LIVE UPDATES
Aktualitet

Lame: Oligarku duhet trajtuar më me kujdes se fukarai, pa ta s’bëjmë dot, bie shteti

5 Prill 2022, 21:06 Nga DOSJA
Lame: Oligarku duhet trajtuar më me kujdes se fukarai, pa ta

TIRANË– Kreu i Kadastrës Artan Lame është shprehur se oligarkët, duhen trajtuar shumë më mirë se një ‘fukara’. I ftuar në Opinion, Lame tha se pavarësisht se njerëzit mund t’i urrejnë, mund të kenë inat mënyrën se si janë pasuruar apo shpejtësinë me të cilën kanë vënë paratë, sërish duhet të kuptojnë që një shteti nuk bën dot pa ta. Sipas Lames, nëse rrëzohen 10 prej tyre nga ana ekonomike, bie i gjithë shteti, nisur nga fakti që secili prej këtyre të pasurve kanë me qindra qytetarë të punësuar në kompanitë e tyre. 

Pjesë nga biseda:

Blendi Fevziu: Ke treguar një histori, lidhej me një biznesmen, erdhi në zyrën tuaj, ka miliarda dhe s’kishte shëndet, erdhi të zihej për tetë metra tokë…

Artan Lame: Po, nesër i bie zemra dhe ikën, por prapë zihet për atë copë tokë

Blendi Fveziu: Do ma thuash emrin

Artan Lame: Qesh

Blendi Fevziu: Vazhdon ti, ja shkruan ‘Bëri pasuri, vit pas viti, qeveri pas qverria, më telefonon dhe më takon, erdhi me makinën e tij sterrë të zezë, hyri i zbehtë dhe i zvredhur në fytyrë, merr fymë mezor, ka kaluar Covid-19 por prapë ka frikë dhe mban maskë. Mejtoj me vete, ka miliona, jo miliarda, ka prona pafudn, të shitura e jo vetëm, ka qindra punëtorë, një televizion, radio, makina luksi, impiante, po ç’dreqin i do ato tetë metra tokë, që në fund fare nuk do të shkojë as t’i shohë ndonjëherë, por do tu hapë punë disa banorëve’…

Artan Lame: Atë ditë kam marrë shumë telefonata, më thonin e ke për mua, u bë motiv për vete….që oligarkët vijnë kërkojnë takim, është më normale, unë e them, pavarësisht se themi që të gjithë duhen trajtuar njësoj, mes një fukarai e një oligarku që ka 300 apo 500 fukarenj, ky duhet trajtuar më mirë. 10 preh tyre po të bien, bie shteti, mund t’i urrejmë, mund t’i kemi inat, por pa ta nuk bëjmë dot.

(F.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave