LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

PS braktis mbledhjen e Komisionit për TIMS/ Debate për listën e dëshmitarëve, Salianji: Do të kthehen me një këmbë

• Ka përfunduar mbledhja e Komisionit Hetimor për ndërhyrjet në sistemin TIMS. • Mlbedhja nisi dhe u shoqërua me debate mes mazhorancës dhe opozitës për listat e personave që do të thirren për të dëshmuar në komision, ku përfshihen edhe kryeministri edhe ministra. • Kryetari i komisionit, Ervin Salianji tha se lista është emëruar me shumicë votash dhe se socialistët kanë si synim të pengojnë hetimet. • Ai i bëri thirrje anëtarëve të mazhorancës të mos mbrojnë kriminelët që kanë ndërhyrë në sistemin e TIMS. • Pas pushimit disa minutësh që kërkuan, anëtarët e PS-së kanë braktisur mbledhjen e Komisionit Hetimor. • Sipas tyre arsyeja që nuk u kthyen më në mbledhje ishte "miratimi i njëanshëm i listës së dëshmitarëve që do të thirren në kuadër të hetimeve të komisionit". • Pas rinisjes së mbledhjes, Salianji tha se socialistët "ikën si djalli i temjanit" nga frika se inistitucionet do të japin llogari. Ai tha se kërkesat për informacion drejtuar institucioneve do të depozitohen ashtu sic janë, ndërsa me ironi u shpreh PS do të kthehet në komisionin "me një këmbë siç ka ndodhur herët e tjera".

5 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

PS braktis mbledhjen pas pushimit/ "Ikën si djalli i temjanit", Salianji: Do të kthehen me një këmbë, institucionet do të japin llogarinë një më një

PS braktis mbledhjen e Komisionit për TIMS/ Debate për listën e
mbledhja e komisionit

TIRANË- Pas pushimit disa minutësh që kërkuan, anëtarët e Partisë Socialiste kanë braktisur mbledhjen e Komisionit Hetimor për ndërhyrjet në sistemin TIMS. 

Sipas tyre arsyeja që nuk u kthyen më në mbledhje ishte "miratimi i njëanshëm i listës së dëshmitarëve që do të thirren në kuadër të hetimeve të komisionit". 

Pas rinisjes së mbledhjes, Salianji tha se socialistët "ikën si djalli i temjanit" nga frika se inistitucionet do të japin llogari. Ai tha se kërkesat për informacion drejtuar institucioneve do të depozitohen ashtu sic janë, ndërsa me ironi u shpreh PS do të kthehet në komisionin "me një këmbë siç ka ndodhur herët e tjera".

"Ikën si djalli temjanit nga frika se institucionet do të jepnin llogari. Llogarinë do ta japni një më një sepse ajo vendimmarrje është marrë nga ky komision me vendim të ndërmjetëm. Kërkesat apo ankesat apo qaravitjet që kemi qenë në tulat, kishim temperaturë, kishim sëmurë gjyshen, nuk e kishim mendjen, bëmë ironi nuk hyjnë në punë. Me këtë metodë kanë shkatërruar Shqipërinë. Kërkesat për informacion drejtuar institucioneve do të depozitohen ashtu sic janë. PS nëse do të bllokojë punën e komisionit hetimor, e dinim që këtë variant do bëjnë, kam përshtypjen që do kthehen me një këmbë, sic ka ndodhur edhe herët e tjera. Hyjnë me mendtë e tyre dhe dalin me mendtë e të tjerëve nga telefonatat. Nuk kërkojnë të diskutojnë në publik, por në vende të tjera. Është e dukshme se kush ka gjera për të fshehur.", tha Salianji. 

1 MUAJ ME PARE

Komisioni Hetimor për TIMS/ Dogjani: Drejtori që duhej të ruante të dhënat hyri në sistem me dy persona, njëri i dënuar për drogë dhe prostitucion

PS braktis mbledhjen e Komisionit për TIMS/ Debate për listën e
asllan dogjani

TIRANË- Në mbledhjen e Komisionit Hetimor për ndërhyrjet në sistemin TIMS, deputeti i PD-së, Asllan Dogjani tha se kreu i Drejtorisë së Teknologjisë dhe Informacionit, Ervin Muça shkoi në zyrat e sistemit TIMS bashkë me dy persona të jashtëm për të marrë të dhënat. Sipas Dogjanit, njëri prej tyre ishte i dënuar në Itali për trafik droge dhe prostitucion. 

“Më datë 2 gusht, te porta kryesore kanë hyrë Besian Tanuzi dhe Klodian Mazari që në mbledhjen e kaluar thashë është dënuar në Itali për prostitucion dhe trafik droge, me detyrë përgjegjës sektori pranë AKSHI. Dhe një vajzë, Marjana Shehu që nuk është punonjëse e Sistemit TIMS. Pra drejtori ka shkuar me dy persona. Ky që është ngarkuar për të ruajtur, ka marrë një të dënuar për trafik droge dhe prostitucioni”, tha midis të tjerash Dogjani.

1 MUAJ ME PARE

Ndërpritet Komisioni për TIMS, Gogu: Të miratojmë çdo kërkesë të ekspertëve për informacion

PS braktis mbledhjen e Komisionit për TIMS/ Debate për listën e
komisioni hetimor

TIRANË- Në mbledhjen e Komisionit Hetimor për të dhënat e TIMS, nënkryetari Toni Gogu propozoi në emër të anëtarëve të mazhorancës të miratohen kërkesat e ekspertëve për informacion. Pas propozimit Gogu kërkoi një pushim të shkurtër të mbledhjes.

"Votojmë sot çdo kërkesë për marrje informacioni. Por ju lutem mos sillni kulturën e asgjësimit të votës. Ne kërkojmë që të votojmë. Veprimtaria jonë duhet të mos ketë asnjë ves ligjor. Ekspertët mbledhin informacion dhe i propozojnë komisionit një plan hetimor. Nuk mund të ketë vendime të njëanshme. Të miratojmë çdo kërkesë për informacion", deklaroi Gogu.

 

1 MUAJ ME PARE

Lista e dëshmitarëve shkakton debate te Komisioni për TIMS, Salianji: PS ka si qëllim të pengojë hetimet e çdo krimi

PS braktis mbledhjen e Komisionit për TIMS/ Debate për listën e
komisioni per tims

TIRANË- Ka nisur dhe vijuar me debat mbledhja e Komisionit Hetimor për ndërhyrjet në sistemin TIMS. Debati ka nisur për listat e personave që do të thirren për të dëshmuar në komision, ku përfshihen edhe kryeministri edhe ministra. 

Kryetari i komisionit, Ervin Salianji tha se lista është emëruar me shumicë votash dhe se socialistët kanë si synim të pengojnë hetimet.

“Sa herë dilni nga mbledhja kur vini në mbledhje vini me mend të tjera. Ja keni shembull komisionin tjetër se si e bllokoni. PS ka si qëllim të pengojë hetimet e çdo krimi, doni t’i bëni barrikadë dhe mbrojtje ndaj ligjit për të gjithë kriminelët që kanë hyrë në atë sistem. Jeni të shqetësuar në mos ky komision e nxjerr se ku kanë shkuar të dhënat, nëse kanë shkuar për grupet kriminale apo janë fshirë të dhëna nga sistemit TIMS. Nëse doni ta bllokoni, jeni në të drejtën tuaj. Por të bllokoni kërkesën për informacion, unë besoj që cilido që ka guxim ta bëjë këtë, do të shkojë në dyert e drejtësisë siç ka ndodhur me çdo abuzues.

Mos të bëjmë lojëra sikur ju jeni të shqetësuar. Cilën emër doni të hiqni nga kërkesa për informacion. Cilën pyetje doni të hiqni? Çfarë ka për t’u shqetësuar? Që urdhrat e emërimit të personave që janë dënuar për falsifikim? Që persona nuk kanë bërë asnjë ditë në Akademinë e Policisë janë emëruar? Kërkesa për informacion janë. Nuk po i kërkohet jeta askujt. Ju vini dhe bëni politikë gjithë kohës. Ne e kemi shkatërruar Shqipërinë dhe e kemi sjell në këtë derexhe. Nëse doni që të kemi dakordësi po”, theksoi ai.

1 MUAJ ME PARE

Komisioni Hetimor/ Debat mes Salianjit dhe Gogut: Është e vërtetuar se ka ndërhyrje në sistemin TIMS

PS braktis mbledhjen e Komisionit për TIMS/ Debate për listën e
ervin salianji

TIRANË- Po zhvillohet seanca e radhës e Komiosionit Hetimor për ndërhyrjet në sistemin TIMS. Nënkryetari i Komisionit, Tonin Gogu ka kërkuar që mbledhja e sotme të jetë vazhdimi i mbledhjes së kaluar.

Ndërkohë kryetari i këtij komisioni, Ervin Salianji u shpreh se tashmë është e vërtetuar se ka ndërhyrje në sistemin TIMS. Sipas tij kolegët socialiste nuk mund të ndryshojnë mendim për të zhbërë vendimmarrjen e mbledhjes së kaluar.

DEBATI:

Toni Gogu: Grupi i ynë në këtë komision vlerëson që në rendin e ditës konsiderohet vazhdimi i mbledhjes së kaluar. Mungon miratimi i procesverbalit. Seanca që nisëm të premte nuk ka përfunduar dhe në këtë kuptim do të donim që të shqyrtohet kërkesa jonë që kemi bërë në atë pjesë të mbledhjes ku kërkuam riformuluam e pikës së dytë të rendit të ditës që ishte paraqitje e kërkesave nga ekspertet dhe jo miratimi i saj. Sepse ligji pavarësisht dëshirave tona thotë qartë që ekspertet paraqesin kërkesat e tyre. Meqe ekspertet atë ditë morën detyrën ne duhet ti linim kohë.

Ervin Salianji: Tani është e vërtetuar ka ndërhyrje në sistemin TIMS, ai sistem përmban të dhëna sensitive, skeda kriminale, të dhëna biometrike, të dhëna policore dhe ndërhyn në privatësinë e qytetarëve të Shqipërisë, por edhe qytetarëve të huaj që kanë hyrë në Shqipëri

Ne nuk mund të luajmë kungulleshka ku kolegë të mazhorancës vijnë dhe thonë unë kam ndryshuar qëndrim nga qëndrimi i mëparshëm. Nuk mund të zhbëhet vendimmarrja e mbledhjes së kaluar.Qartësisht është hedhur në votim, kërkesa për informacion që kanë përgatitur ekspertet janë hedhur në votim.

Unë mendoj që kemi detyrimin kushtetues që të jemi në krah të të gjithë institucioneve që zbatojnë ligjin dhe jo të bëhemi barrikadë për të mbrojtur persona me precedent penale, të pretenduar. Por ne nuk mund të bëjmë hetime nëse nuk kemi informacione. Nuk mund të bëjmë hetim parlamentar nëse kolege për arsye politike kërkojnë të bllokojnë punën për kërkesa për informacion.

Ky komision ka pasur një vendimmarrje që është e dokumentuar dhe  nga kamerat dhe votimi ka qenë me vullnet edhe të anëtarëve socialiste. 6 kanë qenë kundër dhe 7 pro kërkesave për informacion të paraqitur nga dy ekspertë të këtij komisioni që i kemi miratuar bashkërisht.

komisioni hetimor per tims ervin salianji tonin gogu

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat