LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Gjykata Ndërkombëtare e do në pranga/ Biden: Vendim i justifikuar! Putin s'e 'vret mendjen', xhiro në Krime: Festojmë ankesimin (REAGIMET)

• Urdhër-arresti i lëshuar nga Gjykata Penale Ndërkombëtare ndaj liderit rus me akuzën për krime lufte në Ukrainë dhe dëbimin me forcë të mijëra fëmijëve nga Ukraina në Rusi, ka ngjallur reagime të shumta nga ndërkombëtarët. • Një reagim ka ardhur sot edhe nga presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden i cili është shprehur se vendimi i Gjykatës në Hagë është i justifikuar pasi Putin ka kryer krime luftë në Ukrainë. • Gjatë ditës priten reagime të tjera. Sakaq, theksojmë se një urdhër-arresti u lëshua gjithashtu edhe për Maria Alekseyevna Lvova-Belova, komisionerja e Rusisë për fëmijët, me akuza të ngjashme për krime lufte. • Sipas burimeve nga gjykata në Hagë, nëse Putin dhe komisionerja shkelin në një nga 123 shtetet anëtare të GJPN-së, atëherë autoritetet në ato vende do të jenë të detyruara t'i arrestojnë dhe transferojnë në Hagë. Kremlini tha se Rusia, e cila nuk e njeh GJPN-në, i konsideroi akuzat e ngritura nga gjykata të papranueshme. • Megjithëse Rusia dhe SHBA dikur ishin nënshkruese të Statutit të Romës traktati që themeloi GJPN SHBA nuk e ka ratifikuar kurrë marrëveshjen, ndërsa Rusia u tërhoq pas kritikave të gjykatës për aneksimin e Krimesë në vitin 2014. Krahas urdhër-arrestit të GJPN-së, SHBA-ja veçmas ka arritur në përfundimin se forcat ruse kanë kryer krime lufte në Ukrainë.

7 artikuj për këtë temë.

1 JAVE ME PARE

FOTO/ Lituania mesazh presidentit rus: Putin, Haga po të pret!

Gjykata Ndërkombëtare e do në pranga/ Biden: Vendim i
Parrulla

VILNIUS- Lituania i ka dërguar një mesazh të fortë presidentit rus Vladimir Putin pasi u lëshua një urdhër arresti për të dyshuar për krime lufte nga Gjykata Ndërkombëtare.

Ministria e Jashtme e vendit ka postuar një foto të një pankarte në një rrokaqiell në kryeqytetin e Lituanisë, Vilnius, ku shkruhet: Putin, Haga po të pret.

POSTIMI ME FOTO: 

1 JAVE ME PARE

ME VIDEO- Putin nuk është mirë! Shfaqet sërish duke çaluar...

Gjykata Ndërkombëtare e do në pranga/ Biden: Vendim i
Vladimir Putin

KRIME- Vladimir Putin u pa duke çaluar teksa bëri një vizitë të papritur në Krime në "kulmin" e pretendimeve se po vuante nga probleme shëndetësore. Vizitën e bëri një ditë pasi u lëshua urdhërarresti nga Gjykata Ndërkombëtare për krimet e luftës për liderin rus. 

70-vjeçari sfidoi Perëndimin dhe shkoi sot në Krimenë e aneksuar.

Pamjet duket se tregojnë Putinin në portin detar të Sevastopolit, i cili është shënjestruar nga sulmet e përsëritura të Ukrainës në muajt e fundit. Por u vu re se gjatë gjithë kohës çalonte.  Putini u pa me zëvendësin e tij Mikhail Razvozhayev, guvernator i Sevastopolit të pushtuar, i rrethuar nga gjashtë truproja të mëdha, të veshur me xhaketa të papërshkueshme nga plumbat.

Sot shënohet përvjetori i nëntë i aneksimit të paligjshëm të Krimesë.

1 JAVE ME PARE

Hakëmarrje ndaj urdhër arrestit? Britania ngre alarmin: Putin ka dhënë urdhrin për mobilizim më të gjerë ushtarak

Gjykata Ndërkombëtare e do në pranga/ Biden: Vendim i
Vladimir Putin

RUSI- Inteligjenca e Mbretërisë së Bashkuar ka njoftuar se Rusia po përgatitet për një rekrutim më të gjerë ushtarak, pasi lufta e saj kundër Ukrainës po kalon në vitin e dytë. Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi se ligji mund të kalojë dhe të hyjë në fuqi në janar, shkruajnë mediat e huaja. 

Po ashtu mediat e huaja raportojnë se projektligji do të rriste moshën maksimale për rekrutim në 30 dhe gradualisht do të rriste moshën minimale në 21 deri në vitin 2026. Autorët e projektligjit vunë në dukje se ai do të garantonte arsim të lartë për rekrutët dhe do të kursente para nga buxheti për provimet mjekësore për rekrutët më të rinj që kanë më pak gjasa të shërbejnë në një fushë beteje. 

1 JAVE ME PARE

VIDEO- Dalja e parë publike pas urdhër-arrestit, Putin shfaqet dhe provokon në Krime, "feston" përvjetorin e aneksimit

Gjykata Ndërkombëtare e do në pranga/ Biden: Vendim i
Vladimir Putin

RUSI- Presidenti rus Vladimir Putin ka mbërritur në Sevastopol të Krimesë për të "festuar" 9-vjetorin e aneksimit të këtij rajoni nga Ukraina. Presidenti rus do të marrë pjesë në hapjen e shkollës artistike dhe qendrës "Korsun". Kjo është hera e parë që Vladimir Putin është parë në publik që kur Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi ​​një urdhër arresti për presidentin rus, duke e akuzuar atë si përgjegjës për krimet e luftës të kryera në Ukrainë. 

Tani e tutje Putin nuk do të jetë në gjendje të udhëtojë në asnjë nga 123 vendet që janë pjesë në ICC, por presidenti rus mund të udhëtojë në SHBA dhe Kiev pa pasur nevojë të shqetësohet për ndalimin dhe dorëzimin në autoritetet publike. Po ashtu Edhe Kina, India, Irani dhe Siria janë në fakt ndër vendet që nuk kanë nënshkruar Statutin e Romës të vitit 2002, dokumenti formal që sanksionoi lindjen e ICC-së.

1 JAVE ME PARE

Putin viziton Krimenë në 9 vjetorin e aneksimit nga Ukraina

Gjykata Ndërkombëtare e do në pranga/ Biden: Vendim i
Vladimir Putin

RUSI- Presidenti rus Vladimir Putin ka vizituar gadishullin e aneksuar të Krimesë për të shënuar nëntë vjetorin që Rusia e pushtoi atë, shkruan The Guardian. 

Rusia pushtoi Krimenë në vitin 2014, tetë vjet përpara se të fillonte pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës. Ukraina thotë se do të luftojë për të dëbuar Rusinë nga Krimea dhe të gjithë territoret e tjera që Rusia ka pushtuar në luftën njëvjeçare.

Pavarësisht thirrjeve nga Volodymyr Zelenskyy që trupat ruse të tërhiqen nga rajoni, Putin nuk ka treguar asnjë qëllim për të hequr dorë nga arritjet e Kremlinit. Në vend të kësaj, ai ka theksuar rëndësinë e Krimesë.

1 JAVE ME PARE

Akuzat për krime lufte ndaj Putin/ Reagon Scholz: Askush nuk është mbi ligjin

 

Gjykata Ndërkombëtare e do në pranga/ Biden: Vendim i
Olaf Scholz

 

GJERMANI-  Kancelari gjerman Olaf Scholz përshëndeti vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) për lëshimin e një urdhër-arresti për presidentin rus Vladimir Putin. Ai deklaroi se ky vendim dëshmon më së miri faktin se askush nuk është mbi ligjin. 

"Gjykata Ndërkombëtare Penale është institucioni i duhur për të hetuar krimet e luftës... Fakti është se askush nuk është mbi ligjin dhe kjo është ajo që po bëhet e qartë tani," tha Scholz në një konferencë të përbashkët shtypi në Tokio me kryeministrin japonez Fumio Kishida.

Një urdhër-arresti u lëshua gjithashtu edhe për Maria Alekseyevna Lvova-Belova, komisionerja e Rusisë për fëmijët, me akuza të ngjashme për krime lufte. Sipas burimeve nga gjykata në Hagë, nëse Putin dhe komisionerja shkelin në një nga 123 shtetet anëtare të GJPN-së, atëherë autoritetet në ato vende do të jenë të detyruara t'i arrestojnë dhe transferojnë në Hagë. Kremlini tha se Rusia, e cila nuk e njeh GJPN-në, i konsideroi akuzat e ngritura nga gjykata të papranueshme. Megjithëse Rusia dhe SHBA dikur ishin nënshkruese të Statutit të Romës traktati që themeloi GJPN SHBA nuk e ka ratifikuar kurrë marrëveshjen, ndërsa Rusia u tërhoq pas kritikave të gjykatës për aneksimin e Krimesë në vitin 2014. Krahas urdhër-arrestit të GJPN-së, SHBA-ja veçmas ka arritur në përfundimin se forcat ruse kanë kryer krime lufte në Ukrainë.

1 JAVE ME PARE

Urdhër arresti ndaj Putin/ Reagon Biden: Vendim i justifikuar! Lideri rus ka kryer krime lufte

Gjykata Ndërkombëtare e do në pranga/ Biden: Vendim i
Joe Biden

SHBA- Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka reaguar për herë të parë lidhur me urdhër arrestin e lëshuar nga Gjykata Penale Ndërkombëtare, ndaj presidentit rus Vladimir Putin me akuzën për krime luftë në Ukrainë. Ai është shprehur se vendimi nga GJNP është i justifikuar, pasi sipas tij, lideri rus ka kryer vërtetë krime luftë në Ukrainë. 

"Unë mendoj se është i justifikuar [urdhri]", tha ai. 

Një urdhër-arresti u lëshua gjithashtu për Maria Alekseyevna Lvova-Belova, komisionerja e Rusisë për fëmijët, me akuza të ngjashme për krime lufte. Nëse ata shkelin në një nga 123 shtetet anëtare të GJNP-së, atëherë autoritetet në ato vende do të jenë të detyruara t'i arrestojnë dhe transferojnë në Hagë. Kremlini tha se Rusia, e cila nuk e njeh GJNP-në, i konsideroi akuzat e ngritura nga gjykata të papranueshme, shkruan Skyneës. 

Megjithëse Rusia dhe SHBA dikur ishin nënshkruese të Statutit të Romës - traktati që themeloi GJNP - SHBA nuk e ka ratifikuar kurrë marrëveshjen, ndërsa Rusia u tërhoq pas kritikave të gjykatës për aneksimin e Krimesë në vitin 2014.

Krahas urdhër-arrestit të GJNP-së, SHBA-ja veçmas ka arritur në përfundimin se forcat ruse kanë kryer krime lufte në Ukrainë.

“Nuk ka dyshim se Rusia po kryen krime lufte dhe mizori (në) Ukrainë, dhe ne kemi qenë të qartë se përgjegjësit duhet të mbajnë përgjegjësi”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit. Rusia tha se urdhrat e GJNP ishin të pavlefshme pasi nuk e njeh gjykatën.

gjyqi per krimet e rusise

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it