LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

DOSJA e plotë! Mc Gonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD, zbardhen takimet me Ramën në Tiranë! Përmendet 11 herë në dosje

•Zbardhet e plotë dosja e ish-agjentit të FBI-së, Charles McGonigal. •Ai doli dje para gjyaktës, duke u deklaruar fajtor në këmbim të një dënimi më të ulët. •Mc Gonigal ka pranuar se ka marrë 225 mijë dollarë nga ish-agjenti i shërbimit sekret shqiptar, Agron Nezaj për të lobuar kundër kreut të opozitës, Lulzim Basha dhe se është takuar disa herë me kryeministrin Edi Rama. •Por jo vetëm kaq! Mc Gonigal ka sjellë në rend krologjik të gjithë itinerarin e ndjekur në Shiqpëri, përfshirë këtu vizitat në kryeqytet, takimet dhe bisedat e fshehta. Në dosje, emri i kreut të qeverisë përmendet 11 herë. •Në një pjesë të saj, nënvizohet se McGonigal ka përfituar udhëtime me shpenzime të mbuluara në Tiranë, Kosovë dhe Bosnjë, shpenzime që duket se janë mbuluar nga një shqiptar, ndërsa takimet me Ramën duket se janë organizuar nga një shqiptar tjetër, i cili përshkruhet si “këshilltar joformal” i Ramës. •Lidhur me këtë ka reaguar edhe Berisha, i cili thekson përmes rrjeteve sociale se Edi Rama dhe Charles McGonigal janë bashkëfajtorë dhe në shkurt do përfundojnë në burg të dy.  

7 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

McGonigal pranon fajin për 225 mijë dollarë, mediat ndërkombëtare: Është takuar disa herë me Ramën, paratë i mori nga Neza

DOSJA e plotë! Mc Gonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD,
Charles McGonigal

SHBA- Lajmi për pranimin e fajësisë nga Charles McGonigal për dy dosjet në të cilat akuzohet është transmetuar në të gjitha mediat ndërkombëtare. Ditën e djeshme në gjykatë, McGonigal pranoi pranoi fajin për dosjen e korrupsionit me zyrtarë të lartë shqiptarë.

McGonigal në gjyq ka deklaruar se ka marrë mijëra dollarë nga një ish-agjent i inteligjencës shqiptare, i cili është Agron Neza. Po ashtu McGonigal krijoi miqësi me kryeministrin shqiptar, Edi Rama dhe mori prej tij një licencë për shpim në fusha nafte. 

"Gjatë kohës që McGonigal ishte në FBI, të dy udhëtuan disa herë në Shqipëri dhe u takuan me kryeministrin e vendit. McGonigal kërkoi te kryeministri licencë për shpimin në fushat e naftës për llogari të ish-punonjësit të inteligjencës, i cili kishte interesa financiare në këtë drejtim", shkruhet në mediat ndërkombëtare.

Lajmet për McGonigal janë publikuar nga të gjitha mediat dhe agjensitë e lajmeve kryesore ndërkombëtare, si BBC, CNN, New York Post, New York Times, Washington Post, Reuters, Associated Press, The Gazette, Al Jazeera. Po gjithashtu janë publikuar dhe nga mediat dytësore në botë. Në dëshminë e publikuar nga Departamenti i Drejtësisë, McGonigal ka deklaruar se paratë që ai ka marrë nga Agron Neza lidheshin me një rrjet marrëdhëniesh që ai zhvilloi me zyrtarët shqiptarë, përfshirë kryeministrin Edi Rama.

2 MUAJ ME PARE

Mc Gonigal pranoi akuzat lidhur me Shqipërinë/ Meta: Provoi përgjegjësitë penale që rëndojnë mbi Ramën

DOSJA e plotë! Mc Gonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD,
Ilir Meta

TIRANË- Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka reaguar pas pranimit të fajësisë nga ish-drejtori i FBI-së Charles McGonigal për dosjen e korrupsionit me zyrtarë të lartë shqiptarë.  Sipas Metës, ranimi i fajësisë nga McGonigal provoi përgjegjësitë penale që rëndojnë mbi Kryeministrin dhe detyrimin e drejtësisë shqiptare për të mbrojtur ligjshmërinë dhe interesin e lartë publik. 

"McGonigal pranoi përfundimisht fajësinë e tij për të gjitha akuzat lidhur me Shqipërinë në Gjykatën Federale të Uashingtonit. Ai pranoi të gjitha faktet e Prokurorisë, përfshirë edhe takimet e paligjshme me Kryeministrin Rama.
U vërtetuan nga prokurorët dhe u pranuan nga McGonigal pagesat e paligjshme dhe korruptive për qëllime politike dhe financiare në këmbim të goditjes mafioze të opozitës duke keqpërdorur një zyrtar të lartë të FBI. Pranimi i fajësisë nga McGonigal provoi përgjegjësitë penale që rëndojnë mbi Kryeministrin dhe detyrimin e drejtësisë shqiptare për të mbrojtur ligjshmërinë dhe interesin e lartë publik. Përdorimi i zyrës së Kryeministrit për të asgjësuar pluralizmin politik në vend është shërbimi më i madh që i bëhet paligjshmërisë dhe veprimtarisë mafioze dhe kriminale", tha ai. 

2 MUAJ ME PARE

McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë/ Bardhi: SPAK duhet të provojë se askush nuk është mbi ligjin

DOSJA e plotë! Mc Gonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD,
Gazment Bardhi

TIRANË- Gazment Bardhi është demokrati I radhës që ka reaguar lidhur me shpalljen fajtor të ish-agjentit të FBI-së Charles Mc Gonigal për dosjen e korrupsionit me zyrtarë të lartë shqiptarë. Në një postim në rrjete sociale, Bardhi shkruan se drejtësia shqiptare duhet të ketë tashmë një përgjigje, pasi ish-agjenti pranoi fajësinë duke shpjeguar edhe marrëdhënien me kryeministrin Rama. Ai shton se SPAK ka detyrimin që të informojë opinionin publik mbi fazën ku ndodhet hetimi mbi këtë çështje. 

POSTIMI I PLOTË:

Veprat janë ato që mbeten!

Në 24 Janar 2023 kam kallëzuar në SPAK Edi Ramën mbi dosjen amerikane të ish zyrtarit të lartë të FBI-së, Charles McGonigal. Ai i ka shërbyer Edi Ramës për interesat e tij politikë dhe, si shpërblim, është paguar prej Edi Ramës me para të zeza.

Pranimi i fajësisë nga McGonigal, duke shpjeguar se marrëdhënien me Edi Ramën e krijoi për efekt të biznesit, bëjnë urgjente një përgjigje edhe nga drejtësia shqiptare.

Drejtësia amerikane ka provuar dhe ish zyrtari i FBI-së ka pranuar se në takimin me Edi Ramën në Shtator 2017, ai kishte shfaqur interes për një koncesion shumë të madh në fushën e naftës, me lidhje indirekt me gjigandin rus të naftës GAZPROM. 6 muaj pas këtij takimi, në Mars 2018, Ministria e Energjisë shpalli fitues për koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë, kompaninë Transoil Group AG, të lidhur me miqtë e McGonigal.

Gjykatat shqiptare kanë konstatuar se përzgjedhja e kompanisë në koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë u krye nën favorizim dhe shkelje të barazisë në tender.

SPAK ka detyrimin që të informojë opinionin publik mbi fazën ku ndodhet hetimi mbi këtë cështje. Shqiptarët kanë të drejtë të dinë, nëse SPAK-u i ka kërkuar apo jo drejtësisë amerikane të dhënat e dosjes, si dhe t’i përgjigjet pritshmërisë së qytetarëve për barazi para ligjit.

Shkëmbimi i ndërsjelltë i favoreve midis Edi Ramës dhe McGonigal është njësoj krim si në SHBA, edhe në Shqipëri. SPAK duhet të na provojë se askush nuk është mbi ligjin! Askush! Përfshirë Edi Ramën! 

2 MUAJ ME PARE

'Rama përmendet 11 herë'/ Zbardhet E PLOTË dosja e McGonigal: Pranon të gjitha akuzat

DOSJA e plotë! Mc Gonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD,
Mc Gonigal

SHBA- Dosja.al ka zbardhur të plotë dosjen e ish-agjentit të FBI-së, Charles McGonigal. Ai ka pranuar se ka marrë 225 mijë dollarë nga ish-agjenti i shërbimit sekret shqiptar, Agron Nezaj për të lobuar kundër kreut të opozitës, Lulzim Basha dhe se ka takuar shefin e qeverisë shqiptare, Edi Ramën. Ish-agjenti doli dje para gjykatës, duke u deklaruar fajtor, në këmbim të një dënimi më të ulët. Në marrëveshjen që është arrirë McGonigal i ka treguar të gjitha, që nga vizitat në Tiranë, takimet, bisedat e fshehta, etj. Në dosjen e bërë tashmë, publike emri i kreut të qeverisë përmendet 11 herë. Në një pjesë të saj, nënvizohet se McGonigal ka përfituar udhëtime me shpenzime të mbuluara në Tiranë, Kosovë dhe Bosnjë, shpenzime që duket se janë mbuluar nga një shqiptar, ndërsa takimet me Ramën duket se janë organizuar nga një shqiptar tjetër, i cili përshkruhet si “këshilltar joformal” i Ramës.

DOSJA E PLOTË:

NË GJYKATËN E QARKUT TË SHTETEVE TË BASHKUARA

QARKU I KOLUMBISË

SHTETET E BASHKUARA TË AMERIKËS

CHARLES F. MCGONIGAL,

i pandehuri, Rasti nr: 1:23-cr-21 (CKK)

: 18 U.S.C. § 1001(a)(1)

(Fshehja e fakteve materiale)

DEKLARATË E VEPRËS PENALE

Në përputhje me Rregulloren Federale të Procedurës Penale 11, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nëpërmjet avokatit të tyre, Prokurorit të Shteteve të Bashkuara për Distriktin e Kolumbisë, dhe i pandehuri, Charles F. McGonigal, me pëlqimin e avokatit të tij, bien dakord dhe përcaktojnë në bazën e mëposhtme faktike për pranimin e fajësisë së të pandehurit - nëse kjo çështje do të vazhdoj në gjyq, palët përcaktojnë se Shtetet e Bashkuara mund të provojnë faktet e mëposhtme përtej një dyshimi të arsyeshëm:

1. Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara është një departament brenda Degës Ekzekutive të qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Byroja Federale e Hetimeve (“FBI”) është krahu kryesor hetimor i Departamentit të Drejtësisë së Shteteve të Bashkuara dhe është një organizatë e sigurisë kombëtare me përgjegjësi si për inteligjencën ashtu edhe për zbatimin e ligjit.

2. I pandehuri CHARLES F. MCGONIGAL ishte një Agjent Special i ngarkuar (“SAC”) i Zyrës në terren të FBI-së në Nju Jork nga tetori 2016 deri në daljen në pension nga FBI më 14 shtator 2018, dhe gjatë asaj kohe ishte anëtar i Shërbimit Ekzekutiv te Larte (“SES”). I pandehuri McGonigal ishte përgjegjës për mbikëqyrjen e çështjeve të kundërzbulimit dhe sigurisë kombëtare si SAC.

3. Si zyrtar iSAC i Zyrës së FBI-së në Nju Jork dhe anëtar i SES, i pandehuri McGonigal kishte një detyrë ligjore të paraqiste një raport vjetor të zbulimit financiar publik në përputhje me Aktin e Etikës së Qeverisë të vitit 1978, 5 U.S.C. aplikacioni 4 §§ 101, e në vazhdim. Zbulimet financiare u bënë në formularin 278 të Zyrës së Etikës Qeveritare ("OGE") ("OGE-278"), qëllimi i të cilit ishte: (a) të nxiste transparencën, besimin në integritet dhe vendimmarrje të Degës së Ekzekutivit; dhe (b) të ndihmonte punonjësit publikë dhe agjencitë e tyre në shmangien e konflikteve aktuale ose të dukshme të interesit ndërmjet detyrave zyrtare dhe interesave financiare private. Dosjet u kërkuan që të zbulonin me saktësi për publikun, ndër të tjera, të ardhurat, pasuritë më të mëdha se 1000 dollarë, detyrimet mbi 10,000 dollarë, dhuratat dhe rimbursimet e udhëtimit dhe transaksione të tjera financiare. Informacioni i dhënë në formularët OGE-278 mund të rezultojë në marrjen e masave për punësimin kundër rregullave. Formularët OGE-278 u dorëzuan në mënyrë elektronike dhe u dërguan në selinë e FBI-së në Uashington, DC.

4. I pandehuri McGonigal kishte një detyrë dhe kërkohej nga Direktivat e Politikave të FBI-së dhe i FBI-së në përgjithësi, për të raportuar me saktësi tek çdo udhëtim jozyrtar jashtë vendit dhe çdo kontakt të vazhdueshëm profesional ose zyrtar me shtetas të huaj, si dhe atij iu kërkua gjithashtu të raportonte me saktësi udhëtimet zyrtare të huaja në FBI. Zbulimet zyrtare dhe jozyrtare të udhëtimit u kërkuan të paraqiteshin në Raportin e FBI-së për Formularët e Udhëtimit jashtë Vendit (“FD-772”) dhe formularët e FBI-së për raportimin e udhëtimeve jashtë vendit (“FD-772b”), të cilat u dorëzuan në mënyrë elektronike dhe u dërguan në selinë e FBI-së në Uashington D.C. Zbulimet e kontakteve me shtetas të huaj kërkoheshin të bëheshin në Raportin e FBI-së për Formularët e Kontaktit me te Huajt("FD-981"). Informacioni i dhënë në format e ndryshme kishte implikime të sigurisë kombëtare dhe mund të rezultonte në veprime punësimi duke përfshirë revokimin e lejeve të sigurisë kur ishte e nevojshme.

5. Si mbajtës i një certifikate sigurie kombëtare, të pandehurit McGonigal iu kërkua t'i raportonte FBI-së informacion të saktë dhe të plotë në lidhje me kontaktet e tij me zyrtarë të huaj dhe pasuritë dhe detyrimet e tij financiare.

6. Personi A ishte shtetas i Shteteve të Bashkuara i natyralizuar, i lindur në Shqipëri dhe banues në Nju Xhersi. Personi A ishte një njohës profesionist dhe partner potencial biznesi i të pandehurit McGonigal.

7. Kompania A ishte një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

8. Personi B ishte shtetas shqiptar i punësuar në një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, duke mbajtur një llogari zyrtare emaili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi me njëri-tjetrin.

9. Në vjeshtën e vitit 2017, në pritje të daljes në pension të tij nga FBI, i pandehuri McGonigal dhe Personi A diskutuan një sipërmarrje të mundshme të përbashkët biznesi, duke përfshirë formimin e një kompanie private që ofron shërbime konsulence. Gjatë periudhës përkatëse kohore, i pandehuri McGonigal e dinte se ishte e pahijshme të përfshihej në përpjekjet e zhvillimit të biznesit personal pa i zbuluar këto aktivitete tek FBI-së. I pandehuri McGonigal kërkoi një hua nga personi A.

10. Më 5 shtator 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular FD-772 në FBI për udhëtimin e ardhshëm “jozyrtar” në Shqipëri. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk arriti: (a) të identifikonte që Personi A do të ishte shoqërues udhëtimi, (b) të deklaronte se akomodimi do te ishte falas dhe kush do te paguante për te, c)se i pandehuri McGonigal do të udhëtonte për në Kosovë përveç Shqipërisë, dhe (d) identifikonte çdo kontakt të huaj të pritshëm të raportueshëm, duke përfshirë Personin B, ose ndonjë shtetas tjetër të huaj me të cilin i pandehuri McGonigal kishte një marrëdhënie të vazhdueshme.

11. Më datë 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me avion me personin A nga Shtetet e Bashkuara për në Shqipëri, ku gjatë disa ditëve në vijim janë takuar me personin B dhe shtetas të tjerë të huaj. As McGonigal dhe as FBI nuk kanë paguar për strehimin e McGonigal gjatë kohës që ishte në Shqipëri.

12. Më 9 shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal është takuar me Personin B dhe Kryeministrin e Shqipërisë. Me kërkesë të personit A, i pandehuri McGonigal paralajmëroi Kryeministrin e Shqipërisë që të shmangte dhënien e licencave të shpimit të fushës së naftës në Shqipëri për kompanitë ruse. Personi A dhe personi B kishin interes financiar në vendimet e Qeverisë së Shqipërisë për dhënien e licencave të shpimit të vendburimeve të naftës. I pandehuri McGonigal dhuroi një kapele të FBI-së për Kryeministrin e Shqipërisë në prani të personit B, si një gjest vlerësimi.

13. Në shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal u prezantua nga Personi A me një biznesmen dhe politikan shqiptar i cili i tha të pandehurit McGonigal se donte që qeveria e Shteteve të Bashkuara të hetonte një komplot të dyshuar për të vrarë biznesmenin dhe politikanin shqiptar.

14. Më 10 shtator 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me makinë nga Shqipëria në Kosovë, së bashku me personin A dhe të tjerë, ku i pandehuri McGonigal u takua me një politikan kosovar dhe i dha një kapelë të FBI-së. Menjëherë pas këtij udhëtimi në Kosovë, i cili kishte qëllim të dyfishtë për të mbledhur informacione që ishin potencialisht të dobishme si për FBI-në ashtu edhe për planin e zhvillimit të biznesit personal të pazbuluar të të pandehurit McGonigal, i pandehuri McGonigal dhe Personi A, duke udhëtuar së bashku, u kthyen në Shtetet e Bashkuara.

15. Pas udhëtimit të tij në Shqipëri në shtator, i pandehuri McGonigal mbajti një marrëdhënie të vazhdueshme me Kryeministrin e Shqipërisë dhe personin B.

16. Më 5 tetor 2017, jashtë një restoranti, në një makinë të parkuar në qytetin e Nju Jorkut, i pandehuri McGonigal mori afërsisht 80,000 dollarë para si pjesë e huasë që kishte kërkuar nga personi A.

17. Në vjeshtën e vitit 2017, i pandehuri McGonigal mori dy herë më shumë kredi në para nga Personi A, në shumat prej afërsisht 80,000 dollarë dhe 65,000 dollarë.

18. I pandehuri McGonigal nuk e ka shlyer kurrë huanë që ka marrë nga Personi A dhe kredia nuk kishte asnjë kusht ose kusht të bashkangjitur me të.

19. Më 16 tetor 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një FD-772b në lidhje me udhëtimin e tij në shtator në Shqipëri dhe Kosovë. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk zbuloi se i pandehuri McGonigal ishte takuar me Kryeministrin e Shqipërisë në Shqipëri dhe me një politikan kosovar në Kosovë dhe mohoi në mënyrë të rreme që i pandehuri McGonigal t'i kishte zbuluar punësimin e tij një shtetasi të huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së.

20. Më 15 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një FD-772 për udhëtimin e ardhshëm "zyrtar" në Austri. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk arriti: (a) të identifikonte që Personi A do të ishte shoqërues udhëtimi, (b) të identifikonte se çdo akomodim ose akomodim do të sigurohej pa pagesë ose kush do të paguante për to, (c) deklaronte se i pandehuri McGonigal do të udhëtojë në Shqipëri përveç Austrisë dhe (d) të identifikojë çdo kontakt të jashtëm të parashikuar të raportueshëm.

21. Më 17 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me avion për në Austri.

22. Më 18 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal dhe një përfaqësues tjetër i Departamentit të Drejtësisë (DD) u takuan dhe intervistuan të njëjtin biznesmen dhe politikan shqiptar i pandehuri McGonigal që kishte takuar gjatë udhëtimit të tij në shtator 2017. Personi A mori pjesë në takim si përkthyes. I pandehuri McGonigal nuk përgatiti një raport standard të Formularit 302 të FBI-së, dhe FBI nuk ka asnjë të dhënë zyrtare për atë që po zhvillohet.

23. Më 18 nëntor 2017, pas takimit të përshkruar më sipër, i pandehuri McGonigal dhe Personi A kanë udhëtuar me avion nga Austria në Shqipëri, ku janë takuar sërish me të njëjtin biznesmen dhe politikan shqiptar, këtë herë pa pjesëmarrjen e zyrtarit tjetër të DD-së. Biznesmeni dhe politikani shqiptar diskutuan mundësitë e biznesit me të pandehurin McGonigal dhe Personin A.

24. Më 21 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me avion nga Shqipëria në Austri dhe më pas është kthyer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. As McGonigal, as FBI, nuk e paguan strehimin e McGonigal gjatë kohës që ai ishte në Shqipëri.

25. Më 25 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal informoi Departamentin e Drejtësisë për një hetim të ri penal të mundshëm që përfshin një shtetas amerikan i cili ishte regjistruar për të kryer punë lobimi në Shtetet e Bashkuara në emër të një partie politike shqiptare të ndryshme nga ajo në të cilën Kryeministri ishte anëtar. Një ditë më parë, ai kishte marrë informacion nga Personi B për lobistin qytetar amerikan. I pandehuri McGonigal ia kaloi këtë informacion Departamentit të Drejtësisë.

26. Në dhjetor 2017, i pandehuri McGonigal darkoi në Uashington, D.C me Personin A dhe zyrtarë të qeverisë shqiptare, dhe darkoi në New York City me Personin A dhe Kryeministrin e Shqipërisë. Në darkë nuk pati diskutime politike.

27. Më 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal paraqiti një FD-772b në lidhje me udhëtimin e tij në nëntor në Austri të përmendur më sipër. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk zbuloi se i pandehuri McGonigal kishte udhëtuar në Shqipëri si dhe në Austri, apo ishte takuar ose me Personin B ose me Kryeministrin e Shqipërisë, ose se ai kishte zbuluar punësimin e tij në FBI një shtetasi të huaj jashtë biznesit zyrtar.

28. Më 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal mori informacion në lidhje me lobistin qytetar amerikan nga Personi A dhe ai ia përcolli informacionin një zyrtari tjetër të FBI-NY, i cili ishte punonjësi i tij në vartësi. Personi A e kishte marrë informacionin nga Zyra e Kryeministrit Shqiptar.

29. Nga 21 shkurt 2018, deri më 24 shkurt 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A në Shqipëri, por ai nuk e raportoi udhëtimin në FBI siç kërkohej duke përdorur formularët FD-772 ose FD-772b.

30. Më 26 shkurt 2018, FBI-NY hapi zyrtarisht një hetim penal të përqendruar te lobisti qytetar amerikan i bazuar pjesërisht në informacionin e dhënë nga i pandehuri McGonigal. Personi A u identifikua më vonë nga FBI-NY si një burim njerëzor konfidencial që mbështet hetimin dhe Personi A i dha informacion FBI-NY gjatë hetimit. Personi B më vonë ndihmoi në lehtësimin e një takimi midis FBI-NY dhe dëshmitarëve të vendosur në Evropë, ndër të tjera, duke paguar shpenzimet e udhëtimit të dëshmitarëve. I pandehuri McGonigal nuk i kishte zbuluar marrëdhëniet e tij financiare me Personin A në FBI, as i pandehuri McGonigal nuk i kishte zbuluar kontaktet e tij të vazhdueshme me Personin B siç kërkohej duke përdorur formularin FD-981.

31. Më 4 mars 2018, i pandehuri McGonigal darkoi në Uashington, D.C., ndër të tjera, me Personin A, Kryeministrin e Shqipërisë dhe një ish-agjent special të FBI-së, i cili punonte në një firmë shërbimesh profesionale ndërkombëtare.

32. Nga data 26 prill 2018, deri më 2 maj 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A në Evropë, përfshirë Shqipërinë, por nuk e raportoi udhëtimin në FBI siç kërkohej duke përdorur formularët FD-772 ose FD-772b.

33. Më 10 qershor 2018, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular OGE-278 që në mënyrë të pahijshme nuk përfshinte asnjë informacion në lidhje me kredinë prej rreth 225,000 dollarësh që ai kishte marrë nga personi A.

34. Midis gushtit 2017 dhe daljes në pension të të pandehurit McGonigal nga FBI në ose rreth shtatorit 2018, i pandehuri McGonigal nuk raportoi kontakte të vazhdueshme profesionale ose zyrtare me shtetas të huaj në FBI, siç kërkohet duke përdorur formularët FD-981.

35. Më 6 maj 2019, rreth nëntë muaj pas daljes në pension të tij nga FBI, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular OGE-278 që në mënyrë të pahijshme nuk përfshinte asnjë informacion në lidhje me huanë prej rreth 225,000 dollarë që ai kishte marrë nga Personi A.

36. Si përmbledhje, duke filluar jo më vonë se gushti 2017 dhe duke vazhduar të paktën deri më 6 maj 2019, i pandehuri Charles McGonigal fshehu aspekte të marrëdhënies së tij me Personin A që ai kishte për detyrë t'i zbulonte krijoi një konflikt aktual dhe të dukshëm interesi midis tij dhe detyrave zyrtare të FBI-së dhe interesat e tij private, duke përfshirë atë që McGonigal pranoi 225,000 dollarë nga Personi A; udhëtoi me Personin A në Evropë; dhe vendosi marrëdhënie të vazhdueshme me shtetas të huaj të prezantuar me të nga personi A dhe bashkëpunëtorët e personit A.

2 MUAJ ME PARE

'Në këmbim nisi hetimet për një rast lobimi'/ CNN: Mc Gonigal kërkoi te Rama licencë për shpime nafte

DOSJA e plotë! Mc Gonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD,
Mc Gonigal

SHBA- Ish-zyrtari i FBI-së Charles McGonigal ndodhet sot në faqen e parë të gazetave dhe mediave amerikane, pasi mori vendimin pranoi fajin për dosjen e korrupsionit me zyrtarë të lartë shqiptarë. CNN, raporton se ish-agjenti i lartë i kundërzbulimit ka pranuar fajin duke deklaruar se ka marrë mijëra dollarë nga një ish-agjent i inteligjencës shqiptare.

Në këtë paragraf, përmendet Agron Neza. Ndërsa, CNN raporton se McGonigal krijoi miqësi me kryeministrin shqiptar, Edi Rama dhe mori prej tij një licencë për shpim në fusha nafte. 

"Gjatë kohës që McGonigal ishte në FBI, të dy udhëtuan disa herë në Shqipëri dhe u takuan me kryeministrin e vendit. McGonigal kërkoi te kryeministri licencë për shpimin në fushat e naftës për llogari të ish-punonjësit të inteligjencës, i cili kishte interesa financiare në këtë drejtim", shkruan CNN. 

Pjesë nga shkrimi:

McGonigal, i cili u deklarua fajtor për një akuzë të fshehjes së fakteve materiale në Uashington, i tha gjykatësit federal gjatë seancës së tij për pranimin e fajësisë se individi ishte miku i tij dhe se ata po planifikonin të nisnin një firmë këshillimi së bashku kur McGonigal të dilte në pension nga FBI.

Paratë, tha McGonigal, ishin pjesë e një kredie për atë biznes- megjithëse në deklaratën e fakteve që lidhen me marrëveshjen e pranimit të fajësisë, McGonigal ra dakord se nuk kishte kushte për kredinë dhe se ai nuk e ktheu kurrë atë.

Gjatë kohës që McGonigal ishte në FBI, të dy udhëtuan disa herë në Shqipëri dhe u takuan me kryeministrin e vendit. McGonigal kërkoi te kryeministri licencë për shpimin në fushat e naftës për llogari të ish-punonjësit të inteligjencës, i cili kishte interesa financiare në këtë drejtim.

Takimet jashtë shtetit, të cilat ai nuk ia zbuloi FBI-së, ishin për të zhvilluar marrëdhënie të mundshme biznesi, tha McGonigal. Ai gjithashtu i tha gjykatës se e dinte se përfshirja në biznes personal nuk lejohej, ndërsa punonte për FBI-në dhe i kërkoi falje byrosë dhe gruas së tij.

Sipas deklaratës së fakteve, FBI hapi gjithashtu një hetim ndaj një shtetasi amerikan, i cili po lobonte për një parti politike në Shqipëri, ‘bazuar pjesërisht në informacionin e dhënë nga i pandehuri McGonigal dhe drejtimin e tij’.

Në hetim, partneri i mundshëm i biznesit i McGonigal veproi si një burim njerëzor konfidencial për hetimin, dhe një kontakt i huaj shqiptar që kishte takuar McGonigal, ndihmoi në lehtësimin e takimeve me dëshmitarët në Europë dhe në FBI, përfshi këtu pagesat për shpenzimet e udhëtimit të dëshmitarëve.

McGonigal do të dënohet për rastin e Uashingtonit në shkurt. Ai përballet me një maksimum prej pesë vitesh, megjithëse mund të dënohet me shumë më pak.

2 MUAJ ME PARE

Mc Gonigal pranoi të gjitha akuzat lidhur me Shqipërinë/ Berisha: Bashkëfajtor me Ramën! Në shkurt, të dy në burg

DOSJA e plotë! Mc Gonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD,
Foto ilustruese

TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha, ka reaguar pasi ish-agjenti i lartë i FBI-së, Charles McGonigal, pranoi fajin për dosjen e korrupsionit me zyrtarë të lartë shqiptarë. Ish-zyrtari i FBI-së ka pranuar të tregojë gjithçka në këmbim të zbutjes së dënimi, e për këtë Berisha thekson përmes rrjeteve sociale se Edi Rama dhe Charles McGonigal janë bashkëfajtorë dhe në shkurt do përfundojnë në burg të dy. 

REAGIMI I PLOTË

Bashkëfajtorë! Ndajnë fatin, e meritojnë!

Në shkurt të dy në burg.

Ish-zyrtari i antikorrupsionit në BE dënohet me 1 vit burg/ Shpëtoi edhe Vlahutinin nga hetimi penal për vilën në Tiranë. Të dashur miq, dje McGonigal pranoi të gjitha akuzat penale për veprat penale të kryera në bashkëpunim direkt me Edi Ramën, Dorian Duçkën dhe Agron Nezën në Shqipëri.

Në shkurt gjykatësja në rast se pranon marrëveshjen jep vendimin deri në 5 vjet burg. Kurse për Edi Ramën, Duçkën dhe Nezën sipas avokatëve amerikanë nuk do ketë marrëveshje, por dënimet do shkojnë nga 7 deri në 15 vite! Prandaj Edi Ramës iu duk salla e KS si rreth i ferrit! 

2 MUAJ ME PARE

McGonigal pranon të gjitha akuzat lidhur me Shqipërinë: Ndërhyra për Ramën nga Neza dhe Duçka

DOSJA e plotë! Mc Gonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD,
Charles McGonigal dhe Edi Rama

SHBA- Ish-zyrtari i FBI-së Charles McGonigal, është deklaruar fajtor për fshehjen e pagesave sekrete nga një njeri me lidhje me inteligjencën shqiptare. McGonigal pranoi në gjykatën federale të Uashington DC një akuzë për falsifikimin e të dhënave dhe dhënien e deklaratave të rreme në lidhje me 225,000 dollarët që mori gjatë punës së rasteve të ndjeshme për FBI-në, nga një person i afërt me kryeministrin Edi Rama 

McGonigal tani ka pranuar se ka punuar në mënyrë të paligjshme për Oleg Deripaska, një oligark rus i sanksionuar me lidhje të gjata me Vladimir Putin, pas largimit nga FBI. Ai ka pranuar gjithashtu se ka marrë pagesa me para në dorë dhe ka ndërmarrë përpjekje biznesi privat në Shqipëri ndërsa ishte ende në një pozicion të lartë në zyrën e FBI-së në Nju Jork.

Ajo që mbetet e paqartë është nëse McGonigal dhe Deripaska kishin kontakte ndërsa McGonigal ishte ende i punësuar në byro. Hetimi i FBI-së filloi pasi autoritetet britanike mësuan se McGonigal po takohej fshehurazi me një oligark rus në Londër në vitin 2018, në të njëjtin vit që ai doli në pension.

Në gjykatë të premten, McGonigal tha se 225,000 dollarë i ishin dhënë atij hua nga një "mik dhe partner i mundshëm biznesi" dhe se paratë kishin për qëllim të ndihmonin në fillimin e një biznesi që ai po krijonte pa dijeninë e FBI-së ndërkohë që punonte ende për byronë. Ai individ është identifikuar nga disa media si Agron Neza, një ish-zyrtar i inteligjencës shqiptare që tani jeton në Nju Xhersi. Huaja e Nezës për McGonigal, e dorëzuar me tre pagesa në para, nuk kishte kushte të shkruara dhe nuk u kthye kurrë. 

Sipas fjalëve të gjyqtares Colleen Kollar-Kotelly, paratë nuk kishin kushte apo kontrata të lidhura. Sipas një deklarate të veprës penale, paratë lidheshin me një rrjet marrëdhëniesh që ai zhvilloi me zyrtarët shqiptarë, përfshirë kryeministrin Edi Rama. McGonigal pranoi se ai e kishte këshilluar Ramën që të shmangte dhënien e kontratave shtetërore të energjisë për kompanitë ruse, këshillë nga të cilat përfitoi një zyrtar tjetër shqiptar me emrin Dorian Duçka që punonte për Ramën si këshilltar jozyrtar edhe teksa konsultohej për një kompani kineze të energjisë. Ai zyrtar ishte një mik i personit që i kishte dhënë paratë hua McGonigal. Në gjykatë, McGonigal e përshkroi këtë përzierje konfliktuale të interesit publik dhe privat si përpjekjet e tij për zhvillimin e biznesit personal.

McGonigal u padit dy herë në janar, një herë në Uashington DC dhe gjithashtu në Nju Jork. McGonigal u akuzua për pastrim parash dhe dhënie të deklaratave të rreme në zbulimet e kërkuara të punonjësve të tij si agjent i FBI-së. Përveç çështjes në Uashington, DC, McGonigal u përball me akuza në Nju Jork për bashkëpunim me oligarkun rus Oleg Deripaska, i cili shkeli sanksionet kundër miliarderit të lidhur me Putinin.

McGonigal u deklarua fajtor muajin e kaluar në çështjen e Nju Jorkut për akuzat për pastrim parash dhe komplot për të shkelur sanksionet. Dënimi i tij është caktuar për 14 dhjetor. Ai është planifikuar të dënohet në Uashington për akuzën e fshehjes më 16 shkurt 2024.

mc gonigal

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!