Politike

PD publikon LISTAT E PLOTA, 27 emrat që do të jenë pjesë e listës për zgjedhjet e 25 prillit. Salianjit, Endri Hasës dhe Tritan Shehut i shtyhet APROVIMI. Kryesia merr vendimin final!

 • Skualifikimi nga PD? Reagon Tritan Shehu: Ashtu siç dinë të të hapin derën, dinë edhe ta mbyllin
 • Lista e PD/ Reagon Salianji: S’kam përfituar dhe konsumuar pushtet, kam një mision
 • Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka sqaruar proceduren e vlerësimit të kandidatëve nga Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve pranë PD.
  Featured image of article: PD publikon LISTAT E PLOTA, 27 emrat që do të jenë pjesë e listës për zgjedhjet e 25 prillit. Salianjit, Endri Hasës dhe Tritan Shehut i shtyhet APROVIMI. Kryesia merr vendimin final! Selia e Partisë Demokratike

  TIRANË–Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve pranë PD, mbylli ditën e djeshme procesin për vlerësimin e kandidatëve për përfaqësimin politik të PD në nivel qendror dhe lokal. Përmes një deklarate zyrtare për mediat, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka sqaruar proceduren e vlerësimit të kandidatëve nga Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve pranë PD. Ai ka publikuar zyrtarisht emrat e 27 kandidatëve për deputetë, të cilët anë vlerësuar nga organet brenda partisë dhe do të jenë pjesë e listave të PD-së në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Po ashtu në të njëjtën deklaratë sqarohet se ka ende 13 emra kandidatësh që janë ende në pritje për t’u bërë pjesë e listës por që ende nuk janë aprovuar. Bardhi përjashton edhe skualifikimin e tyre duke shtuar se vendimi final do të merret nga Kryesia e PD.

  Që nga fillimi i procesit, nga anëtarësia janë konfirmuar 498 kandidatë, të cilët janë certifikuar nga Komisioni se përmbushin kriteret statutore për përfaqësimin politik të demokratëve në zgjedhje. Pas përfundimit të procesit, Komisioni ka vlerësuar që 299 kandidatë nga listat e secilës Degë dhe 27 kandidatë të listës kombëtare (në total 326), ti propozohen organeve vendimmarrëse të Partisë për të qenë në listën finale të përfaqësimit të PD në zgjedhje.

  1. Kandidatët nga lista e veçantë kombëtare që vlerësohen nga Komisioni që të jenë pjesë e listës për përfaqësim politik, janë si më poshtë:

  1. AGRON SHEHAJ

  2. ALBANA VOKSHI

  3. ALDO BUMÇI

  4. ALFRED RUSHAJ

  5. ARBEN RISTANI

  6. BARDH SPAHIA

  7. BELIND KËLLIÇI

  8. ÇLIRIM GJATA

  9. DHURATA ÇUPI

  10. ENKELEJD ALIBEAJ

  11. ENNO BOZDO

  12. ERVIN MINAROLLI

  13. FATBARDH KADILLI

  14. FLAMUR NOKA

  15. FLORJON MIMA

  16. GENC POLLO

  17. GENT STRAZIMIRI

  18. GRIDA DUMA

  19. ISUF ÇELA

  20. INA ZHUPA

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  21. IVI KASO

  22. JORIDA TABAKU

  23. KRESHNIK ÇOLLAKU

  24. LUÇIANO BOÇI

  25. OERD BYLYKBASHI

  26. ORJOLA PAMPURI

  27. TOMORR ALIZOTI

  Kandidatët nga lista e veçantë kombëtare që sipas vlerësimit të Komisionit kalojnë në listën e kandidatëve që u shtyhet aprovimi, janë si më poshtë:

  1. ANDON FRROKAJ

  2. ARBEN KASHAHU

  3. ENDRI HASA

  4. ERVIN SALIANJI

  5. FATBARDHA KADIU

  6. IZMIRA ULQINAKU

  7. LINDITA METALIAJ

  8. LORENC LUKA

  9. LUAN BACI

  10. NADIRE MEÇORAPAJ

  11. ROMEO GURAKUQI

  12. TRITAN SHEHU

  13. XHEMAL GJUNKSHI

  Periudha e punës së Komisionit, e ndarë në 3 faza, nisi që më datën 3 Gusht deri në 22 Tetor 2020. Lidhur me procesin deri më tani nga ana e Partisë Demokratike ka reaguar vetëm ish-deputeti i qarkut Gjirokastër, Tritan Shehu, i cili duke iu referuar lajmeve për skualifikimin e tij nga lista nëpër media, shkruante se nuk kishte dëshirë që ta komentonte mendimin e Komisionit për të. 

  (k.m./A.B)/Dosja.al

  Shto Koment