndërtojmë qëndrimin tonë të përmirësuar rishtazi dhe do të forcojmë ndjeshëm parandalimin dhe mbrojtjen tonë për një afat të gjatë për të garantuar sigurinë dhe mbrojtjen e të gjithë aleatëve. Ne do ta bëjmë këtë në përputhje me qasjen tonë 360 gradë, në të gjithë fushat tokësore, ajrore, detare, kibernetike dhe hapësinore, dhe kundër të gjitha kërcënimeve dhe sfidave. Roli i NATO-s në luftën kundër terrorizmit është një pjesë integrale e kësaj qasjeje. Aleatët janë zotuar të vendosin forca shtesë të fuqishme në vend të gatishmërisë luftarake në krahun tonë lindor, që do të zgjerohen nga grupet e betejës ekzistuese në njësi të madhësisë së brigadës ku dhe kur kërkohet, të mbështetura nga përforcime të besueshme dhe të disponueshme me shpejtësi, pajisje të paravendosura, dhe komandë dhe kontroll të përmirësuar. Ne mirëpresim bashkëpunimin ndërmjet Kombeve Kornizë dhe Kombeve Pritëse në forcimin e forcave dhe komandës dhe kontrollit, duke përfshirë krijimin e strukturave të nivelit të divizionit. Ne mirëpresim ofertat fillestare nga Aleatët për modelin e ri të forcës së NATO-s, i cili do të forcojë dhe modernizojë Strukturën e Forcave të NATO-s dhe do të sigurojë gjeneratën tonë të re të planeve ushtarake. Ne do të përmirësojmë stërvitjet tona të mbrojtjes kolektive për t'u përgatitur për operacione me intensitet të lartë dhe me shumë domene dhe do të sigurojmë përforcimin e çdo aleati në një njoftim të shkurtër. Të gjithë këta hapa do të forcojnë ndjeshëm parandalimin dhe mbrojtjen e NATO-s përpara. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e çdo agresioni kundër territorit të NATO-s duke mohuar çdo sukses të mundshëm kundërshtar në përmbushjen e objektivave të saj. Ne mirëpresim bashkëpunimin ndërmjet Kombeve Kornizë dhe Kombeve Pritëse në forcimin e forcave dhe komandës dhe kontrollit, duke përfshirë krijimin e strukturave të nivelit të divizionit. Ne mirëpresim ofertat fillestare nga Aleatët për modelin e ri të forcës së NATO-s, i cili do të forcojë dhe modernizojë Strukturën e Forcave të NATO-s dhe do të sigurojë gjeneratën tonë të re të planeve ushtarake. Ne do të përmirësojmë stërvitjet tona të mbrojtjes kolektive për t'u përgatitur për operacione me intensitet të lartë dhe me shumë domene dhe do të sigurojmë përforcimin e çdo aleati në një njoftim të shkurtër. Të gjithë këta hapa do të forcojnë ndjeshëm parandalimin dhe mbrojtjen e NATO-s përpara. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e çdo agresioni kundër territorit të NATO-s duke mohuar çdo sukses të mundshëm kundërshtar në përmbushjen e objektivave të saj. Ne mirëpresim bashkëpunimin ndërmjet Kombeve Kornizë dhe Kombeve Pritëse në forcimin e forcave dhe komandës dhe kontrollit, duke përfshirë krijimin e strukturave të nivelit të divizionit. Ne mirëpresim ofertat fillestare nga Aleatët për modelin e ri të forcës së NATO-s, i cili do të forcojë dhe modernizojë Strukturën e Forcave të NATO-s dhe do të sigurojë gjeneratën tonë të re të planeve ushtarake. Ne do të përmirësojmë stërvitjet tona të mbrojtjes kolektive për t'u përgatitur për operacione me intensitet të lartë dhe me shumë domene dhe do të sigurojmë përforcimin e çdo aleati në një njoftim të shkurtër. Të gjithë këta hapa do të forcojnë ndjeshëm parandalimin dhe mbrojtjen e NATO-s përpara. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e çdo agresioni kundër territorit të NATO-s duke mohuar çdo sukses të mundshëm kundërshtar në përmbushjen e objektivave të saj. duke përfshirë krijimin e strukturave në nivel divizioni. Ne mirëpresim ofertat fillestare nga Aleatët për modelin e ri të forcës së NATO-s, i cili do të forcojë dhe modernizojë Strukturën e Forcave të NATO-s dhe do të sigurojë gjeneratën tonë të re të planeve ushtarake. Ne do të përmirësojmë stërvitjet tona të mbrojtjes kolektive për t'u përgatitur për operacione me intensitet të lartë dhe me shumë domene dhe do të sigurojmë përforcimin e çdo aleati në një njoftim të shkurtër. Të gjithë këta hapa do të forcojnë ndjeshëm parandalimin dhe mbrojtjen e NATO-s përpara. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e çdo agresioni kundër territorit të NATO-s duke mohuar çdo sukses të mundshëm kundërshtar në përmbushjen e objektivave të saj. duke përfshirë krijimin e strukturave në nivel divizioni. Ne mirëpresim ofertat fillestare nga Aleatët për modelin e ri të forcës së NATO-s, i cili do të forcojë dhe modernizojë Strukturën e Forcave të NATO-s dhe do të sigurojë gjeneratën tonë të re të planeve ushtarake. Ne do të përmirësojmë stërvitjet tona të mbrojtjes kolektive për t'u përgatitur për operacione me intensitet të lartë dhe me shumë domene dhe do të sigurojmë përforcimin e çdo aleati në një njoftim të shkurtër. Të gjithë këta hapa do të forcojnë ndjeshëm parandalimin dhe mbrojtjen e NATO-s përpara. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e çdo agresioni kundër territorit të NATO-s duke mohuar çdo sukses të mundshëm kundërshtar në përmbushjen e objektivave të saj. Ne do të përmirësojmë stërvitjet tona të mbrojtjes kolektive për t'u përgatitur për operacione me intensitet të lartë dhe me shumë domene dhe do të sigurojmë përforcimin e çdo aleati në një njoftim të shkurtër. Të gjithë këta hapa do të forcojnë ndjeshëm parandalimin dhe mbrojtjen e NATO-s përpara. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e çdo agresioni kundër territorit të NATO-s duke mohuar çdo sukses të mundshëm kundërshtar në përmbushjen e objektivave të saj. Ne do të përmirësojmë stërvitjet tona të mbrojtjes kolektive për t'u përgatitur për operacione me intensitet të lartë dhe me shumë domene dhe do të sigurojmë përforcimin e çdo aleati në një njoftim të shkurtër. Të gjithë këta hapa do të forcojnë ndjeshëm parandalimin dhe mbrojtjen e NATO-s përpara. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e çdo agresioni kundër territorit të NATO-s duke mohuar çdo sukses të mundshëm kundërshtar në përmbushjen e objektivave të saj.
 
Qëndrueshmëria është një përgjegjësi kombëtare dhe një angazhim kolektiv. Ne po rrisim qëndrueshmërinë tonë, duke përfshirë qëllimet dhe planet e zbatimit të zhvilluara në nivel kombëtar, të udhëhequr nga objektivat e zhvilluara nga Aleatët së bashku. Ne po forcojmë gjithashtu sigurinë tonë energjetike. Ne do të sigurojmë furnizime të besueshme me energji për forcat tona ushtarake. Ne do të përshpejtojmë përshtatjen tonë në të gjitha fushat, duke rritur qëndrueshmërinë tonë ndaj kërcënimeve kibernetike dhe hibride dhe duke forcuar ndërveprimin tonë. Ne do të përdorim instrumentet tona politike dhe ushtarake në mënyrë të integruar. Ne kemi miratuar një politikë të re të mbrojtjes kimike, biologjike, radiologjike dhe bërthamore. Ne do të forcojmë ndjeshëm mbrojtjen tonë kibernetike përmes bashkëpunimit të zgjeruar civilo-ushtarak. Ne gjithashtu do të zgjerojmë partneritetin me industrinë. Aleatët kanë vendosur,
 
Ne po krijojmë një Përshpejtues të Inovacionit të Mbrojtjes dhe po hapim një Fond shumëkombësh Inovacioni për të bashkuar qeveritë, sektorin privat dhe akademinë për të forcuar avantazhin tonë teknologjik. Ne kemi miratuar një strategji e cila do të sigurojë shpërndarjen pa probleme të gjeneratës së ardhshme të Sistemit të Paralajmërimit dhe Kontrollit Ajror (AWACS) dhe aftësive përkatëse.
 
Ndryshimi i klimës është një sfidë përcaktuese e kohës sonë me një ndikim të thellë në sigurinë aleate. Është një shumëfishues i kërcënimit. Ne kemi vendosur për një qëllim për të ulur ndjeshëm emetimet e gazeve serrë nga strukturat dhe objektet politike dhe ushtarake të NATO-s, duke ruajtur efektivitetin operacional, ushtarak dhe kosto. Ne do të integrojmë konsideratat e ndryshimit të klimës në të gjitha detyrat kryesore të NATO-s.
 
Ne theksojmë rëndësinë e sigurisë njerëzore dhe po sigurojmë që parimet e sigurisë njerëzore të integrohen në tre detyrat tona kryesore. Ne po avancojmë një axhendë të fuqishme për Gratë, Paqen dhe Sigurinë dhe po inkorporojmë perspektivat gjinore në të gjithë NATO-n.
 
Ne jemi takuar këtu në Madrid me shumë nga partnerët e NATO-s. Ne patëm shkëmbime të vlefshme me krerët e shteteve dhe qeverive të Australisë, Finlandës, Gjeorgjisë, Japonisë, Republikës së Koresë, Zelandës së Re, Suedisë dhe Ukrainës, si dhe me Presidentin e Këshillit Evropian dhe Presidentin e Komisionit Evropian. I mirëpritëm angazhimet me ministrat e jashtëm të Jordanisë dhe Mauritanisë, si dhe ministrin e Mbrojtjes të Bosnjë-Hercegovinës.
 
Duke marrë parasysh nivelin tonë të paprecedentë të bashkëpunimit me Bashkimin Evropian, ne do të vazhdojmë të forcojmë më tej partneritetin tonë strategjik në frymën e hapjes së plotë reciproke, transparencës, komplementaritetit dhe respektit për mandatet e ndryshme të organizatave, autonominë e vendimmarrjes dhe integritetin institucional. , dhe siç është rënë dakord nga të dy organizatat. Vendosmëria jonë e përbashkët për t'iu përgjigjur luftës së Rusisë kundër Ukrainës nxjerr në pah forcën e këtij partneriteti unik dhe thelbësor. Pjesëmarrja e partnerëve tanë nga rajoni Azi-Paqësor, krahas partnerëve të tjerë, tregoi vlerën e bashkëpunimit tonë në trajtimin e sfidave të përbashkëta të sigurisë.
 
Ne do të përmirësojmë më tej partneritetet tona në mënyrë që ato të vazhdojnë të përmbushin interesat e aleatëve dhe partnerëve. Ne do të diskutojmë për qasjet e përbashkëta ndaj sfidave globale të sigurisë ku preken interesat e NATO-s, do të ndajmë perspektivat përmes angazhimit më të thellë politik dhe do të kërkojmë fusha konkrete për bashkëpunim për të adresuar shqetësimet e përbashkëta të sigurisë. Tani do të vazhdojmë me forcimin e angazhimit tonë me bashkëbiseduesit ekzistues dhe potencialë të rinj përtej zonës euroatlantike.
 
Në dritën e mjedisit të ndryshuar të sigurisë në Evropë, ne kemi vendosur për masa të reja për të rritur mbështetjen e përshtatur politike dhe praktike për partnerët, duke përfshirë Bosnjën dhe Hercegovinën, Gjeorgjinë dhe Republikën e Moldavisë. Ne do të punojmë me ta për të ndërtuar integritetin dhe qëndrueshmërinë e tyre, për të zhvilluar aftësitë dhe për të mbështetur pavarësinë e tyre politike. Ne gjithashtu do të rrisim mbështetjen tonë për ndërtimin e kapaciteteve për partnerët nga Jugu.
 
Ne riafirmojmë angazhimin tonë ndaj politikës së dyerve të hapura të NATO-s. Sot, ne kemi vendosur të ftojmë Finlandën dhe Suedinë që të bëhen anëtarë të NATO-s dhe ramë dakord të nënshkruajmë Protokollet e Anëtarësimit. Në çdo pranim në Aleancë, është me rëndësi jetike që shqetësimet legjitime të sigurisë të të gjithë aleatëve të trajtohen siç duhet. Ne mirëpresim përfundimin e memorandumit trepalësh midis Turqisë, Finlandës dhe Suedisë për këtë qëllim. Pranimi i Finlandës dhe Suedisë do t'i bëjë ato më të sigurta, NATO-n më të fortë dhe zonën euroatlantike më të sigurt. Siguria e Finlandës dhe Suedisë ka një rëndësi të drejtpërdrejtë për Aleancën, përfshirë edhe gjatë procesit të anëtarësimit.
 
Ne mirëpresim përparimin e konsiderueshëm në shpenzimet e mbrojtjes aleate që nga viti 2014. Në përputhje me angazhimin tonë në nenin 3 të Traktatit të Uashingtonit, ne do të forcojmë më tej kapacitetin tonë individual dhe kolektiv për t'i rezistuar të gjitha formave të sulmit. Ne rikonfirmojmë angazhimin tonë ndaj premtimit për investime në mbrojtje në tërësinë e tij. Ne do të bazojmë këtë zotim dhe do të vendosim vitin e ardhshëm për angazhimet e mëvonshme përtej 2024. Ne do të sigurojmë që vendimet tona politike të kenë burime të mjaftueshme. Ne do të ndërtojmë përparimin e bërë për të siguruar që rritja e shpenzimeve të mbrojtjes kombëtare dhe financimi i përbashkët i NATO-s do të jenë në përpjesëtim me sfidat e një rendi më të kontestuar sigurie. Investimi në mbrojtjen dhe aftësitë tona kryesore është thelbësor.
 
Ne i nderojmë të gjitha gratë dhe burrat që vazhdojnë të shërbejnë çdo ditë për sigurinë tonë kolektive dhe nderojmë të gjithë ata që kanë sakrifikuar për të na mbajtur të sigurt.
 
Ne shprehim vlerësimin tonë për mikpritjen bujare që na është bërë nga Mbretëria e Spanjës, në 40-vjetorin e anëtarësimit të saj në NATO. Mezi presim të takohemi sërish, në Vilnius, në vitin 2023.
 
Me vendimet tona të sotme, ne kemi vendosur me vendosmëri drejtimin për vazhdimin e përshtatjes së Aleancës. NATO mbetet Aleanca më e fortë në histori. Nëpërmjet lidhjes sonë dhe angazhimit tonë të ndërsjellë, ne do të vazhdojmë të ruajmë lirinë dhe sigurinë e të gjithë aleatëve, si dhe vlerat tona të përbashkëta demokratike, tani dhe për brezat e ardhshëm.

1 VITE ME PARE

'Ditë e madhe' për Suedinë, kryeministrja Andersson shfaqet e lumtur në Samitin e NATO-s

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Magdalena Andersson

SPANJË- Me fytyrë të freskët dhe të buzëqeshur në Madrid, kryeministrja Magdalena Andersson dukej e lumtur teksa tha në emisionin e mëngjesit të televizionit suedez se kishte fjetur mirë pas "ditës së madhe" që pa Turqinë më në fund të pranonte in tegrimin në NATO për Suedinë dhe Finlandën.

Ishte një kontrast i dukshëm me reagimin e Amineh Kakabaveh, një deputete e pavarur dhe një anëtare e diasporës kurde të Suedisë prej 100,000 personash. Ajo është shfaqur në kanalet televizive ndërkombëtare për të argumentuar se Suedia nuk duhet t'i bëjë lëshime Turqisë, të cilën ajo e përshkruan si një diktaturë islamike.

Duke folur nga sedilja e pasagjerit të një makine në lëvizje, Kakabaveh e përshkroi të martën si një ditë të zezë në historinë politike suedeze dhe tha se kurdët po sakrifikoheshin për hir të anëtarësimit në NATO.

Por ndërsa shumë kurdë në Suedi mbështesin Kakabaveh, ajo ka pak fuqi. Rreth 80% e deputetëve mbështetën aplikimin e Suedisë për NATO-n dhe me parlamentin tani të shpërbërë dhe zgjedhjet që priten në shtator, partia Social Demokrate e Andersson nuk ka më nevojë për mbështetjen e Kakabaveh.

1 VITE ME PARE

"Lufta nuk është kundër Ukrainës, cënon rendin botëror", Zelenskyy flet në Samitin e NATO-s

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Zelenskyy

SPANJË- Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy u ka thënë udhëheqësve të NATO-s në Madrid se Kievit i duhen më shumë armë dhe para për të mbrojtur veten kundër pushtimit rus.

Presidenti ukrainas paralajmëroi se ambiciet e Moskës nuk u ndalën në vendin e tij gjatë një fjalimi virtual në samitin e NATO -s.

"Kjo nuk është një luftë që po bën Rusia vetëm kundër Ukrainës. Kjo është një luftë për të drejtën për të diktuar kushtet në Evropë, për atë se si do të jetë rendi i ardhshëm botëror."- tha Zelenskyy.

Presidenti theksoi se ishte "absolutisht e nevojshme" që vendet e NATO-s të mbështesin Ukrainën me armë, financa dhe sanksione politike kundër Rusisë. Ai theksoi se Ukraina ka nevojë për sisteme moderne raketore dhe të mbrojtjes ajrore.

"Duke na ofruar ato, ju mund të thyeni plotësisht taktikat e Rusisë për të shkatërruar qytete dhe për të terrorizuar civilët."-shtoi ai.

1 VITE ME PARE

Ministri rus: Zgjerimi i NATO-s për Suedinë dhe Finlandën është 'destabilizues'

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Sergei Ryabkov

RUSI- Rusia i sheh planet e Suedisë dhe Finlandës për t'u bashkuar me NATO-n "negativisht", sipas komenteve të zëvendësministrit të jashtëm të vendit.

Sergei Ryabkov ka thënë se zgjerimi i NATO-s është "destabilizues" dhe nuk shton sigurinë e anëtarëve të aleancës. 

Suedia dhe Finlanda do të ftohen zyrtarisht për t'u bashkuar me NATO-n, sipas Sekretarit të Përgjithshëm Jens Stoltenberg, pasi Turqia tërhoqi kundërshtimet e saj.

Ai tha se zgjerimi i NATO-s ishte "e kundërta" e asaj që presidenti Vladimir Putin shpresonte dhe në vend të kësaj tregoi se "dera e aleancës është e hapur".

 

1 VITE ME PARE

Arritja e marrëveshjes, Turqia kërkoi ekstradimin e 33 anëtarëve të PKK dhe FETO nga Suedia dhe Finlanda

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Samiti i NATO-s

SPANJË- Turqia do t'i kërkojë Suedisë dhe Finlandës të ekstradojnë 33 anëtarë të PKK dhe Feto të Fethullah Gulen, organizata që Ankaraja i konsideron "terroriste", tha ministri turk i drejtësisë Bekir Bozdag.

Kërkesa vjen një ditë pas nënshkrimit të një memorandumi midis tre vendeve që i hap rrugën Suedisë dhe Finlandës për t'u bashkuar me NATO-n.

Sipas marrëveshjes së re, ne do t'i kërkojmë Finlandës të ekstradojë gjashtë anëtarë të PKK-së dhe gjashtë anëtarë të Feto-s. Dhe nga Suedia ekstradimi i dhjetë anëtarëve të Fetö dhe njëmbëdhjetë anëtarëve të PKK,"- tha ministri.

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) konsiderohet një organizatë terroriste nga Ankaraja dhe aleatët e saj perëndimorë.

Feto është akronimi i lëvizjes së themeluar nga predikuesi Fethullah Gylen, të cilin presidenti turk e konsideron një organizatë terroriste. Ai jeton në SHBA dhe Erdogan deklaron se e konsideron ndër shumë të tjerë përgjegjës për tentativën e dështuar të grushtit të shtetit të vitit 2016.

1 VITE ME PARE

Biden zbulon qëndrimin e SHBA-s gjatë samitit të NATO-s në Madrid

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Joe Biden

SPANJË- Presidenti i SHBA-s Joe Biden ka folur me sekretarin e NATO-s ku ka rënditur lëvizjet e reja të trupave, dërgesat e pajisjeve dhe instalimet ushtarake që synojnë të demonstrojnë rëndësinë e sigurisë ndërkohë që lufta e Rusisë në Ukrainë po vazhdon. 

"Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë po rriten dhe po dëshmojnë se NATO-ja është e nevojshme tani më shumë se kurrë dhe është po aq e rëndësishme sa ka qenë ndonjëherë”- tha Biden.

Sipas CNN, ai tha se SHBA do të krijojë një seli për Korpusin e Pestë të Ushtrisë në Poloni, do të mbajë një brigadë shtesë rrotulluese prej 3,000 trupash në Rumani, do të rrisë dislokimet me rotacion në shtetet baltike dhe do të dërgojë dy skuadrone shtesë të avionëve luftarakë F-35 në Mbretërinë e Bashkuar.

“Së bashku me aleatët tanë, ne do të sigurohemi që NATO të jetë gati për të përballuar kërcënimet nga të gjitha drejtimet në çdo fushë, tokë, ajër dhe det”- tha Biden. 

Ai vlerësoi përparimin e diplomacisë me Turqinë e cila krijoi terren për Finlandën dhe Suedinë dy vende që po i bashkohen NATO-s. Sipas tij kjo i dërgoi një sinjal të qartë Rusisë se aleanca është e bashkuar.

"Vendimi i tyre për t'u larguar nga neutraliteti dhe tradita e neutralitetit për t'u bashkuar me aleancën e NATO-s do të na bëjë më të fortë dhe më të sigurt dhe NATO-n më të fortë. Ne po dërgojmë një mesazh të pagabueshëm sipas mendimit tim... se NATO është e fortë, e bashkuar dhe hapat që po ndërmarrim gjatë këtij samiti do të rrisin më tej forcën tonë kolektive,"-shtoi Biden.

Biden tha se pranimi i pritshëm i dy vendeve skandinave ishte një shenjë se qëllimet e Putinit kishin dështuar.

1 VITE ME PARE

VD- U takua me mbretin! Gazetarët spanjollë s'njohin Ramën, Berisha: Është i parëndësishëm

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha nuk ka lënë pa komentuar situatën e krijuar në mediat spanjolle, pasi Kryeministri i vendit tonë Edi Rama takoi mbretin e Spanjës, King Felipe VI. Berisha e quan Ramën si të parëndësishëm e se pas 9 vitesh që ka në pushtet asnjeri nuk e di kush është. 

POSTIMI I BERISHËS:

Irrelevant. I parendesishem! Pas 9 vitesh ne pushtet nuk e njohin se kush eshte! Spikeri spanjoll thote: me vjen keq, por personat qe po takojne Mbretin jane te panjohur. sb

1 VITE ME PARE

Olaf Scholz: Të gjithë duhet ta ndihmojnë Ukrainën

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Olaf Scholz

SPANJË- Kancelari gjerman Olaf Scholz tha të mërkurën se aleatët e NATO-s do të vazhdojnë të ndihmojnë Ukrainën të mbrohet kundër Rusisë për "për aq kohë dhe aq intensivisht sa është e nevojshme".

"Rusia me luftën e saj brutale të agresionit ka shkelur sovranitetin dhe integritetin e Ukrainës. Është e drejtë që shtetet që po bashkohen këtu, por gjithashtu edhe shumë të tjerë të japin kontributet e tyre në mënyrë që Ukraina të mund të mbrohet me mjete financiare, me ndihma humanitare, por edhe duke siguruar armë që Ukraina ka nevojë urgjente"-u tha Scholz gazetarëve në Madrit. 

Sipas CNN, të martën, ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht tha se Berlini do të sigurojë një divizion prej 15,000 trupash, me 65 avionë dhe 20 anije, për forcën e gatishmërisë së lartë të NATO-s. Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg njoftoi të hënën se aleanca do të rrisë numrin e trupave në gatishmëri të lartë në më shumë se 300,000 nga viti 2023.

1 VITE ME PARE

Menuja e darkës në Samitin e NATO-s! 13 meze, levrek me “qumësht tigri” dhe shkumë kokosi

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Darka e Samiti te NATO-s

SPANJË- Menuja e darks zyrtare të shtruar nga Mbreti i Spanjës, Filipi VI me Mbretëreshën Letitia në Pallatin e Madridit për nder të liderëve të NATO-s është bërë publike nga Protothema.

Shefi i famshëm madrilen Paco Ronthero ishte ai që gatoi për liderët botërorë. Darka nisi fillimisht me 13 meze të cilat përfshinin ullinj sferikë, briosh me ton të kuq dhe mustardë të stilit të vjetër , ushqim deti me levrek me “qumësht tigri” (salcë e famshme e kuzhinës peruane), picania viçi, karavidhe me vaj ulliri dhe grejpfrut rozë, grejpfrut romesco, taco me mish viçi të ëmbëlsuar dhe salmon të tymosur.

Mezet plotësoheshin me kroketa me karkaleca me hudhër, misër të pjekur me guacamole, kroketa merluci të skuqur dhe gazpaço me vaj borziloku. Pjata kryesore ishte merluci me salcë më të vogël, tapiokë dhe lëng trofte, ndërsa për ëmbëlsirë Ronthero përgatiti shkumë kokosi me granitë mente dhe fruta pasioni.

Menuja shoqërohej me verë të kuqe, të bardhë dhe të gazuar, si dhe me ujë. 

Samiti i NATO-s nis zyrtarisht sot, në orën 11:00, me ceremoninë e pritjes së liderëve nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg dhe kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez. Në orën 11:30 do të fillojë Samiti me ndërhyrjen në fillim të Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky. Dreka e liderëve është planifikuar për në orën 14:30. Në orën 16:00 do të zgjerohet Samiti i NATO-s me pjesëmarrjen e Australisë, Gjeorgjisë, Japonisë, Koresë, Zelandës së Re, Suedisë, Finlandës, Presidentëve të Këshillit Evropian dhe Komisionit Evropian. Sot në orën 20:00 do të jetë darka joformale e liderëve të vendeve anëtare të NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

1 VITE ME PARE

Biden mbërrin në samitin e NATO-s në Madrid

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Joe Biden

SPANJË- Presidenti Joe Biden mbërriti në një samit të NATO-s në Madrid, ku ai planifikon të njoftojë një forcim të konsiderueshëm të forcave përgjatë krahut lindor të aleancës pasi lufta e Rusisë në Ukrainë nuk tregon shenja ngadalësimi.

Sipas CNN, udhëheqësit e NATO-s kanë hyrë në bisedime pasi Turqia hoqi kundërshtimet e saj ndaj bashkimit të Finlandës dhe Suedisë në aleancën ushtarake, duke krijuar terrenin për dy vendet neutrale për një kohë të gjatë për të hyrë në bllokun mbrojtës.

Në Madrid, udhëheqësit planifikojnë të bien dakord për angazhime të reja të mëdha të sigurisë, të ngjashme me të cilat nuk janë parë që nga Lufta e Ftohtë. Të martën, Biden tha se po dërgonte dy artileri shtesë në Stacionin Detar Rota në Spanjë, me qëllim që të forconte praninë detare amerikane në rajon.

Ai do të bëjë njoftime shtesë të mërkurën për rritjen e forcës në "tokë, det dhe ajër", sipas ndihmësit të tij të lartë për sigurinë kombëtare, i cili tha se forcat amerikane përgjatë skajit lindor të NATO-s do të lëvizin "në një gjendje të qëndrueshme" në rajon.

1 VITE ME PARE

Kryeministri i Spanjës: Rusia ka kaluar nga partneri strategjik i NATO-s në një kërcënim

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Pedro Sanchez

SPANJË- Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez tha sot se në vetëm një dekadë, marrëdhënia e NATO-s me Rusinë ka ndryshuar nga një partneritet në një kërcënim kyç.  

"Nëse shikojmë prapa në vitin 2010, koncepti strategjik i NATO-s i dekadës së kaluar u miratua në Lisbonë. Ajo e quajti Rusinë një partner strategjik. Tani, në të kundërt, koncepti strategjik (NATO) i Madridit do ta quajë Rusinë kërcënimin kryesor për aleatët,”- tha Sanchez në një intervistë për radion spanjolle SER, pak para seancës hapëse të Samitit të NATO-s në Madrid.  

Sipas CNN, me të mbërritur në samit, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg gjithashtu kujtoi se në vitin 2010, në Samitin e NATO-s në Lisbonë, Rusia mori pjesë në takime atje. Stoltenberg tha se ai mendon se liderët e NATO-s në Madrid do të bien dakord "që Rusia përbën një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë tonë dhe kjo do të reflektohet" në konceptin e ri strategjik të NATO-s. 

"Koncepti strategjik do të pasqyrojë gjithashtu një realitet të ri,"-tha ai.  

1 VITE ME PARE

Johnson: Nëse Putin do të ishte grua, nuk do ta kishte nisur luftën në Ukrainë

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Boris Johnson

MBRETËRIA E BASHKUAR- Kryeministri britanik Boris Johnson ka pohuar se Vladimir Putin nuk do të kishte pushtuar Ukrainën nëse do të ishte grua dhe beson se lufta është një “shembull i përsosur i maskulitetit toksik”. Komentet e Johnson vijnë përpara një takimi të NATO-s ku aleatët do të diskutojnë se si t'i përgjigjen kërcënimeve të ardhshme.

Duke folur pas samitit të G7 në Bavari, Johnson dha një intervistë për një gazetë gjermane ku përmendi barazinë gjinore dhe që sipas tij nëse Putini do të ishte grua nuk do të kishte nisur luftën.

“Nëse Putini do të ishte një grua, gjë që ai padyshim që nuk është, por nëse do të ishte, unë me të vërtetë nuk mendoj se ai do të kishte nisur një luftë të çmendur, macho pushtimi dhe dhune në mënyrën që ka. Nëse doni një shembull të përsosur të maskulinitetit toksik, kjo është ajo që ai po bën në Ukrainë,"- tha Johnson.

Sipas BBC, Johnson tha gjithashtu se edhe pse udhëheqësit e G7-ës duan "dëshpërimisht" një fund të luftës në Ukrainë, aktualisht nuk ka asnjë marrëveshje për këtë. Johnson tha se Perëndimi duhet të mbështesë strategjinë ushtarake të Ukrainës, në mënyrë që ta sjellë presidentin Volodymr Zelenskyy në pozicionin më të mirë të mundshëm në negociatat me Rusinë kur të vijnë përfundimisht bisedimet.

1 VITE ME PARE

LUFTA/ Zelenskyy: Rusia shtet 'terrorist'. Biden mbështet marrëveshjen e NATO-s për Finlandën dhe Suedinë 

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Lufta ne Ukraine

UKRAINË-Lufta sot ka hyrë në ditën e 126. Sulmet ruse janë çdo ditë në progres, ato shkaktojnë dhjetëra të vdekur. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, akuzoi dje liderin rus Vladimir Putin se u bë “terrorist” duke udhëhequr një “shtet terrorist” dhe kërkoi përjashtimin e Rusisë nga Kombet e Bashkuara. 

Presidenti amerikan Joe Biden e përshkroi marrëveshjen si "një hap vendimtar drejt një ftese të NATO-s në Finlandë dhe Suedi, e cila do të forcojë aleancën tonë dhe do të forcojë sigurinë tonë kolektive".

Ekipet e shpëtimit vazhdojnë të punojnë për shkak të shkatërrimit të lënë pas nga greva në Kremenchuk , me dhjetëra njerëz ende të zhdukur.

Të 15 anëtarët e Këshillit të Sigurimit, përfshirë Rusinë, qëndruan për një moment heshtje pasi Zelenskyy u kërkoi atyre të "përkujtonin të gjithë ukrainasit që janë vrarë në këtë luftë".

Zëvendës ambasadori i Rusisë në OKB Dmitry Polyanskiy i tha këshillit se paraqitja e Zelenskyy përmes videove kishte minuar autoritetin e trupit . 

Gjatë samitit të NATO-s, Turqia, Finlanda dhe Suedia nënshkruan një memorandum trepalësh , duke hapur rrugën përpara për të dy vendet nordike për t'u bashkuar me aleancën. 

Marrëveshja përfshin Finlandën dhe Suedinë heqjen e embargos së armëve , ndryshimin e ligjeve të tyre mbi terrorizmin, mbështetjen e Turqisë në konfliktin e saj me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit dhe ndalimin e mbështetjes së Forcave të Mbrojtjes së Popullit të partisë siriane.

Rusia ka bombarduar sërish Kharkivin, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, duke goditur ndërtesat e banimit dhe një shkollë fillore.
 

1 VITE ME PARE

Flamuri shqiptar në Madrid/ 'Mburret' Rama: Thuaje që s'është më i bukur i pari. Komentuesit: Është në fund

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Edi Rama

SPANJË- Kryeministri Edi Rama ndodhet për një vizitë zyrtare në Spanjë ku do të marrë pjesë në punimet e Samitit të NATO-s që do të zhvillohet sot dhe nesër në Madrid. Ai ka ndarë një foto nga holli i Pallatit Mbretëror, duke treguar renditjen e flamurëve të shteteve pjesmarrëse. Sipas kryeministrit, flamuri shqiptar është i pari. 

'Hajde thuaj po deshe që s'është më i bukuri ky i pari'- shkruan Rama përkah fotos në Facebook. 

Mirëpo sipas komentuesve, flamuri shqiptar është në fund e jo në fillim siç Rama mburret. Ata ia bëjnë me dije në komente, se po flamuri shqiptar është shumë i bukur mirëpo në këtë rast është në fund. 

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe

Siç shihet dhe në fotot e ndara nga mediat spanjolle, në momentin që të ftuarit vijnë, flamuri i parë që shohin është ai i BE-së. Në këtë foto është Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, e cila është ftuar nga mbretërit. 

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe

Kryeministri Edi Rama dhe bashkëshortja e tij Linda Rama ishin të ftuar dje në darkën mbretërore gala organizuar nga Madhëria e Tij, Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe Mbretëresha Letizia në Pallatin Mbretëror të Madridit, ku morën pjesë kryetarët e qeverive dhe të shteteve anëtare të NATO-s.

1 VITE ME PARE

VIDEO- Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama, ka ndarë në Facebook një video, ku tregohet momenti i pritjes nga Mbreti Filipe V li Spanjës dhe Mbretëresha Letizia. Rama së bashku me liderët e tjerë botërorë do të marrin pjesë në Samitin e NATOS i cili do të zhvillohet në Madrid sot dhe nesër. Kreu i qeverisë shihet krah bashkëshortes së tij, Linda Ramës, e cila ka zgjedhur që të vishet bardh e zi. 

POSTIMI I RAMËS:

MIRËMËNGJES dhe me këtë moment të hyrjes në pritjen e organizuar mbrëmë nga Madhëria e Tij, Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe Madhëria e Saj, Mbretëresha Letizia, për mirëseardhjen e udhëheqësve të shteteve pjesëmarrëse në Samitin e NATO-s, ju uroj një ditë të mbarë

 

1 VITE ME PARE

Samiti i NATO/ Pallati Mbretëror i Madridit 'hap' dyert për 40 liderë, mes tyre Rama

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Edi Rama

SPANJË- Mbretërit Felipe dhe Letizia kanë hapur dyert e Pallatit Mbretëror për të festuar një darkë historike me rastin e samitit të NATO-s  që zhvillohet deri të enjten në Madrid. Më shumë se 40 liderë botërorë janë pritur nga Felipe VI dhe gruaja e tij. Monarku priti Joe Biden, presidentin e Shteteve të Bashkuara, në bazën Torrejón de Ardoz dhe Letizia zhvilloi një takim me zonjën e parë, Jill Biden.

Po ashtu Kyriakos dhe Mareva Mitsotaki u pritën së fundmi nga Mbreti Felipe i Spanjës dhe gruaja e tij Mbretëresha Letitia, së bashku me të gjithë liderët e tjerë të Aleancës së Atlantikut të Veriut. 

Kryeministër i Shqipërisë Edi Rama së bashku me Linda Ramën u pritën nga monarkët.

'Një njeri shumëplanësh që e ka zhvilluar punën e tij profesionale në fusha të ndryshme nga njëra-tjetra si reklama apo piktura. Ai gjithashtu ka luajtur basketboll profesionalisht dhe është rimartuar me Linda Ramën, e cila ka zgjedhur një veshje bardh e zi për darkë.'- shkruajnë mediat vendase për kryeministrin shqiptar. 

1 VITE ME PARE

VIDEO/ Çifti Rama pozon me familjen mbretërore, gazetari spanjoll: S’e di kush janë, s’i njoh

SPANJË- Kryeministri Edi Rama është pritur në një mbrëmje gala nga mbreti i Spanjës King Felipe VI si 40 Kryeministrat dhe Presidentët e vendeve anëtare të Aleancës NATO.

Rama shfaqet në krah të Linda Ramës, bashkëshortes së tij, teksa pozon me familjen mbretërore. E gjithë ceremonia është transmetuar në të gjitha televizionet, por një prej gazetarëve që komenton personazhet, nuk di të thotë se cili është Rama pasi nuk e njeh atë.


"Më vjen keq po nuk e di kush janë këta personat,"- thotë gazetari në video.

E pabesueshme …!Spikeri spanjoll që po komenton takimet thotë se nuk e njeh liderin global !!!"- shkruan Paloka në postim.

1 VITE ME PARE

Udhëheqësit mirëpresin marrëveshjen e Finlandës dhe Suedisë: Lajm fantastik

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Joe Biden dhe Boris Johnson

SHBA- Vendet perëndimore po e mirëpresin lajmin se Turqia ka hequr dorë nga kundërshtimet e saj ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në aleancën ushtarake të NATO-s. Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka postuar mbështetjen e tij në Twitter për marrëveshjen mes Turqisë dhe vendeve nordike.

“Lajm fantastik teksa nisim samitin e NATO-s. Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës do ta bëjë aleancën tonë të shkëlqyer më të fortë dhe më të sigurt," shkroi ai. 

Presidenti i SHBA Joe Biden është gjithashtu mbështetës i marrëveshjes, sipas komenteve nga një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë të cituar nga Reuters. Zyrtari tha se ky veprim shënon një ndryshim të rëndësishëm detar në qëndrimin e sigurisë.

1 VITE ME PARE

Turqia merr vendimin, i thotë 'Po' Suedisë dhe Finlandës për anëtarësimin në NATO

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe

FINLADË- Presidenti finlandez Sauli Niinistö tha të martën se Turqia ka rënë dakord të mbështesë ofertat e Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim në NATO. CNN shkruan se një memorandum i përbashkët për këtë çështje u nënshkrua nga Turqia, Finlanda dhe Suedia të martën në Madrid përpara një samiti të NATO-s.

Memorandumi i përbashkët nënvizon angazhimin e Finlandës, Suedisë dhe Turqisë për të dhënë mbështetjen e tyre të plotë kundër kërcënimeve ndaj sigurisë së njëri-tjetrit.  

"Hapat konkretë të anëtarësimit tonë në NATO do të bien dakord nga aleatët e NATO-s gjatë dy ditëve të ardhshme, por ky vendim tani është i afërt," tha Niinistö. 

1 VITE ME PARE

Boris Johnson parashikon "bisedime të vështira" me Turqinë për pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Boris Johnson

SPANJË- Boris Johnson pranoi se bisedimet mbi anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO do të çonin në një "diskutim të vështirë" me Turqinë në samitin e Aleancës së Atlantikut të Veriut, por mirëpriti "progresin".

Finlanda dhe Suedia, të cilat po përmbysin dekada të neutralitetit historik, tani duan të bashkohen me ne. Do të jetë një diskutim i vështirë”, u tha kryeministri britanik gazetarëve në aeroplanin që e transportonte në Madrid.

Pas fillimit të luftës në Ukrainë, Suedia dhe Finlanda paraqitën kërkesën e tyre për tu anëtarësuar në NATO por u hasën në kundërshtimin e Turqisë e cila kërcënoi me veto. Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan u shpreh se vendi i tij nuk mund të pranojë në NATO vende të cilat mbështesin terroriszmin, duke i akuzuar ata se nuk pranojnë të ekstradojnë anëtar të grupit FETO.

1 VITE ME PARE

Samiti i NATO-s/ Fillon takimi kritik i Erdogan me liderët suedezë dhe finlandezë

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Erdogan

SPANJË- Ka filluar në Madrid një takim midis presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, homologut finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministres suedeze Magdalena Anderson në një përpjekje për të hequr veton turke për pranimin e dy vendeve në NATO.

Ky takim zhvillohet në ambientet e samitit të Aleancës në kryeqytetin spanjoll dhe synon heqjen e vetos turke për anëtarësimin e dy vendeve nordike në NATO.

Turqia po bllokon Suedinë dhe Finlandën për t'u bashkuar me NATO-n, sepse i akuzon ata për pritjen e luftëtarëve të PKK-së kurde, të cilën e konsideron si "terroriste".

1 VITE ME PARE

SHBA pritet të shpallë hapa për të rritur sigurinë e NATO-s kundër kërcënimit rus

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Joe Biden

SHBA- Presidenti Joe Biden do të bëjë njoftime specifike gjatë samitit të NATO-s të kësaj jave në Madrid, duke rritur qëndrimin e forcës amerikane teksa duket të kundërshtojë një "kërcënim më akut dhe më të rënduar rus", sipas këshilltarit të sigurisë kombëtare, Jake Sullivan.

Njoftimet përfshijnë shtimin e dy destrojerëve amerikanë me bazë në Stacionin Detar Rota në Spanjë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të destrojerëve amerikanë të vendosur atje në gjashtë. Biden planifikoi të diskutonte vendimin me kryeministrin Pedro Sánchez gjatë një takimi të martën.

"Ato do të ndihmojnë në rritjen e pranisë detare të Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s," tha Sullivan në bordin e Air Force One ndërsa Biden po fluturonte për në Madrid.

Ai tha se e gjithë aleanca e NATO-s po planifikonte gjithashtu të binte dakord mbi objektivat specifike për rritjen e fondeve për NATO-n nga buxhetet e tyre kombëtare.

Kjo vjen pasi sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg njoftoi të hënën se aleanca ushtarake e udhëhequr nga SHBA do të rrisë grupet e saj të betejës në pjesën lindore të aleancës deri në nivelet e brigadës, duke thënë se do të ishte riparimi më i madh i parandalimit dhe mbrojtjes sonë kolektive që nga Lufta e ftohtë.

"Ne do të rrisim numrin e forcave të gatishmërisë së lartë në mbi 300,000," tha ai, duke shtuar se do të përfshijë më shumë pajisje të para-pozicionuara dhe rezerva të furnizimeve ushtarake; më shumë aftësi të vendosura përpara, si mbrojtja ajrore; komandë dhe kontroll të forcuar dhe plane të përmirësuara të mbrojtjes, me forca të paracaktuara për të mbrojtur aleatë të veçantë."-shtoi ai.

1 VITE ME PARE

Rama niset drejt Madridit për samitin e NATO-s, Xhaçka e Peleshi pjesë e delegacionit

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama do të kryesojë delegacionin shqiptar që do të marrë pjesë në punimet e Samitit të NATO-s. Lajmi është bërë me dije nga Ministria e Jashtme.

Në një njoftim zyrtar bëhet me dije se në Samit do të diskutohen ndër të tjera vazhdimi i mbështetjes ndaj Ukrainës për një afat më të gjatë si dhe dakordësimi mbi Konceptin Strategjik 2022. Pjesë e delegacionit janë edhe ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka dhe ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi.

“Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka është nisur sot për samitin e NATO-s që do të mbahet në Madrid, si pjesë e delegacionit të kryesuar nga kryeministri Edi Rama. Ministrja Xhaçka do të zhvillojë takime me homologë të Finlandës, Holandës dhe Norvegjisë. Në samit do të diskutohen ndër të tjera vazhdimi i mbështetjes ndaj Ukrainës për një afat më të gjatë, si dhe dakordësimi mbi Konceptin Strategjik 2022,”- njofton ministria e Jashtme.

1 VITE ME PARE

Zelenskyy zhvillon një telefonatë me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg përpara samitit 

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Volodymyr Zelenskyy

UKRAINË-Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka njoftuar përmes një postimi në Twitter përpara samitit të NATO-s në Madrid se ka folur me sekretarin e përgjithshëm Jens Stoltenberg.

"Ka pasur një bisedë telefonike me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Qëndrimet e koordinuara në prag të samitit të NATO-s në Madrid. Theksoi rëndësinë e një sistemi të fuqishëm të mbrojtjes raketore për Ukrainën për të parandaluar sulmet terroriste ruse," ka shkruar Zeklenskyy.

Udhëheqësit e aleancës më të madhe të mbrojtjes në botë do të mblidhen në Madrid këtë javë për samitin e NATO-s 2022. Punimet nga 28 deri më 30 qershor, por mbahen në një kohë të tensionit global të rritur mes luftës së Rusisë në Ukrainë. Në

1 VITE ME PARE

Samiti i NATO-s/ Mitsotakis dhe Erdogan ballë për ballë në darkën mbretërore

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Kyriakos Mitsotakis

SPANJË- Presidenti tuk Rexhep Tajip Erdogan do të jetë ballë për ballë me Kyriakos Mitsotakis, pas vendimit të tij për të prishur urat diplomatike me Greqinë. Presidenti turk është i ftuar dhe do të jetë në të njëjtën tryezë me kryeministrin grek dhe liderë të tjerë të huaj, në darkën e shtruar për nder të tyre nga Mbreti i Spanjës.

Sipas CNN.gr, Kyriakos Mitsotakis pati kontakte të njëpasnjëshme në Pallatin Maximos me ministrin e Jashtëm Nikos Dendias dhe atë të Mbrojtjes Kombëtare, Nikos Panagiotopoulos, të cilët do ta shoqërojnë në Samitin e Madridit.

Gjatë takimeve pritet që Erdogan të diskutojë edhe mbi çështjen e “militarizimit” të ishujve grekë. Në këtë drejtim është krijuar një dosje e plotë që përmban hartën e të ashtuquajturit “Atdheu blu”.

Në dosje janë të përfshira gjithashtu statistikat e përgjithshme të sfidave turke, të tilla si fluturimet e luftëtarëve turq mbi ishujt e banuar grekë. 

1 VITE ME PARE

Samiti i NATO-s/ Bisedimet e pranimit Suedi-Finlandë, Erdogan takon sot kryeministren suedeze

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Rexhep Tajip Erdogan

SPANJË- Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është ulur sot në tryezën e bisedimeve, ku do të takohet me kryeministren suedeze Eva Magdalena Anderson dhe presidentin finlandez Sauli Niinistste në Madrid për të diskutuar aplikimet e dy vendeve për anëtarësim.

Sipas CNN, Erdogan, i cili ka bllokuar çdo përparim në këtë çështje, ka akuzuar Stokholmin dhe Helsinkin për mbështetjen e "organizatave terroriste" dhe nuk ka treguar asnjë qëllim për të bërë kompromis përpara bisedimeve.

"Nesër do të shkojmë në samitin e NATO-s në Spanjë dhe do të bëjmë atë që është e nevojshme për të mbrojtur të drejtat dhe interesat e vendit tonë”- tha kreu i shtetit turk të hënën.

Sipas një burimi qeveritar thuhet se i deklaroi gjithashtu se do t'ua shpjegonte hipokrizinë për "organizatat terroriste" krerëve të tjerë të shteteve dhe qeverive me dokumente, informacione dhe foto.

Erdogan ka akuzuar Suedinë dhe Finlandën se mbështesin Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe Njësitë e Mbrojtjes së Popullit (YPG), të cilat Turqia i përshkruan si "organizata terroriste". Ndërkohë Stokholmi dhe Helsinki kundërshtojnë akuzat turke.

I pranishëm në bisedime do të jetë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg , i cili synon të parandalojë opozitën turke ndaj anëtarësimit të dy vendeve nordike në Aleancën Atlantike që të lënë në hije samitin. Aleanca ushtarake prej 30 anëtarësh pritet të miratojë një doktrinë të re strategjike dhe planifikon të forcojë krahun e saj lindor në samit, i pari që nga pushtimi rus i Ukrainës më 24 shkurt.

1 VITE ME PARE

Samiti i NATO-s 2022 në Madrid: 5 gjëra që duhen ditur

Samiti i NATO-s në Madrid, Rama pritet nga Mbreti Felipe VI dhe
Jens Stoltenberg

SPANJË- Udhëheqësit e aleancës më të madhe të mbrojtjes në botë do të mblidhen në Madrid këtë javë për samitin e NATO-s 2022. Punimet nga 28 deri më 30 qershor, por mbahen në një kohë të tensionit global të rritur mes luftës së Rusisë në Ukrainë. Në këtë shkrim janë listuar pesë gjëra që duhet të dini për samitin, të cilat analistët e sigurisë thonë se mund të ndikojnë në prioritetet e mbrojtjes dhe sigurisë së vendeve jo vetëm në Perëndim, por edhe në mbarë botën.

Çfarë po ndodh dhe pse është e rëndësishme?

Në samitin e NATO-s të vitit të kaluar në Bruksel, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg theksoi se marrëdhënia e aleancës me Rusinë ishte në "pikën më të ulët që nga fundi i Luftës së Ftohtë". Fjalët e tij u bënë realitet kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt, duke përkeqësuar më tej marrëdhëniet midis NATO-s dhe Kremlinit.

Harry Nedelcu, kreu i politikës në Rasmussen Global dhe përgjegjës për grupin e saj të punës për Ukrainën e Lirë, i tha Al Jazeera se samiti ka të ngjarë të shohë NATO-n të pranojë të forcojë praninë e saj në krahun e saj lindor. 

Anëtarësimi në NATO për Suedinë dhe Finlandën pritej të ishte i shpejtë. A qëndron ende kjo?

Qershia mbi tortë e samitit të këtij viti do të jetë oferta e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO. Në maj, të dy hoqën dorë nga neutraliteti ushtarak për dekada dhe njoftuan se bashkimi me aleancën do të ishte një hap në drejtimin e duhur mes realitete të reja gjeopolitike në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës. Por procesi i anëtarësimit ka ngecur pasi Turqia akuzoi fqinjët nordikë se ishin kthyer në një stehë të sigurtë për Partinë e jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila renditet si një grup "terrorist" nga Turqia dhe aleatët e saj.

Gjatë një vizite të fundit në Suedi, Stoltenberg u tha gazetarëve se NATO po punonte shumë për të zgjidhur shqetësimet e Turqisë "sa më shpejt të jetë e mundur".

A do të anëtarësohet ndonjëherë Ukraina në NATO?

Kremlini ka qenë prej kohësh kritik ndaj zgjerimit të NATO-s në Evropën Lindore. Kërkesat e sigurisë të presidentit rus Vladimir Putin ndaj NATO-s përfshinin përjashtimin e anëtarësimit të Ukrainës në aleancën ushtarake. Duke iu drejtuar një takimi të Forcës së Përbashkët të Ekspeditës në mars, ku disa vende të NATO-s mblidhen për të diskutuar zgjidhjet për t'iu përgjigjur krizave, presidenti ukrainas Volodomyr Zelenskyy tha se e kuptonte që Ukraina nuk mund të bëhej më anëtare e NATO-s.

Rritja e shpenzimeve për mbrojtjen

Një nga debatet më të mëdha mes aleatëve të NATO-s është se sa shpenzon secili vend për mbrojtjen. Në vitin 2006, anëtarët e aleancës u zotuan se çdo vend i NATO-s do t'i kushtonte 2 përqind të prodhimit të brendshëm bruto mbrojtjes. Por ka pasur ndarje mes anëtarëve lidhur me atë se kush shpenzon më shumë për mbrojtje.

Lufta e vazhdueshme në Ukrainë e ka zmadhuar shtrirjen e këtij debati për shpenzimet. Nedelcu tha se gjithnjë e më shumë anëtarë të NATO-s po arrijnë pragun prej 2 për qind.

Kina në rendin e ditës?

Në samitin e NATO-s vitin e kaluar, Stoltenberg theksoi se "Kina po i afrohej më shumë aleancës" dhe tha se ishte e rëndësishme që NATO të zhvillonte një pozicion të qartë dhe të bashkuar ndaj Pekinit. Me turbullimin e vazhdueshëm të Kinës për luftën e Kremlinit në Ukrainë dhe kërcënimet kundër Tajvanit dhe vendeve të tjera në rajonin Indo-Paqësor, Nedelcu mendon se lutja e Stoltenberg në lidhje me një pozicion ndaj Kinës do të zmadhohet në Madrid dhe se është e rëndësishme të shikohet për një gjuhë të fortë në Kina në samit.

“Do të ketë diskutime mes anëtarëve të aleancës për Kinën si një konkurrent strategjik. Kjo do të shtrojë gjithashtu pyetjen: çfarë roli do të kërkojë NATO kur bëhet fjalë për sigurinë e Indo-Paqësorit, dhe si do të kërkojë NATO të ketë një fjalë për sigurinë në Indo-Paqësorin ose ngushticën e Tajvanit, pasi kjo është gjithnjë e më shumë… e lidhur me Atlantikun e Veriut sigurinë”, tha Nedelcu për Al Jazeera./ Marrë nga aljazeera.com

nato ne spanje samiti i nato-s

Sondazh

Poll

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet