LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Liga e Konferencës’/ Çmimet e hoteleve në Tiranë në stratosferë, KRAHASIMI me Parisin

11 Maj 2022, 06:38 Nga DOSJA
‘Liga e Konferencës’/ Çmimet e hoteleve në

TIRANË– Ku ka krizë, ka përfitim! E mesa duket ne shqiptarët dimë ta bëjmë më mirë se të gjithë duke çuar në “qiell” çmimet e dhomave të hoteleve kur në Tiranë pritet që të luhet Finalja e Ligës së Konferencës. Hotelet në kryeqytet kanë shumëfishuar çmimet e dhomave në Tiranë deri në 9 mijë euro nata. Si “shefi” i vendit mikpritës, kryebashkiaku i Tiranës ka marrë në mbrojtje pronarët e hoteleve që çuan çmimet deri në 9 mijë euro nata për ndeshjen gjatë finales së Ligës së Konferencës.

Erion Veliaj tha se është faji i sportdashësve që nuk i kishin pronontuar më parë biletat dhe i lanë për në momentin e fundit. Gjë që nuk qëndron sepse nuk mund të prenontosh dy muaj para një dhomë hoteli, për më tepër kur nuk ke siguri që skuadra e zemrës do të arrijë aq larg në kompeticion.

Por për të bërë një krahasim më të saktë, pa u ndikuar nga asnjë retorikë dhe zhvillim që ka trazuar ujërat së fundmi, Dosja.al veshi “petkun” e një turisti dhe kërkoi sesa mund të shkonte çmimi i një dhome hoteli në Paris. Po, në Paris atje ku do të luhet finalja e “Champions League”, kompeticion edhe më i madh se ai që do të zhvillohet në Shqipëri. Me çmimin e një dhome hoteli në Shqipërinë tonë të vogël, një tifoz; pret biletën e ndeshjes, pret biletën e autobusit për të shkuar në Paris, madje merr edhe hotel.

Për të mos komentuar më shumë seç duhet, Dosja.al ka renditur me radhë të gjithë hotelet e gjetura në Paris, shumë pranë qendrës dhe çmimet që në krahasim me ato të Tiranës duken qesharake e kap në mesatare prej 300 mijë lekësh të vjetra shqiptare. Me siguri pronarët francezë nuk duan të fitojnë.

Çmimet janë të aksesueshme për të gjithë, si dhe për Veliaj dhe shumë skeptikë të tjerë që e cilësojnë si normale gjithçka që po ndodh në vendin tonë që është kthyer më i ndjeshëm ndaj ndryshimeve se vetë bursa e “Wall Street”.

E gjithë “zhurma” që po shkaktohet në media u denoncua dy ditë më parë nga kreu i Shoqatës së Hoteleri Turizmit Zak Topuzi, i cili shkruante se për shkak të tifozëve që do të vendosen në Tiranë për ndjekur përballjen Roma-Feynord, hotelet kishin rritur çmimet. Ai kërkonte që Erion Veliaj dhe Ministria e Financave të menaxhonte situatën, por deri më tani ka reaguar vetëm Autoriteti i Konkurencës.

Hetimet kanë nisur por koha do tregojë nëse do nxirret gjë në dritë.

(k.m)/dosja.al

Çmimet e hoteleve në prag të finales së Conference League, janë rritur disa herë dhe kanë detyruar tifozët italianë të anullojnë udhëtimin. Si duhet menaxhuar kjo situatë?

View Results

aktualitet aktualitet “uefa conferenca league” cmimet e hoteleve ne tirane finalja e ligës së konferencës “uefa conferenca league” cmimet e hoteleve ne tirane finalja e ligës së konferencës

Sondazh

Poll
Aktualitet 11 Maj 2022, 06:24

Rusia bombardon stacionet hekurudhore në Ukrainë

RUSI- Në luftën në Ukrainë, Rusia po vë gjithnjë e më shumë në shënjestër objektet hekurudhore të vendit. Në fakt hekurudha është kthyer në një nga mjetet më të...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh