Aktualitet

U fsheh në makinën e Mark Frrokut, kapet në Lushnje ‘Kumbari i Shkodrës’, theu masën e sigurisë

Bardhok Planaj u arrestua në Lushnjë mesditën e sotme, nga Policia e Shkodrës në bashkëpunim me ata të Lushnjes.
Featured image of article: U fsheh në makinën e Mark Frrokut, kapet në Lushnje ‘Kumbari i Shkodrës’, theu masën e sigurisë Bardhok Pllanaj

LUSHNJE– Bardhok Planaj, i njohur gjithashtu si “Kumbari i Shkodrës” ka thyer masën “arrest shtëpie” duke përfunduar sërish në prangat e Policisë.

Planaj u arrestua në Lushnjë mesditën e sotme, nga Policia e Shkodrës në bashkëpunim me ata të Lushnjes, menjëherë pas informacioneve që kishin marrë se ai kishte thyer masën e vendosur nga Gjykata.

NJOFTIMI I PLOTË:

Shkodër

Thyen masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”, arrestohet Bardhok Planaj.

Planaj u arrestua për veprën penale “Largimit i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”.

Planaj person me precedent të theksuar kriminal.

Planaj është arrestuar në Lushnjë mesditën e sotme, nga Policia e Shkodrës në bashkëpunim me Policinë e Lushnjës pas informacionit të marrë nga Policia e Shkodrës se Planaj kishte thyer masën e sigurisë “Arrest në shtëpi” dhe kishte udhëtuar në drejtim të Lushnjës..

Më datë 03.12.2018 nga Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër është lëshuar urdhër-ekzekutimi në bazë të vendimit penal nr.1168, datë 29.11.2018, në të cilin është vendosur masa e sigurisë “Arrest në burg” për shtetasin Bardhok Planaj për veprat penale “Pastrim i produkteve të veprës penale”, “Falsifikimi i vulave dhe stampave” dhe “Ndërtim i paligjshëm”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Është bërë sekuestro preventive e një pallati 10 katësh me vlerën 2 milion euro.

Seksioni për Hetimin e Krimit Ekonomik-Financiar, në bashkëpunim me Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë Shkodër ushtroi kontroll në banesën e shtetasit Bardhok Planaj, i cili ishte me masë sigurie “Arrest në shtepi”, por nuk u gjet në banesë.

Policia e Shkodrës e shpalli në kërkim dhe pas informacioneve të marra, në bashkëpunim me Policinë e Lushnjës bëri kapjen dhe arrestimin në qytetin e Lushnjës të shtetasit Bardhok Planaj, për veprën penale “Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”.

Kush është Bardhok Pllanaj?

4 vitë më parë Pllanaj ishte në qendër të ciklonit politik në Shqipëri pasi opozita akuzoi mazhorancën se ai ishte fshehur në makinën e ish-deputetit Mark Frroku, ndërkohë që policia e kërkonte si të dyshuarin kryesor për transport droge drejt Italisë në operacionin që mori emrin “Laguna e Vilunit”.

Bardhok Pllanaj u arrestua më 4 dhjetor të 2018-ës për t’u liruar më pas nga Gjykata me arsyetimin se kishte probleme me zemrën. Pllanaj u lirua me masën e sigurisë detyrim paraqitjeje.

Për biznesmenin Bardhok Pllanaj, Gjykata e Shkodrës ka miratuar kërkesën për sekuestrimin e pasurisë së tij dhe ka caktuar masën “arrest shtëpie”. Pllanaj akuzohet për pastrim parash, dhe ndërtim të paligjshëm.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment