LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Akuzohet për spiunazh! Arrestohet në Rusi gazetari i “The Wall Street Journal”, gazeta: Lirojeni! Blinken thirrje amerikanëve: Largohuni nga Rusia! (ZHVILLIMET)

• Gazetari amerikan i “The Wall Street Journal”, Evan Gershkovich është arrestuar sot në Yekaterinburg • 32-vjeçari Gershkovich akuzohet nga Rusia për spiunazh. •FSB deklaron se gazetari po vepronte sipas udhëzimeve të palës amerikane, duke mbledhur informacione të mbuluara nga shërbimi sekret shtetëror mbi veprimtarinë e një prej kompanive të kompleksit industrial ushtarak ruse. •Gazetari amerikan akuzohet për spiunazh në bazë të nenit 276 të Kodit Penal, i cili parashikon dënime deri në 20 vjet burg. •Gershkovich, prindërit e të cilit jetojnë në SHBA, por me origjinë nga ish-Bashkimi Sovjetik, flet edhe rusisht. •Para se t’i bashkohej “The Wall Street Journal”, ai punonte për agjencinë franceze të lajmeve AFP dhe gazetën ruse në gjuhën angleze “The Moscow Times”. • Departamenti i Shtetit përsëriti këshillën e tij për amerikanët që të mos udhëtojnë në Rusi dhe u kërkoi atyre që aktualisht jetojnë ose punojnë atje që të largohen menjëherë nga vendi. • Ligjvënësit dhe organizatat në të gjithë Amerikën kanë reaguar të revoltuar për arrestimin nga Rusia të gazetarit amerikan Evan Gershkovich të 'ëall Street Journal'. Disa prej tyre shprehen se kjo nuk është loja që Putin duhet të luajë. Ndërsa disa të tjerë e kanë konsideruar këtë veprim tipik rus. Kryeredaktorja e 'Wall Street Journal', Emma Tucker i tha stafit se është shumë e shqetësuar për sigurinë e reporterit Evan Gershkovich. • Gershkovich është vendosur në zyrën e Wall Street Journal në Moskë. FSB vuri në dukje se ai kishte akreditim nga Ministria e Jashtme ruse për të punuar si gazetar në vend. Ai flet rrjedhshëm rusisht. • Sipas biografisë së tij, Gershkovich ka punuar më parë si reporter për Agence France-Presse dhe Moscow Times. Ai ishte gjithashtu një asistent lajmesh në New York Times. • Nëse dënohet për spiunazh, Gershkovich mund të përballet me 20 vjet burg. 

6 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

U vu në pranga nga rusët me akuzën për spinuazh/ Flet rrjedhshëm rusishten, kush është gazetari amerikan i 'Wall Street Journal', Evan Gershkovich

Akuzohet për spiunazh! Arrestohet në Rusi gazetari i “The Wall
Evan Gershkovich

SHBA-  Agjencia e lartë ruse e sigurisë ka arrestuar një gazetar amerikan i cili punonte në gazetën 'Wall Street Journal', Evan Gershkovich, me akuza për spiunazh. Shërbimi Federal i Sigurisë tha se Gershkovich u arrestua në Yekaterinburg. FSB e akuzoi gazetarin amerikan për spiunazh në interes të qeverisë amerikane dhe përpjekje për të marrë informacion të klasifikuar.

Agjencia pretendoi se Gershkovich po vepronte me urdhrat e SHBA për të mbledhur informacion në lidhje me aktivitetet e një prej ndërmarrjeve të kompleksit industrial ushtarak rus që përbën një sekret shtetëror. Në një deklaratë, 'Wall Street Journal' mohoi kategorikisht akuzat, duke shtuar se gazeta kërkon lirimin e menjëhershëm të gazetarit profesionit. 

Por kush është Evan Gershkovich? 

Sipas biografisë së tij në faqen e internetit të 'Wall Street Journal', Gershkovich është një reporter që mbulon Rusinë, Ukrainën dhe ish-kombet e Bashkimit Sovjetik. Gershkovich është vendosur në zyrën e Wall Street Journal në Moskë. FSB vuri në dukje se ai kishte akreditim nga Ministria e Jashtme ruse për të punuar si gazetar në vend. Ai flet rrjedhshëm rusisht.

Sipas biografisë së tij, Gershkovich ka punuar më parë si reporter për Agence France-Presse dhe Moscow Times. Ai ishte gjithashtu një asistent lajmesh në New York Times.

Nëse dënohet për spiunazh, Gershkovich mund të përballet me 20 vjet burg. 

1 MUAJ ME PARE

'Kjo nuk është loja që Putin duhet të luajë'/ Organizatat 'shpërthejnë' kundër arrestimit të gazetarit amerikan: Sjellje tipike ruse

Akuzohet për spiunazh! Arrestohet në Rusi gazetari i “The Wall
Evan Gershkovich

SHBA- Ligjvënësit dhe organizatat në të gjithë Amerikën kanë reaguar të revoltuar për arrestimin nga Rusia të gazetarit amerikan Evan Gershkovich të 'ëall Street Journal'. Disa prej tyre shprehen se kjo nuk është loja që Putin duhet të luajë. Ndërsa disa të tjerë e kanë konsideruar këtë veprim tipik rus. 

Përfaqësuesi amerikan Jared Moskowitz, një demokrat nga Florida, e përshkroi ndalimin e Gershkovich për akuzat për spiunazh si një "rrëmbim".  

"Ne jemi në një territor shumë të rrezikshëm me (Putinin). Kjo ka të bëjë me levën dhe kështu tani ne kemi një jetë njerëzore në ekuilibër. Kjo nuk është loja që Putini duhet të luajë. Mendoj se Joe Biden ka treguar se ai nuk është dikush me të cilin do të luajë kur bëhet fjalë për këto lloj gjërash,” tha Moskowitz, i cili është pjesë e Komisionit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, duke shtuar se Gershkovich duhet të lirohet menjëherë. 

Rep. Amerikan Adam Schiff, një demokrat nga Kalifornia, tha se kjo është sjellje tipike ruse.

"Kjo është sjellje shumë tipike ruse, dhe kjo është për të kapur amerikanët, për t'i përdorur ata si levë - në këtë rast një reporter - për të bërë akuza të rreme kundër tyre dhe për t'i ndaluar ata, ju e dini, potencialisht për periudha të gjata kohore. Në këtë rast, ju e di, unë mendoj se ne mund ta shohim atë në harmoni me njoftimet e tyre bërthamore - shfuqizimin e detyrimeve të traktatit - si një mënyrë për të rritur presionin ndaj Perëndimit, duke sinjalizuar se Moska do të përdorë çdo mjet që ka, duke përfshirë në thelb peng- duke u përpjekur të pengojë Shtetet e Bashkuara dhe Perëndimin nga kundërshtimi i ambicieve të saj në Ukrainë", tha ai. 

Klubi Kombëtar i Shtypit të enjten i bëri thirrje Rusisë që të lirojë menjëherë Gershkovich, duke e quajtur ndalimin e tij të padrejtë. Organizata i kërkoi gjithashtu Departamentit të Shtetit të vepronte.

1 MUAJ ME PARE

Gazetari i tyre u arrestua për spiunazh, kryeredaktorja e 'Wall Street Journal': Jemi të shqetësuar për sigurinë e Evan Gershkovich

Akuzohet për spiunazh! Arrestohet në Rusi gazetari i “The Wall
Emma Tcker

SHBA- Kryeredaktorja e 'Wall Street Journal', Emma Tucker i tha stafit se është shumë e shqetësuar për sigurinë e reporterit Evan Gershkovich, i cili u vu në pranga nga autoritetet ruse në qytetin e Yekaterinburg, me pasi dyshohet për spiunazh. 

"Më vjen shumë keq që ju njoftoj se një nga reporterët tanë Evan Gershkovich u arrestua dje jashtë Moskës sipas një deklarate të dhënë nga shërbimet ruse të sigurisë. Ne jemi shumë të shqetësuar për sigurinë e Evan dhe do t'ju mbajmë të informuar për situatën," shkroi Tucker në një memo për stafin e gazetës në 5:11 të mëngjesit. 

Gershkovich u arrestua në Rusi me dyshimin për spiunazh, hera e parë që një gazetar amerikan arrestohet nga Moska me akuza për spiunazh që nga Lufta e Ftohtë. Në një deklaratë, 'Wall Street Journal' tha se mohon me forcë akuzat nga FSB dhe kërkon lirimin e menjëhershëm të gazetarit profesionit. 

"Ne qëndrojmë në solidaritet me Evan dhe familjen e tij," tha gazeta.

Po çfarë ndodhi? 

Gazetari i 'Wall Street Journal' u arrestua me akuza për spiunazhi. Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB) tha sot se Evan Gershkovich ishte arrestuar në Ekaterinburg pasi dyshohet se po përpiqej të merrte informacion të klasifikuar. Shërbimi i sigurisë pretendoi se Gershkovich po mblidhte informacion të klasifikuar në lidhje me aktivitetet e një prej ndërmarrjeve të kompleksit industrial ushtarak rus. Gershkovich mund të përballet me 20 vjet burg nëse shpallet fajtor për spiunazh.

 

1 MUAJ ME PARE

Akuzohet për spiunazh/ Me kapuç të verdhë duke shmangur kamerat, MOMENTI i arrestimit të gazetarit të 'Wall Street Journal'

Akuzohet për spiunazh! Arrestohet në Rusi gazetari i “The Wall
Arrestimi i Evan Gershkovich

SHBA- Me kapuç në kokë duke shmangur kamerat, ku është momenti kur gazetari i 'Wall Street Journal' shoqërohet nga forcat e policisë. Avokati që përfaqëson Gershkovich nuk u lejua të marrë pjesë në seancën dëgjimore në Moskë. Daniil Berman nuk u lejua të marrë pjesë në seancën në gjykatën e Lefortovo, ku po zgjidhet masa e paraburgimit.

Gazetari i 'Wall Street Journal' u arrestua me akuza për spiunazhi. Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB) tha sot se Evan Gershkovich ishte arrestuar në Ekaterinburg pasi dyshohet se po përpiqej të merrte informacion të klasifikuar. Shërbimi i sigurisë pretendoi se Gershkovich po mblidhte informacion të klasifikuar në lidhje me aktivitetet e një prej ndërmarrjeve të kompleksit industrial ushtarak rus. Gershkovich mund të përballet me 20 vjet burg nëse shpallet fajtor për spiunazh.

1 MUAJ ME PARE

Arrestimi i gazetarit në Rusi! "Wall Street Journal" mohon akuzat për spiunazh: Kërkojmë lirimin e menjëhershëm të tij

Akuzohet për spiunazh! Arrestohet në Rusi gazetari i “The Wall
Gazeta

SHBA- Wall Street Journal "mohon me forcë" akuzat për spiunazh kundër gazetarit të tyre, Evan Gershkovich, i cili është arrestuar nga shërbimi federal i sigurisë ruse (FSB). Në një deklaratë publike, media e njohur kërkon lirimin e menjëhershëm të Evan, duke shtuar se nuk ka kryer asnjë akt për të cilin akuzohet.

Deklarata: Wall Street Journal mohon me forcë akuzat nga FSB dhe kërkon lirimin e menjëhershëm të reporterit tonë të besuar dhe të përkushtuar, Evan Gershkovich.

Ne qëndrojmë në solidaritet me Evan dhe familjen e tij.

Po çfarë ndodhi?

Gazetari i Wall Street Journal u arrestua me akuza për spiunazhi. Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB) tha sot se Evan Gershkovich ishte arrestuar në Ekaterinburg pasi dyshohet se po përpiqej të merrte informacion të klasifikuar. Shërbimi i sigurisë pretendoi se Gershkovich "po mblidhte informacion të klasifikuar në lidhje me aktivitetet e një prej ndërmarrjeve të kompleksit industrial ushtarak rus". 

Gershkovich mund të përballet me 20 vjet burg nëse shpallet fajtor për spiunazh.

 

1 MUAJ ME PARE

Arrestohet gazetari i Wall Street Journal në Rusi, akuzohet për spiunazh dhe rrezikon 20 vite burg, gazeta: Jemi të shqetësuar, veproi sipas udhëzimeve të SHBA

Akuzohet për spiunazh! Arrestohet në Rusi gazetari i “The Wall
Evan Gershkovich

RUSI- Një gazetar amerikan është arrestuar në Rusi. Dailymail shkruan se gazetari Evan Gershkovich, 31 vjeç mund të përballet me 20 vjet burg, pasi dyshohet për spiunazh ndaj qeverisë amerikanë.

Gershkovich dyshohet se ishte i angazhuar në mbledhjen e informacionit për një nga ndërmarrjet ushtarako-industrial ruse që përmbajnë 'sekret shtetëror'. Shërbimi i sigurisë shtetërore FSB pretendon se gazetari ishte duke vepruar sipas udhëzimeve nga qeveria amerikane.

‘Në përpjekje për të marrë informacion sekret, një amerikan u arrestua në Yekaterinburg. Gazetari, një korrespondent i huaj i vendosur në Moskë u arrestua për veprimtari të paligjshme, dyshohet për spiunazh për qeverinë amerikane’,- tha FSB.

Wall Street Journal tha se është thellësisht e shqetësuar për sigurinë e tij. FSB tha se se reporteri kishte vepruar sipas udhëzimeve të SHBA dhe kishte mbledhur informacione për sekrete shtetërore, ndërsa Kremlini pretendoi se gazetari ishte kapur në flagrancë.

Autoritetet ruse pretendojnë se Gershkovich kishte shkuar në Yekaterinburg për të shkruar një artikull për qëndrimin e njerëzve ndaj luftës së nisur nga Vladimir Putin në Ukrainë dhe rekrutimin e vendasve për kompaninë private ushtarake ‘Wagner’.

Rusia rrallë ka bërë akuza për spiunazh kundër korrespondentëve perëndimorë. Megjithatë, shumë korrespondentë të akredituar nga mediat perëndimore u larguan nga vendi kur filloi lufta mes shqetësimeve se nuk ishte e sigurt.

 

evan gershkovich arrestohet evan gershkovich

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit