LIVE UPDATES
Politike

Mashtrim dhe falsifikim dokumentash/ Kryebashkiakja e Dimalit, Juljana Mema përfundon në SPAK, mohon gjithçka: Ka një zot! K

27 Dhjetor 2020, 09:52 Nga DOSJA
Mashtrim dhe falsifikim dokumentash/ Kryebashkiakja e Dimalit, Juljana Mema

DIMAL– Kryetarja e Bashkisë Dimal (gjithashtu i njohur si Ura Vajgurore), Juliana Mema akuzohet për shpërdorim detyre. Një kallëzim penal është regjistruar ndaj saj më 25 nëntor të këtij viti në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor të Beratit.

Kryebashkiakja Mema është akuzuar nga Petrit Baho, banor në fshatin Poshnje për shpërdorim detyre, shkatërrim i pronës private, mashtrim dhe falsifikim të dokumentave. Por Prokuroria e Rrethit Berat ka shpallur moskompetencën lidhur me rastin duke e përcjellë kallëzimin penal për Memën në Prokurorinë e Posaçme në Tiranë, SPAK. Bashkë me kryebashkiaken Mema, Baho ka kallësuar penalisht edhe dy punonjësit e bashkisë Dimal, Agim Çunin dhe Pandi Pilon për të njëjtat akuza si eproren e tyre, por duke shtuar atë të kanosjes.

60-vjeçari Petrit Baho pretendon se i është shkatërruar prona nga fadromat e Bashkisë në 23 Nëntor 2020 dhe fill pas kësaj, ka qënë po Bashkia, ajo që i ka dhënë lejë një tjetër qytetari të vijojë ndërtimet në pronën e tij. I akuzuar për ndërtim të paligjshëm, shkatërrim prone dhe falsifikim është edhe i afërmi i tij Ramadan Baho, i cili pretendohet se është favorizuar dhe lejuar nga bashkia Dimal të ndërtojë në pronën e Petritit.

“Pasurinë me të dhënat e mësipërme e disponoj që prej viti 1993 dhe gjithashtu unë posedoj edhe truallin mbi të cilin është ngritur objekti, si edhe trullain e objektit. Gjithashtu prej vitit 1993 e në vazhdim posedoj në marrëveshje me Bashkinë pronë kufitare me pasurinë time. Pra këtë pasuri që e kam në kufi të pronës timë dhe e posedoj atë në mirëbesim gjatë gjithë kësaj periudhe, duke u kujdesur dhe mirëmbajtur. Kam kërkuar nga ana e bashkisë që të kryhen procedurat e nevojshme ligjore për kalim pronësie në favorin tim. Në lidhje me këtë pasuri të paluajtshme që posedoj ka disa ditë që shqetësojem dhe nuk më lejon që të gëzoj pronën time dhe të ushqehem me aktivitetin tim që e kam të licensuar dhe ndodhet në një pjesë të pronës time. Kjo ka ndodhur prej Ramadam Bahos, i vili pretendon se ka kontratë qiraje për objektin ngjitur me pronën time dhe pretendon se ka një leje ndërtimi për tjetërsimin e kësaj pasurie,”-shkruhet në padi.

Ndërkohë lidhur me akuzat ka reaguar edhe vetë Juliana Mema, e cila është shprehur se akuzat e ngritura ndaj saj janë të pavërteta. Ndërsa çifti Baho pretendojnë se ajo ka marrë 20 mijë paund ryshfet për të tjetërsuar pronarin e tokës.

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike dimal juliana mema juliana mema ne spak dimal juliana mema juliana mema ne spak

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE