Aktualitet

E RËNDË në Tiranë! Gjenden pa jetë brenda banesës nënë e bijë, e reja prej 5 muajsh e vdekur, e lyenin me vaj e uthull për mos u dekompozuar. Motra e mbijetuar: E bëmë për t’u “ringjallur”!

VIDEO
Nënë e bijë, Zhaneta dhe Anisa gjenden të vdekura brenda banesës së tyre në Kombinat, ndërsa vajza tjetër Blerta është në gjendje kome në spital. Dyshohet se të treja kanë kryer vetëvrasje, pasi besonin se do të ringjalleshin sipas sektit në të cilin bënin pjesë, “Dëshmitarët e Jehovait”.
Featured image of article: E RËNDË në Tiranë! Gjenden pa jetë brenda banesës nënë e bijë, e reja prej 5 muajsh e vdekur, e lyenin me vaj e uthull për mos u dekompozuar. Motra e mbijetuar: E bëmë për t’u “ringjallur”! Pamje nga vendngjarja

TIRANË– Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Tiranë, ku nënë e bijë janë gjetur pa jetë brenda banesës së tyre në zonën e Kombinatit. Ndërkohë vajza tjetër është gjetur me shenja jete dhe është nisur me urgjencë në spital, ku edhe ndodhet në gjendje kome.

Burime të Dosja.al bëjnë me dije se se të ndjerat janë identifikuar si Zhaneta dhe Anisa Josifi, respektivisht 56 dhe 30 vjeç. Ndërsa vajza tjetër është identifikuar si Blerta Josifi, 34 vjeç. Ka qënë vëllai i 56-vjeçares, ai që ka dhënë alarmin për “zhdukjen” e të motrës, i cili ka denoncuar se prej 3 ditësh nuk komunikonte dot në celular me të dhe nuk i përgjigjej kur i shkonte në shtëpi.

Pas alarmit të tij, bashkë me të në banesën e së motrës kanë shkuar forcat zjarrfikëse, të cilët nuk kanë mundur që të hyjnë nga dera kryesore e banesës, dhe kanë vendosur që të futen brenda nga dritarja e tualetit. Sapo kanë hyrë brenda në dhomën e gjumit, kanë gjetur të mbështjellë me batanije dhe jorgan Anisën, e cila dyshohet se ka ndërruar jetë 5 muaj më parë.

Motra dhe e ëma e ruanin nga “sytë” e komshinjve duke mbajtur gjithmonë mbyllur perdet, ndërsa për të shmangur erën e keqe dhe dekompozimin e trupit, e lyenin me vaj e uthull. Nuk dihet nëse vdekja e saj ka ardhur për shkake natyrale apo është vetëvrarë. Megjithatë 56-vjeçarja ka vendosur ta fshehë, duke pritur me padurim ringjalljen e të bijës.

Ajo u gjet edhe vetë pajetë në dhomën tjetër të shtëpisë, ndërsa Bleta, 34 vjeç, ka qënë e vetmja me shenja jete. Ajo është nisur menjëherë në spital, ku u paraqit në gjendje të rëndë. Por aktualisht gjendja e saj është përmirësuar, dhe ka dëshmuar për Policinë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
“Ju se keni idenë se cfarë sakrificash kemi bërë ne, e se çfarë kaluam ne për të fituar ringjalljen,”-mësohet se është shprehur ajo. 
Pamje nga vendngjarja

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupi, ka qënë gjithashtu në vendngjarje dhe ka dhënë detaje të tjera lidhur me ngjarjen. Ai është shprehur se në banesën e tre grave janë gjetur shënime fetare, por gjithashtu është vënë re se kohët e fundit nuk kishin shenja ushqyerje. Por asnjë prej tyre nuk ka shenja dhune, çka eliminon mundësinë e vrasjes. 

Aktualisht në banesën e tyre kanë shkuar ekspertët e kriminalistikës, të cilët kanë nisur hetimet lidhur mbi shkakun e vdekjes së tyre. Fillimisht dyshohet se tre gratë janë vetëflijuar, kjo edhe për shkak se nëna dhe vajzat ishin praktikante te fesë së krishterë dhe ishin pjesë e “Dëshmitarëve të Jehovait.”

Sipas sektit në të cilin ato bëjnë pjesë, vetëvrasja është e vetmja rrugë që të çon në parajsë për të sunduar pranë Krishtit. Ky sekt është i ndaluar në shumë shtete të botës, për shkak të ndikimit që kanë pasur në shumë persona, duke i dedikuar që t’i japin fund jetës. 

Megjithatë as nëna dhe as vajzat e saj nuk ishin problematike. Sipas fqinjëve, ato kishin dy vite që nuk dilnin nga shtëpia, dhe vetëm Zhaneta punonte si sanitare. Ndër të tjera ata kanë treguar se kohët e fundit daljet kanë qënë shumë të rralla dhe gjëja e vetme që kanë vënë re ishte humbja e peshës së 56-vjeçares. 

(k.m/dosja.al)

 • 23:58

  FOTO: Kjo është banesa ku u gjetën të vetëflijuara nënë e bijë, poshtë ballkonit i kishin vizatuar me të ZEZË kryqin nazist “svastika”

  Dalin pamjet e para nga banesa, ku u gjetën të vdekura nënë e bijë, Zhaneta dhe Anisa Josifi. Dy të ndjerat dhe e mbijetuara Blerta, jetonin në katin e dytë të një pallati në zonën e “Misto Manes” në Kombinat. Për ironi, poshtë ballkonit të tyre, disa të rinj kanë zgjarravitur disa kryqe nazistë, të quajtur ndryshe svastika. Nuk dihet nëse kryqi ka qënë një provokim për tre gratë, të cilat e kanë shprehur hapur besimin e tyre.

  Pallati
 • 22:46

  Lyente me vaj trupin e vdekur të të motrës për t’i ndalur dekompozimin, flet BLERTA JOSIFI: S’keni idenë çfarë kaluam për të fituar ringjalljen

  Pamje nga vendngjarja

  Përmirësohet gjendja e Blerta Josifit. 34-vjeçarja është e vetmja e mbijetuar e familjes nga Përmeti, e cila ka humbur nënën dhe motrën. E reja ka dhënë dëshminë e saj gjatë komunikimit me punonjësit e Policisë së Shtetit. Ajo ka treguar shumë shkurt peripecitë që ka kaluar bashkë me të ëmën, nga të cilat do të përfitojë atë që e quan “ringjallje”.

  “Ju se keni idenë se cfarë sakrificash kemi bërë ne, e se çfarë kaluam ne për të fituar ringjalljen,”-mësohet se është shprehur ajo. 

 • 22:57

  ‘Po fle Anisa…’/ Dëshmia tronditëse e vëllezërve të gruas që u vetëflijua pasi mbante vajzën e vdekur në shtëpi, si e justifikonte

  Policia në vendin e ngjarjes dhe foto ilustruese

  Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja, e cila jetonte vetë me vajzat e saj Anisën e Blertën,  në Tiranë prej kohës ka shfaqur sjellje të dyshimta. Vëllezërit e të ndjerës, kanë treguar se prej kohësh kërkonin që të flisnin me mbesën e tyre, Anisën, por motra e tyre gjithmonë ka ndërruar temë. Duke qënë se kishte më shumë se 5 muaj që e mbante të pajetë në shtrat të bijën, 56-vjeçarja nxirrte gjithmonë justifikime për të të bijën. Gjithmonë ajo u thoshte se nuk ndodhej në shtëpi ose se ishte duke fjetur.

 • 22:34

  MAKABËR: Anisa kishte 5 muaj e vdekur, nënë e bijë nga Kombinati e lyenin me vaj, trupi i dekompozuar mbi shtrat

  Pamje nga vendngjarja

  Detaje rrëqethëse dalin në pah çdo minutë që kalon nga ngjarja e rëndë e ndodhur në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë, Zhaneta dhe Anisa Josifi, ndërsa vajza tjetër Blerta ishte në gjendje të rëndë. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se Anisa kishte 5 muaj që kishte ndërruar jetë ndërsa e ëma nuk njoftonte autoritetet pasi besonte se ajo do të ringjallej. Për të shmangur sytë kureshtarë, nënë e bijë mbanin perdet e shtëpisë mbyllur, ndërsa për të shmangur erën e keqe të dekompozimit të trupit, e lyenin të ndjerën me vajra e uthull. Kështu ato besonin se trupi i saj nuk do të dekompozohej. Gjatë kontrolleve në banesë Policia ka gjetur plot enë me përbërje të ndryshme dhe me vaj që e përdornin për të lyer trupin e viktimësPasi e lyenin me vajra trupin e të ndjerës, ato e mbulonin me batanije e jorgan për të ndalësuar procesin. Trupi i të ndjerave është dërguar në morg, ku edhe nga ekspertiza mjeko-ligjore do të mësohet edhe koha ekzakte e vdekjes.

 • 22:37

  “Kishin dy vjet që nuk dilnin nga shtëpia…’/ Fqinjet tregojnë herën e fundit që panë Zhaneta Josifin: Ishte dobësuar shumë, nuk linte njeri në shtëpi

  Flasin fqinjët e nënës dhe vajzës që u vetëflijuan në banesë në zonën e Kombinatit. Në një rrëfim për “AbcNews”, ata kanë treguar se prej dy vitesh ato ishin mbyllur në shtëpi dhe se jashtë dilte vetëm e ëma, e cila u bënte edhe pazarin.

  Në kohën e pandemisë ato u mbyllën brenda. Ajo e ëma punonte. Ajo pastronte shtëpi. Vajzat kanë punuar por u shkurtuan nga pandemia. Si familje kanë qenë të shkëlqyera. Kishin ca kohë që jetonin këtu. Ajo e ëma dilte bënte Pazar. Bashkëshorti i kishte vdekur. Nuk e disa nga se. Kur ka ardhur te ne ka qenë pa të shoqin. Që në pandemi ishin mbyllur. E ëma dilte. Kisha ca kohë pa i parë. Kishte vetëm dy vajza. Nuk e mbaj mend kur i kam parë për herë të fundit. Jetojmë në një pallat po secili shikon hallin e vet. Të gjithë janë me probleme. Ka një motër në pallatin tjetër, vinin shpesh i shikonin,”- u shpreh një prej fqinjeve.

  Ndërsa një tjetër është shprehur se Zhaneta, kohët e fundit kishte humbur shumë peshë, dhe se nuk pranonin as të afërmit e tyre që t’i vizitonin. 

  Por nuk e di pse u mbyllën brenda. Kanë qëndruar mbi dy vite brenda. Motra vinte e vizitonte, herët e fundit nuk i përgjigjej dhe nuk i hapte derën. Zhaneta para pandemisë punonte në një familje. Pastaj u mbyll brenda. Ishte dobësuar shumë. Nuk e di pse u mbyllën në vetvete. Nuk mund të them dot se ishte për shkak të fesë. Që kur erdhi bashkia nuk i kam parë fare. Ato nuk lëviznin. Nuk dëgjoheshin, as bënin lëvizje. Vajza nuk m’u duk në gjendje të keqe. E ëma ishte dobësuar shumë. Unë jam interesuar edhe me bashkimë. I kanë sjellë ndihma. Nuk e di si përfunduan kaq keq. Kanë një motër, herë i dilte, herë nuk i dilte, Njëherë erdhi edhe policia. Ajo doli dhe tha që kemi disa punë tonat. Para tre javësh ka ardhur policia. Ka rreth 10 ditë qe erdhën ndihma. I thamë ne që duhet të marrësh. I tham të fillonin punë. Anisën nuk e kam parë prej dy vitesh,”, tha fqinja.

 • 22:22

  DETAJI/ Kishte dy javë e vdekur, nëna e motra e kishin ‘përgatitur’ dhe prisnin ringjalljen e saj. Nuk njoftonin Policinë se…

  Policia në vendngjarje

  Një detaj rrëqethës është bërë me dije lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur në Kombinat, ku nënë e bijë janë gjetur të vdekura në shtëpinë e tyre, ndërsa vajza e tretë është në gjendje të rëndë.  Mësohet se 30-vjeçarja, Anisa ka ndërruar jetë dy javë me parë për arsye që ende nuk dihen. Ndërsa nëna dhe motra e saj, nuk kanë njoftuar Policinë dhe as të afërmit e tyre, me shpresën se ajo do të ringjallej. Ndërkohë që prisnin, të renë e kishin mbështjellë me batanije e jorgan dhe e kishin lënë në krevatin e dhomës së gjumit.

 • 21:58

  ‘Vetëm 144 mijë veta shkojnë në parajsë dhe sundojnë me Krishtin’/ Pse besojnë tek vetëvrasja “Dëshmitarët e Jehovait”, sakrifica që bëjnë për t’u ringjallur, vdekja natyrale të ‘çon’ në ferr (PROPAGANDA)

  Foto ilustruese

  Mbrëmjen e sotme në Tiranë, u gjetën pa jetë në shtëpinë e tyre nënë e bijë, Zhaneta dhe Anisa Josifi. Ndërsa në gjendje të rëndë është vajza tjetër, Blerta. Dyshohet se ato janë vetëflijuar pasi i përkisnin “Dëshmitarëve të Jehovait”. Duke marrë parasysh edhe skenën në shtëpi, e para që ka ndërruar jetë ka qënë Anisa, të cilën nëna dhe motra e saj e kishin mbështjellë me batanije e jorgan, dhe e kishin vendosur në krevat. Nuk dihet nëse ajo ka ndërruar jetë nga kushte natyrale apo ka vendosur të vetëvritet, gjë e cila mbështetet nga besimi që ajo predikon. Në dhomën tjetër, pa jetë janë gjetur edhe nënë e bijë, të cilat sipas Policisë kishin shenja mosushqyerje kohët e fundit.

  Por pse është normale vetëvrasja tek Dëshmitarët e Jehovait?

  “Dëshmitarët e Jehovait” janë një sekt fetar, i cili u përhap në Shqipëri pas viteve ’90 me rilindjen e feve të tjera, pas rënies së sistemit komunist. Ky sekt është i ndaluar të predikohet në shumë vende për shkak të parimeve të ndryshme, pasi shpesh kanë shtyrë në vetëvrasje shumë persona mes të cilëve dhe fëmijë. Ata besojnë se vetëm një grup i vogël prej 144.000 personash do të shkojnë në parajsë dhe do të sundojnë bashkë me Krishtin. Dhe sipas tyre, vetëm vetëvrasja është e vetmja shpresë për ringjalljen në parasjë, ndërsa vdekja natyrale “ndërton” rrugën e sigurtë drejt ferrit, i cili sipas tyre konsiderohet si varr i përbashkët.

 • 21:44

  ‘Zhaneta punonte si sanitare…’/ Nënë e bijë të vdekura në shtëpi, flasin fqinjët: Ishin familje e mirë, kohët e fundit nuk dilnin shpesh nga shtëpia

  Pak momente pas gjetjes së kufomave të nënë e bijë në banesën e tyre në Kombinat, Policia dhe mediat kanë shkuar në vendngjarje. Fqinjët kanë bërë me dije se nëna dhe vajzat e saj kanë qënë gjithmonë shumë të mira dhe të komunikueshme me to. Por për shkak të pandemisë ato nuk dilnin shpesh nga banesat e tyre. Ata bënë me dije se Zhaneta Josifi punonte si sanitare në shtëpi të ndryshme, ndërsa vajzat kishin arsim të lartë dhe se së fundmi ishin papunë.

 • 21:26

  Me origjinë nga Përmeti/ Detaje lidhur me Josifin, cila ishte e shkuara e 59-vjeçares dhe dy vajzave të saj. Bashkëshorti ndërroi jetë pak kohë më parë…

  Policia në vendngjarje

  Nënë e bijë janë gjetur pajetë në banesën e tyre, ndërkohë vajza tjetër është në gjendje të rëndë në spital. Burime të Dosja.al bëjnë me dije se familja Josifi ishte me origjinë nga Përmeti. Zhaneta Josifi banonte në në një apartament me dy vajzat e saj Anisën dhe Blertën, ndërsa bashkëshorti i saj kishte ndërruar jetë pak kohë më parë. Njësoj si gruaja dhe vajzat e tij, edhe ai ka qënë besimtar. Para se të ndërronte jetë 5 vite më parë, ai ka qënë shumë aktiv në komunitet  dhe ishte një prej themeluesve të Dëshmitarëve të Jehovait në qytetin e Përmetit, nga ku familja kishte origjinën.

 • 21:10

  ‘Se hapëm dot derën, u futëm nga dritarja e tualetit’/ Drejtori i Policisë, Jaupi tregon si u gjetën tre gratë: Njëra ishte e shtrirë në krevat, e mbuluar me jorgan e batanije (DETAJET RRËQETHËSE)

  Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupi ka dhënë një deklaratë zyrtare nga Kombinati duke treguar detaje lidhur me vdekjen e nënë e bijë në banesën e tyre në Kombinat. Në fjalën e tij, para mediave, Jaupi është shprehur se vëllai i 56-vjeçares, kishte kërkuar ndihmë pasi prej 3 ditësh nuk komunikonte dot me motrën dhe mbesat e tij.  Sipas tij, njëra nga vajzat është gjetur e mbuluar me batanije e jorgan, edhe pse ditët e fundit vendi është përfshirë nga temperatura të larta. Ky detaj ngre dyshimet se e reja, e identifikuar si Anisa Josifi, ka ndërruar jetë ditë më parë. Gjithashtu sipas tij, të treja kishin shenja mosushqyerje gjatë ditëve të fundit. 

  Dua t’ju bëj me dije se këtu në Kominat ka ndodhur një ngjarje e rëndë. Vëllai ka treguar se prej tre ditësh nuk ka pasur kontakt me motrën dhe dy mbesat e tij. Zjarrfikëset nuk hapën dot derën e hyrjes, hymë nga dritarja e tualetit të banesës. E zonja kishte vdekur, një nga vajzat në gjendje kritike iu dha ndihma e parë. Dhe në krevat është gjetur e mbuluar me batanije dhe jorgan vajza 33-vjeçare. Mendohet se janë vetëflijuar. Në banesë u janë gjetur libra me përmbajtje fetare, do ekzaminohen të gjitha mjetet elektronike të gjetura. Vajzat ishin me arsim të lartë, por aktualisht ishin të papuna. Nga ajo që është vënë re është se ditët e fundit ishin të paushqyera,”-u shpreh ai. 

 • 20:40

  DETAJE TRONDITËSE nga vdekja e nënë e bijë në Kombinat/ Dalin EMRAT, dyshohet se vranë vetën, ishin “Dëshmitare të JEHOVAIT”

  Policia në vendngjarje

  Detaje të reja janë mësuar nga ngjarja në Kombinat. Dosja.al mëson se nënë e bijë që janë gjetur pajetë në banesën e tyre, janë identifikuar si: Zhaneta dhe Anisa Josifi. Ndërsa me shenja jete është gjetur vajza tjetër, Blerta Josifi. Të njëjtat burime bëjnë me dije se nëna dhe vajzat ishin praktikante te fesë së krishterë dhe ishin pjesë e “Dëshmitarëve të Jehovait.”

 • 20:34

  I vëllai dha alarmin, motra si përgjigjej në telefon! Si u gjetën pa jetë nënë e bijë në banesë, vajza tjetër në gjendje kome në spital

  Foto ilustruesePolicia e Shtetit ka dhënë informacionin zyrtar lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur në Kombinat, ku humbën jetën nënë e bijë, ndërsa në koma është edhe vajza e dytë. Ka qënë vëllai i të ndjerës, me iniciale S.F., ai që ka telefonuar ditën e sotme Komisariatin e Policisë nr.6 se motra e tij nuk i përgjigjej në telefon dhe se nuk i hapte derën e banesës. Pas alarmit të vënë nga vëllai i të ndjerës, forcat zjarrfikëse kanë shkuar në banesën e tyre dhe kanë hapur me forcë derën e tyre duke i gjetur të pajeta. 56-vjeçarja Zhaneta Josifi dhe vajza e saj Anisa, 30 vjeç, u gjetën pa shenja jete. Ndërsa në gjendje kome ishte vajza e dytë, 34-vjeçarja Blerta. Kjo e fundit ende me shenja jete, aktualisht ndodhet në spital, ku edhe po merr ndihmën e parë nga mjekët. Në njoftimin e saj zyrtar, Policia gjithashtu ka bërë me dije se dyshohet se ato janë vetëflijuar, por ky detaj pritet që të konfirmohet nga autoritetet përkatëse.

  NJOFTIMI I PLOTË:

  Tiranë/Informacion paraprak/ Më datë 02.07.2020, shtetasi S.F, ka njoftuar në Komisariatin e Policisë nr 6 se në rrugën “Hamdi Cenoimeri”, motra e tij nuk i përgjigjej në telefon dhe nuk i hapte derën e banesës. Në banesë kanë shkuar shërbimet e Policisë dhe të zjarrfikses dhe pasi kanê hapur derën, kanë gjetur pa shenja jete shtetasen ZH.J., 56 vjeçe dhe vajzën e saj A.J., 30 vjeçe, ndersa vajza tjetër B.J, rreth 34 vjeçe, është dërguar në spital, në gjendje të rëndë shendetësore. Paraprakisht nga veprimet e para hetimore dyshohet se janë vetëflijuar. Grupi hetimor i përbërë dhe nga dy ekspertë të mjekësisë ligjore ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Shto Koment